Strona główna 0_Slider Joannici z całego świata w Świdnicy. Nowi rycerze przyjęci podczas uroczystości w...

Joannici z całego świata w Świdnicy. Nowi rycerze przyjęci podczas uroczystości w Kościele Pokoju [FOTO]

0

Blisko stu joannitów z Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Afryki i Australii gości w Świdnicy oraz Krzyżowej z okazji Dnia Rycerskiego Komandorii Baliwatu Baliwatu Brandenburskiego Rycerskiego Zakonu Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego, zwanego też Zakonem Joannitów. Dzisiaj w Kościele Pokoju odbyła się inwestytura dwóch rycerzy honoru.

Joannici wywodzą się z Zakonu Rycerzy Szpitala św. Jana Jerozolimskiego, który powstał w XII wieku w Królestwie Jerozolimskim. Tę średniowieczną tradycję kontynuuje pięć zakonów św. Jana, w tym Baliwat Brandenburski Rycerskiego Zakonu Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego. To luterańska gałąź zakonu, siostrzana organizacja katolickiego Zakonu Maltańskiego. Tworzy międzynarodową strukturę, która liczy ok. cztery tysiące osób z całego świata. Głównymi siedzibami władz zakonu są Poczdam i Berlin, a duchowym centrum XIII-wieczny kościół komturialny szpitalników w Nieder-Weisel (Hesja). Zakonem zarządza, wraz z kapitułą i rządem zakonu, mistrz książę Oskar Hohenzollern, prawnuk cesarza Wilhelma II.

– W 2011 roku w ramach Komandorii Baliwatu powołano do życia Subkomandorię Polską. Inicjatorem jej powstania był Rüdiger von Fritsch, ówczesny ambasador Niemiec w Polsce, który został jej pierwszym prowadzącym. Po tym, jak brat von Fritsch został ambasadorem Niemiec w Rosji, przewodnictwo subkomandorii przejął Friedrich von Rantzau, ówczesny p.o. prezesa zarządu DZ Bank Polska – wspomina rycerz sprawiedliwości Ryszard Borski, któremu w 2015 roku zakon powierzył kierowanie subkomandorią.

Polskie struktury Zakonu Joannitów liczą dziesięciu rycerzy, ośmiu Polaków i dwóch Niemców, rozsianych po całym kraju (dla porównania siostrzany Zakon Maltański liczy w naszym kraju ok. 160 kawalerów). Bracia rycerze mieszkają we Wrocławiu, w Łodzi, Kętrzynie i Warszawie. W Polsce działa także stowarzyszenie Joannici Dzieło Pomocy, które pomaga m.in. poprzez ratownictwo medyczne, edukację, akcje charytatywne.

Subkomadorie spotykają się co dwa lata w różnych krajach na swoim najważniejszym cyklicznym wydarzeniu, jakim jest Dzień Rycerski. Po raz pierwszy w historii gospodarzem zgromadzenia rycerskiego będzie Subkomandoria Polska. Trzydniowe wydarzenie odbędzie się w połowie września w Krzyżowej i Świdnicy. – Organizacja znaczących wydarzeń, takich jak Dzień Rycerki, przez tę stosunkowo młodą subkomandorię odzwierciedla nie tylko nasze joannickie zaangażowanie w regionie, ale także dowodzi zaangażowania w życie zakonne naszych polskich braci. Wydarzenie to jest świadectwem żywotności i znaczenia zakonu w czasach współczesnych, ukazuje, że nasze wartości i misja znajdują silny oddźwięk w społeczeństwie – mówi Herbert von Bose, komendator Komandorii Baliwatu. Gościem specjalnym jest mistrz książę Oskar von Preussen.

Dzień Rycerski Komandorii Baliwatu Baliwatu Brandenburskiego Rycerskiego Zakonu Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego potrwa do 15 września. 14 września, w ewangelickim Kościele Pokoju w Świdnicy, odbyła się inwestytura dwóch rycerzy honoru. Pięciu braci otrzymało krzyż rycerza honoru. Nabożeństwo odprawił ks. Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

/Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Świdnicy,
Subkomandoria Polska Zakonu Joannitów, opr. mn/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułStraciliśmy dwa punkty w doliczonym czasie gry
Następny artykułZderzenie 3 pojazdów na rondzie. Zasłabł i wjechał pod prąd [FOTO]