Znanenieznane.pl: Szlakiem bożonarodzeniowych jarmarków

    7

    Zapach pierników, błyszczące w ciemności lampki i smak grzanego wina z goździkami – to nieodłączne elementy jarmarków bożonarodzeniowych. Dolnośląskie miasta pełne są takich magicznych miejsc.

    Jeszcze do niedawna przedświąteczne jarmarki były specjalnością europejskich metropolii. Dolny Śląsk posiada jednak w tym zakresie wyjątkowo bogatą tradycję. Bożonarodzeniowe jarmarki odbywają się nie tylko we Wrocławiu, ale również w wielu mniejszych miastach regionu.

    – Każda z takich imprez ma swoją specyfikę i odzwierciedla świąteczne tradycje obecne w danej społeczności. Wyprawa szlakiem dolnośląskich jarmarków może być zatem dobrym sposobem na zwiedzanie naszego regionu – przekonuje Justyna Wojciechowska z portalu ZnaneNieznane.pl.

    Na wrocławskim rynku
    Od 25 listopada Bożonarodzeniowy Jarmark na wrocławskim rynku zachwyca mieszkańców i przyjezdnych. Pilnie strzeżony przez krasnali-wartowników nabiera barw po zmroku. Atmosfera jest gorąca, pomimo niskich temperatur.

    Lasek Bajek fascynuje dzieci, a dorosłym przypomina beztroskie dzieciństwo. Przekraczając bramę na ulicy Świdnickiej przenosimy się w miejsce pachnące świerkiem i piernikami. Możemy dać się ponieść chwili i zapomnieć o zgiełku dnia codziennego.

    Tradycyjnie jarmarki promowały lokalne wyroby. Czasy się jednak zmieniają: we Wrocławiu można spróbować świątecznych wyrobów z Czech, Niemiec, Austrii, Holandii, Łotwy czy Litwy. Nie zabraknie słynnego litewskiego chleba z kminkiem czy kiełbasy z łososia.



    Świdnicka Kolęda


    Podążając szlakiem Jarmarków Bożonarodzeniowych docieramy do Świdnicy na „Świdnicką Kolędę”. Wówczas wokół rynku pojawią się drewniane domki z tuzinami aromatycznych pierników.

    Goście „Świdnickiej Kolędy” będą mieli okazję obejrzeć wystawę wyjątkowych bożonarodzeniowych aniołów. Dzieła powstały podczas warsztatów ceramicznych w Młodzieżowym Domu Kultury, a zobaczyć je będzie można już 15 grudnia na wystawie w Galerii Fotografii.

    Więcej informacji o Świdnickiej Kolędzie znajdziesz TU

    Na granicy dwóch tradycji


    Zbliżając się go granicy z Niemcami, w których tradycja Jarmarków Bożonarodzeniowych jest wyjątkowo silna, docieramy do Zgorzelca. Od 2 grudnia rozbrzmiewają tam donośne dźwięki puzonów, radosne głosy dzieci i bożonarodzeniowe pieśni.

    W centralnej części Jarmarku tuż przy fontannie Neptuna, znajdziemy stoiska pełne wyrobów rękodzielniczych. Przywiązani do swoich tradycji mieszkańcy Śląska z pasja opowiedzą o śląskiej atmosferze świąt. Codziennie o godzinie 16 na rynku pojawia się gwiazdeczka, która rozdaje najmłodszym łakocie, osładzając chłodny dzień.

    Podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Kościele Świętej Trójcy można oglądać wspaniałą wystawę „Polskie Szopki z Odenwaldu”.

    – Podążając szlakiem Jarmarków Bożonarodzeniowych możemy dotrzeć aż do Drezna, gdzie słynny Striezelmarkt zachwyca już od 1434. To najstarszy i bez wątpienia jeden z najbardziej fascynujących jarmarków w Niemczech – przekonuje Justyna Wojciechowska.

    Jarmarki Bożonarodzeniowe pełnią współcześnie bardzo istotną funkcję. Przypominają o bogatej świątecznej tradycji i tworzą wyjątkowy klimat. I trzeba przyznać, że czynią to znacznie skuteczniej, niż choinki obecne w galeriach handlowych.

    Kalendarium dolnośląskich imprez bożonarodzeniowych:

    10.12.2011 – Jarmark Sowiogórski
    11.12.2011 – Magiczny czar Świątecznych Kartek w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
    11.12.2011 – V Powiatowy Przegląd Tradycji i Zwyczajów Bożonarodzeniowych w Ciepłowodach
    17.12.2011 – Ząbkowicki Jarmark Świąteczny
    18.12.2011 – Jarmark Świąteczny „Dolina Baryczy – Świąteczna Kraina” w Miliczu
    od 23.12 – Świąteczne Warsztaty w Pałacu Jedlinka
    25.11-23.12 – Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu
    28.11-12.12 – Mikołajkowa Droga Listu w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
    6.12-23.12 – Zostań skrzatem i uratuj Świętego Mikołaja w Kłodzku
    12-24.12 – Wałbrzyski Jarmark Świąteczny
    15-22.12Jarmark Bożonarodzeniowy w Świdnicy

    Poprzedni artykułWyjątkowi świdniczanie: Mirosław Jabłoński
    Następny artykułRóżności w Magazynie Swidnica24.pl