Wydana w maju 2024r. trzecia książka świdnickiej pisarki i dziennikarki spotkała się z ogromnym zainteresowaniem czytelników. Znalazła się wśród bestsellerów EMPIK-u i miała kilka dodruków. Świdniczanie dość długo musieli czekać na spotkanie autorskie. Agnieszka Dobkiewicz o „Pożydowskim. Niewygodna pamięć” mówiła w rodzinnym mieście w czwartek, 12 września.
Książka to 12 reportaży, wśród których znów znalazły się historie związane z KL Gross-Rosen – ucieczka jednego z komendantów w przebraniu żydowskiego więźnia. Jest także rozdział poświęcony pogromom Żydów w Świdnicy, po których do dziś można w mieście znaleźć ślady. Książka pokazuje jednak przede wszystkim przenikanie się kultury polskiej i żydowskiej. Agnieszka Dobkiewicz odwiedza różne regiony Polski i w charakterystyczny dla siebie sposób odkrywa to, co zapomniane, nieznane, niechciane i niewygodne. Przekonuje, że materiał polskiej duszy tka się nieustannie, a żydowskość jest jednym z jej wątków.
Spotkanie rozpoczął Mariusz Kozłowski, świdnicki recytator, który odczytał fragment, poświęcony pogromowi kieleckiemu. Autorka nie kryła wzruszenia. – Bardzo trudno jest słuchać tak trudny fragment swojej książki w interpretacji innej osoby. Teraz jestem już odbiorcą, nie twórcą – mówiła. „Pożydowskie” – ten tytuł wielu odbiera jako zapowiedź rozliczenia za mienie, odebrane Żydom podczas wojny. – To nie jest książka o mieniu – podkreśla autorka. Kolejne strony zapełniają historie ludzi, Żydów, którzy żyli w Polsce w przeszłości, umierali lub byli cudem ocaleni i ludzi, którzy współcześnie starają się uratować od zapomnienia pamięć. Autorka mówiła m.in. o tym, jak wiele z kultury żydowskiej przeniknęło do polskich piosenek i kuchni, ale także o tym, dlaczego wciąż słowo Żyd jest odbierane pejoratywnie. Nie zabrakło rozmowy o wątkach świdnickich. Uczestnicy spotkania ustawili się w długiej kolejce po autograf i do rozmów indywidualnych. Całość wieczoru autorskiego można obejrzeć w relacji Radia Sudety.
Organizatorem spotkania był Powiat Świdnicki. Patronat medialny Świdnicki Portal Historyczny, Radio Sudety i Swidnica24.pl. Spotkanie poprowadziły radna Rady Powiatu Justyna Gąsior i Agnieszka Szymkiewicz, red. nacz. Swidnica24.pl
/red./
Zdjęcia Adrian Pietraszek, Radio Sudety