Strona główna 0_Slider Dachy, chodniki, samochody. Za brak odśnieżania można słono zapłacić

Dachy, chodniki, samochody. Za brak odśnieżania można słono zapłacić

0

Zimowa aura dała o sobie znać. W związku z opadami śniegu służby przypominają właścicielom i zarządcom budynków o obowiązku usuwania śniegu z dachu i chodników, a kierowcom o obowiązku odśnieżenia samochodu przed rozpoczęciem jazdy. – Nieodśnieżony samochód, brudne lub zalepione śniegiem reflektory czy tablice rejestracyjne mogą słono nas kosztować – wskazują policjanci.

Mandaty i punkty karne za nieodśnieżone auto

Bardzo ważną kwestią jest odśnieżenie samochodu przed wyjazdem na drogę. Zgodnie z art. 66 ustawy prawo o ruchu drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiedni pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być szyby w przednich drzwiach, szyba czołowa, a także lusterka – przypominają świdniccy policjanci.

Jak dodają, zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne. – Śnieg zalegający również na dachu samochodu, pokrywie silnika, czy pokrywie bagażnika stwarza realne zagrożenie dla innych kierowców. Może on spaść na szybę samochodu jadącego za nami lub osunąć się na naszą szybę podczas hamowania – wskazują funkcjonariusze.

Zwracają przy tym uwagę kierującym, aby pamiętali o wymianie opon na zimowe. – Niskie temperatury sprawiają, iż stosowanie letnich opon w samochodach staje się mało efektywne. Droga w przypadku nagłego hamowania wydłuża się o kilkadziesiąt metrów, przy jeździe z prędkością 50 km/h, a to z kolei może doprowadzić do wypadku. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, to niezwłocznie wymieńmy opony z letnich na zimowe – przypominają.

Za jazdę nieodśnieżonym samochodem grozi mandat w wysokości nawet do trzech tysięcy złotych i aż 12 punktów karnych. Za nieodśnieżone tablice rejestracyjne możemy otrzymać mandat do 500 złotych i 8 punktów karnych, a w przypadku nieodśnieżonych świateł do 300 złotych i 6 punktów karnych. Mandat grozi również za odśnieżanie auta przy uruchomionym silniku, za co można zapłacić 300 złotych. Z kolei w przypadku pozostawienia pracującego silnika podczas postoju (powyżej 1 min) na obszarze zabudowanym kara wyniesie 100 złotych.

Odśnieżanie chodników

Spadające z dachów sople lub ciężkie zwały śniegu mogą stanowić zagrożenie dla pieszych, jednak nie mniejszym zagrożeniem jest pozostawienie zaśnieżonych chodników. Ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości.

Ustawa precyzuje, iż chodnikiem jest wydzielona część drogi publicznej, służąca do ruchu pieszego, położona bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Z treści tego przepisu wynika, iż choć chodnik nie stanowi własności właściciela sąsiadującej nieruchomości, i tak powinien on dbać o stan ścieżki. Oprócz właścicieli, odpowiedzialnymi za powyższy obowiązek mogą być także współwłaściciele, użytkownicy wieczyści, jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także podmioty władające nieruchomością – tłumaczył adwokat Paweł Zawadzki w artykule z cyklu „Okiem prawnika”.

Nie każdy chodnik spełnia wymienione kryteria. Właściciel nieruchomości nie musi utrzymywać w porządku chodnika, który nie przylega bezpośrednio do jego własności, np. jest oddzielony pasem zieleni, a także chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie samochodów. W tym przypadku, jak w kwestii każdego innego chodnika nieprzylegającego do prywatnej nieruchomości, obowiązek odśnieżania obciąża odpowiedni zarząd drogi, czyli gminę. Warto przy tym wskazać, iż właściciel nieruchomości jest obowiązany jedynie „uprzątnąć” śnieg, co oznacza jego odgarnięcie w miejsce, które nie tworzy przeszkody dla poruszania się pieszych i pojazdów, zaś usunięciem śniegu każdorazowo zajmuje się zarząd drogi – wskazywał Zawadzki.

Niestosowanie się do obowiązku odśnieżania chodników ma oczywiście swoje konsekwencje. Mówi o tym nie tylko ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, prawo budowlane, ale także kodeks wykroczeń. Zgodnie z art. 117 KW, „kto nie utrzymuje czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany”. Należy pamiętać, że osoba, na której ciążą przedmiotowe obowiązki, może również ponieść odpowiedzialność cywilnoprawną za wypadki zaistniałe na obszarze swojej nieruchomości.

Odśnieżanie dachów

Prawo budowlane stanowi, że właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany zapewnić dochowując należytej staranności bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt związanych z działaniem człowieka lub siły natury, takich jak: intensywne opady atmosferyczne, w tym opady śniegu, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska – wskazuje Barbara Rajca, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Świdnicy.

Apeluję o podejmowanie niezwłocznych działań w każdym przypadku wystąpienia w/w czynników oddziałujących na obiekty budowlane, w szczególności do sprawdzania grubości pokrywy śnieżnej zalegającej na dachach obiektów budowlanych będących w państwa własności lub zarządzaniu oraz w razie konieczności, usuwania nadmiaru śniegu z dachu oraz zwisających sopli. Równocześnie zwracam uwagę, że usuwanie śniegu z dachów, szczególnie z dachów o dużych powierzchniach i wieloprzęsłowej lekkiej konstrukcji stalowej, winno odbywać się pod nadzorem osób posiadających wiedzę techniczną, w taki sposób, aby nie doszło do wystąpienia najniekorzystniejszego układu obciążeń dla konstrukcji budynku – apeluje PINB.

/opr. mn/

Poprzedni artykułŚwidniczanie z kompletem wygranych i prestiżowym triumfem!
Następny artykułByła przekonana, że pomaga córce. W rzeczywistości pieniądze przekazała oszustowi