Strona główna 0_Slider Chcą przebudować ruchliwe skrzyżowanie. W jego miejscu ma powstać rondo

Chcą przebudować ruchliwe skrzyżowanie. W jego miejscu ma powstać rondo

0

Na finiszu są już prace projektowe związane z planowaną przebudową skrzyżowania u zbiegu ulic Westerplatte, Bystrzyckiej i Kliczkowskiej, w miejscu którego miałoby powstać rondo. Według świdnickich urzędników rozpoczęcie robót budowlanych mogłoby nastąpić już w przyszłym roku.

Skrzyżowanie ulic Westerplatte i Bystrzyckiej

O planach przebudowy skrzyżowania mówi się od wielu lat. – Jeszcze za kadencji poprzedniego prezydenta opracowaliśmy czterowariantową koncepcję przebudowy, związaną bądź to ze skrzyżowaniem skanalizowanym opartym o działanie sygnalizacji świetlnej czterowlotowej, bądź też budową ronda, co wiązałoby się z obniżeniem kosztów eksploatacji, przynajmniej jeśli chodzi o koszty funkcjonowania sygnalizacji świetlnej – wyjaśniał przed dwoma laty Maciej Gleba, dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Konieczność przebudowy skrzyżowania tłumaczono przede wszystkim dużym ruchem pojazdów w tym miejscu. Drugim z powodów podjęcia się drogowej inwestycji była chęć udrożnienia przejazdu przez ulicę Kliczkowską, rozdzieloną obecnie zabudowaniami przemysłowymi, umożliwiając tym samym przejazd od ulicy Bystrzyckiej w kierunku ulicy Kopernika. – Poszukując nowych terenów mieszkaniowych i usługowych planuje się udostępnić komunikacyjnie kolejne tereny np. znajdujące się pomiędzy ul. Okrężną, Jodłową i Westerplatte. Chcąc to zrealizować należy przede wszystkim przebudować skrzyżowanie ulic Westerplatte, Bystrzycka, Kliczkowska. Przebudowa tego skrzyżowania jest ważna, gdyż obecnie wlot ul. Kliczkowskiej nie jest objęty sygnalizacją świetlną, co w przyszłości uniemożliwiłoby bezpieczne włączanie się pojazdom do ruchu. Dodatkowo duże natężenie ruchu w godzinach szczytu w połączeniu z niewydolną sygnalizacją świetlną powoduje korki na ulicach dolotowych – tłumaczą świdniccy urzędnicy.

W 2020 roku świdniccy radni podjęli decyzję o przeznaczeniu z budżetu miasta środków na opracowanie dokumentacji projektowej. Na ten cel przeznaczono ostatecznie 169,5 tys. złotych. – Planuje się przebudować skrzyżowanie w celu wyeliminowania wszystkich problemów, tj. przede wszystkim upłynnienia ruchu poprzez rezygnację z sygnalizacji świetlnej na rzecz skrzyżowania z ruchem okrężnym oraz zmniejszenia natężenia ruchu na ulicach dochodzących do skrzyżowania poprzez udrożnienie czwartego wlotu [czyli ulicy Kliczkowskiej – dop. red.] – opisują urzędnicy. Posiadając całą potrzebną dokumentację, Starostwo Powiatowe ma wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie z programów rządowych. Po uzyskaniu finansowego wsparcia możliwe byłoby ogłoszenie przetargu na realizację robót budowlanych.

Prace projektowe potrwają do końca miesiąca listopada. Mam nadzieję, że pan starosta, dotrzymując słowa zapisanego w treści zawartego porozumienia, będzie aplikował o wsparcie finansowe tej inwestycji w każdym możliwym źródle. My z kolei deklarujemy gotowość realizacji tej inwestycji w ramach zastępstwa inwestorskiego. Mam nadzieję, że w roku 2023 uda nam się rozpocząć te prace – informuje dyrektor Maciej Gleba ze świdnickiego magistratu.

Czy w ramach tej inwestycji miasto zajmie się równocześnie udrożnieniem przejazdu ulicą Kliczkowskiej na odcinku od Westerplatte w kierunku ulicy Kopernika? – Dzisiejsze porozumienie z powiatem uprawnia gminę do realizacji inwestycji na działce drogowej powiatu świdnickiego. Brama, która stanowi przeszkodę w dalszej komunikacji w kierunku Kliczkowskiej, stoi na drodze gminnej. W pierwszym etapie wybudujemy rondo, zlikwidujemy sygnalizację, zwiększymy przepustowość, polepszymy warunki ruchu. Natomiast w drugim etapie trzeba zaprojektować rzecz, na którą nie mamy dzisiaj pieniędzy, czyli przebudowę ulicy Kliczkowskiej na działce miejskiej – wskazuje dyrektor wydziału dróg i inwestycji miejskich.

przyszły kształt skrzyżowania ulic Bystrzycka-Westerplatte-Kliczkowska (mat. UM Świdnica)

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułWynajem mieszkania = pewny zysk
Następny artykułHalloween dla dzieci i dorosłych w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej