Znanenieznane.pl: Szlakiem bożonarodzeniowych jarmarków

  7

  Zapach pierników, błyszczące w ciemności lampki i smak grzanego wina z goździkami – to nieodłączne elementy jarmarków bożonarodzeniowych. Dolnośląskie miasta pełne są takich magicznych miejsc.

  Jeszcze do niedawna przedświąteczne jarmarki były specjalnością europejskich metropolii. Dolny Śląsk posiada jednak w tym zakresie wyjątkowo bogatą tradycję. Bożonarodzeniowe jarmarki odbywają się nie tylko we Wrocławiu, ale również w wielu mniejszych miastach regionu.

  – Każda z takich imprez ma swoją specyfikę i odzwierciedla świąteczne tradycje obecne w danej społeczności. Wyprawa szlakiem dolnośląskich jarmarków może być zatem dobrym sposobem na zwiedzanie naszego regionu – przekonuje Justyna Wojciechowska z portalu ZnaneNieznane.pl.

  Na wrocławskim rynku
  Od 25 listopada Bożonarodzeniowy Jarmark na wrocławskim rynku zachwyca mieszkańców i przyjezdnych. Pilnie strzeżony przez krasnali-wartowników nabiera barw po zmroku. Atmosfera jest gorąca, pomimo niskich temperatur.

  Lasek Bajek fascynuje dzieci, a dorosłym przypomina beztroskie dzieciństwo. Przekraczając bramę na ulicy Świdnickiej przenosimy się w miejsce pachnące świerkiem i piernikami. Możemy dać się ponieść chwili i zapomnieć o zgiełku dnia codziennego.

  Tradycyjnie jarmarki promowały lokalne wyroby. Czasy się jednak zmieniają: we Wrocławiu można spróbować świątecznych wyrobów z Czech, Niemiec, Austrii, Holandii, Łotwy czy Litwy. Nie zabraknie słynnego litewskiego chleba z kminkiem czy kiełbasy z łososia.  Świdnicka Kolęda


  Podążając szlakiem Jarmarków Bożonarodzeniowych docieramy do Świdnicy na „Świdnicką Kolędę”. Wówczas wokół rynku pojawią się drewniane domki z tuzinami aromatycznych pierników.

  Goście „Świdnickiej Kolędy” będą mieli okazję obejrzeć wystawę wyjątkowych bożonarodzeniowych aniołów. Dzieła powstały podczas warsztatów ceramicznych w Młodzieżowym Domu Kultury, a zobaczyć je będzie można już 15 grudnia na wystawie w Galerii Fotografii.

  Więcej informacji o Świdnickiej Kolędzie znajdziesz TU

  Na granicy dwóch tradycji


  Zbliżając się go granicy z Niemcami, w których tradycja Jarmarków Bożonarodzeniowych jest wyjątkowo silna, docieramy do Zgorzelca. Od 2 grudnia rozbrzmiewają tam donośne dźwięki puzonów, radosne głosy dzieci i bożonarodzeniowe pieśni.

  W centralnej części Jarmarku tuż przy fontannie Neptuna, znajdziemy stoiska pełne wyrobów rękodzielniczych. Przywiązani do swoich tradycji mieszkańcy Śląska z pasja opowiedzą o śląskiej atmosferze świąt. Codziennie o godzinie 16 na rynku pojawia się gwiazdeczka, która rozdaje najmłodszym łakocie, osładzając chłodny dzień.

  Podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Kościele Świętej Trójcy można oglądać wspaniałą wystawę „Polskie Szopki z Odenwaldu”.

  – Podążając szlakiem Jarmarków Bożonarodzeniowych możemy dotrzeć aż do Drezna, gdzie słynny Striezelmarkt zachwyca już od 1434. To najstarszy i bez wątpienia jeden z najbardziej fascynujących jarmarków w Niemczech – przekonuje Justyna Wojciechowska.

  Jarmarki Bożonarodzeniowe pełnią współcześnie bardzo istotną funkcję. Przypominają o bogatej świątecznej tradycji i tworzą wyjątkowy klimat. I trzeba przyznać, że czynią to znacznie skuteczniej, niż choinki obecne w galeriach handlowych.

  Kalendarium dolnośląskich imprez bożonarodzeniowych:

  10.12.2011 – Jarmark Sowiogórski
  11.12.2011 – Magiczny czar Świątecznych Kartek w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
  11.12.2011 – V Powiatowy Przegląd Tradycji i Zwyczajów Bożonarodzeniowych w Ciepłowodach
  17.12.2011 – Ząbkowicki Jarmark Świąteczny
  18.12.2011 – Jarmark Świąteczny „Dolina Baryczy – Świąteczna Kraina” w Miliczu
  od 23.12 – Świąteczne Warsztaty w Pałacu Jedlinka
  25.11-23.12 – Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu
  28.11-12.12 – Mikołajkowa Droga Listu w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
  6.12-23.12 – Zostań skrzatem i uratuj Świętego Mikołaja w Kłodzku
  12-24.12 – Wałbrzyski Jarmark Świąteczny
  15-22.12Jarmark Bożonarodzeniowy w Świdnicy

  Poprzedni artykułWyjątkowi świdniczanie: Mirosław Jabłoński
  Następny artykułRóżności w Magazynie Swidnica24.pl