Porządkowaniem terenów zielonych oraz wykonywaniem prac gospodarczych zlecanych przez Urząd Miejski oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy będą zajmować się bezrobotni, którzy w tym roku znajdą zatrudnienie w ramach tzw. prac społecznie użytecznych. Miejski program jest jedną z form przeciwdziałania całkowitemu wykluczeniu z rynku pracy oraz łagodzenia negatywnych skutków bezrobocia.
– Prace społecznie użyteczne stworzyć mają możliwości ewentualnego powrotu na rynek pracy osobom długotrwale bezrobotnym. Celem tej formy zatrudnienia jest wsparcie i aktywizacja mieszkańców, a także pomoc materialna. Uczestnicy programu mają bowiem możliwość uzyskania świadczenia, które dostarczy im dodatkowego źródła utrzymania. Możliwość podjęcia jakiejkolwiek formy zatrudnienia działa często mobilizująco na osoby bezrobotne, gdyż pokazuje im, że istnieje szansa na zmianę ich życia – wyjaśniają świdniccy urzędnicy.
W 2024 roku zatrudnienie w ramach prac społecznych znajdzie 18 osób. – Prace społecznie użyteczne wykonywane są przez osoby bezrobotne bez prawa do zasiłku korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej, osoby uczestniczące w kontrakcie socjalnym, indywidualnym programie usamodzielniania, lokalnym programie pomocy społecznej lub indywidualnym programie zatrudnienia socjalnego, jeżeli podjęły uczestnictwo w tych formach w wyniku skierowania powiatowego urzędu pracy na podstawie art. 50 ust. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – tłumaczy Krystian Werecki, wiceprezydent Świdnicy.
Osoby zatrudnione w ramach programu zajmować się będą m.in. porządkowaniem terenów zielonych, czy też wykonywaniem prac gospodarczych w miejscach użytku publicznego, w tym na przystankach autobusowych. Działania te będą realizowane od marca do listopada. Roczny plan prac społecznie użytecznych na rok 2024 ma zostać zatwierdzony podczas najbliższego posiedzenia Rady Miejskiej w Świdnicy
Prace społecznie użyteczne realizowane w 2023 roku:
/mn/
fot. UM Świdnica