Wykładowcy z Polski, Niemiec i Holandii spotkają się w świdnickim Kościele Pokoju, by porozmawiać o przeszłości i przyszłości organów. Pierwszą organologiczną konferencję naukową w Świdnicy organizuje w piątek, 24 lutego Fundacja Dobrej Muzyki. Wydarzenie ma upamiętnić 220. rocznicę urodzin świdnickiego producenta znakomitej jakości organów Christiana Schlaga. Na zakończenie zaplanowano uroczysty koncert, który będzie zarazem apelem o pokój w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Fundacja Dobrej Muzyki od lat upamiętnia i popularyzuje postać słynnego organmistrza Christiana Schlaga – organizując festiwal organowy, urodziny, liczne koncerty czy spacery tematyczne. Dzięki nim przypomina mieszkańcom i nie tylko im, że to właśnie dzięki działalności firmy Schlag & Söhne Świdnica w XIX w. i w pierwszej połowie XX w. stanowiła wiodący ośrodek budowy organów na Śląsku. Instrumenty tego producenta zyskały sławę na całym świecie i do dziś zachowało się ich około 700, z czego wiele na terenie Dolnego Śląska – w także w samej Świdnicy m.in. w Kościele Pokoju i katedrze.
W związku ze zbliżającą się 220. rocznicą urodzin Schlaga świdnicka fundacja przygotowała specjalne wydarzenie. W piątek, 24 lutego zaprasza na pierwszą organologiczną konferencję naukową w Świdnicy. Będzie ona poświęcona organom jako instrumentowi przeszłości i przyszłości. Prelegentami będą – prof. Zuzana Ferjenčikova (Codarts Rotterdam), prof. Hans Fidom (Uniwesytet w Amsterdamie), dr hab. Stephan Aderhold (Uniwersytet w Berlinie) oraz dr Maciej Bator (Kościół Pokoju w Świdnicy).
– Zapraszając wykładowców z Polski, Niemiec i Holandii, chcemy skonfrontować różne punkty widzenia na organy i muzykę organową. Do udziału zachęcamy wszystkich zainteresowanych tematami m.in. budownictwa organowego, wirtuozerii czy historii dawnej wytwórni Schlag i Synowie – informuje organizator. Konferencja skierowana jest w szczególności do studentów i przedstawicieli kół naukowych, wykładowców akademickich, muzyków, nauczycieli gry na organach, pasjonatów historii regionu, muzyki, instrumentów i melomanów. Odbędzie się w formie hybrydowej – stacjonarnie (na zapisy) i online. Wykłady zagranicznych prelegentów będą wygłoszone w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.
Wieczorem po zakończonej konferencji odbędzie się koncert na 220. urodziny Christiana G. Schlaga w Kościele Pokoju w Świdnicy. Uroczyste muzyczne wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.30 i będzie zarazem apelem o pokój w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę. Zagrają na nim – prof. Zuzana Ferjenčikova (Codarts Rotterdam) oraz prof. Hans Fidom (Uniwesytet w Amsterdamie). Wstęp wolny (nie obowiązują zapisy). Koncert podobnie jak konferencja będzie transmitowany online.
Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Organy – historia i przyszłość”
Formuła hybrydowa – stacjonarnie i online
Świdnica, Placu Pokoju, 24.02.2023
godz. 9.00-15.00 – konferencja
//Wstęp na konferencję (udział stacjonarny): obowiązują zapisy mailowe na adres [email protected] (napisz do organizatora maila o tytule „Konferencja – udział stacjonarny” , w treści podając imię i nazwisko oraz informację, że chcesz wziąć udział na miejscu)
Limit miejsc: 20.
Koncert na 220. urodziny Christiana G. Schlaga w Kościele Pokoju w Świdnicy
Świdnica, Kościół Pokoju, 24.02.2023
godz. 18.30-19.30
Wstęp wolny
Program koncertu:
- Prof. Hans Fidom (Uniwesytet w Amsterdamie) – organy
Johann Sebastian Bach (1685-1750):
« Pièce d’orgue » BWV 572
Fantasie BWV 537/1
Choral « Dies sind die heil’gen zehn Gebot » BWV 678 (Clavierübung) Fuge BWV 537/2 - Prof. Zuzana Ferjenčikova (Codarts Rotterdam) – organy
Robert Schumann (1810-1856):
Vier Skizzen für den Pedalflügel, op.58
I. Nicht schnell und sehr markiert II. Nicht schnell und sehr markiert III. Lebhaft
IV. Allegretto
Symphonie – Improvisation
Udział online w konferencji i koncercie: bezpłatnie na kanale Fundacji Dobrej Muzyki na YouTube.
Wydarzenia dofinansowano ze środków Fundacji PKO oraz Grupy Azoty.
/oprac. AN/
/materiały – organizatora/