Po doniesieniach o zakażeniach koronawirusem w kolejnych europejskich państwach ludzie zaczęli masowo wykupywać maseczki ochronne. Brakuje ich we wszystkich świdnickich aptekach, coraz trudniej dostać je też w internecie. Tymczasem służby sanitarne przypominają, że maseczka może jedynie ograniczyć rozprzestrzenianie niektórych chorób układu oddechowego przez osoby już zakażone, zaś Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie masek.
Sygnały o problemach z zaopatrzeniem w maseczki pojawiają się od kilku dni. Ten fakt potwierdzają farmaceuci z placówek działających w Świdnicy. – Nie mamy maseczek, są też duże problemy ze ściągnięciem towaru z hurtowni – mówi pracownik jednej z aptek w centrum Świdnicy. Fakt ten potwierdzają farmaceuci z sześciu innych punktów działających na terenie miasta. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się płyny i żele do dezynfekcji rąk, jednak produkty te są jeszcze dostępne.
Próba nabycia maseczek przez internet również wiąże się z problemami. Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, jeszcze do niedawna najprostsze maski chirurgiczne kosztowały kilka złotych za opakowanie. Teraz ich ceny w internecie sięgają nawet 100 zł za opakowanie 50 sztuk, a rekordziści mają żądać nawet kilkuset złotych.
Wzmożonym zainteresowanie maseczkami i żelami do dezynfekcji ma związek z rosnącą liczbą ofiar koronawirusa SARS-CoV-2. Tylko we Włoszech zmarło już siedem osób, a liczba zakażonych wirusem wzrosła do ponad 200 osób. Na całym świecie odnotowano dotychczas około 2700 zgonów. Główny Inspektorat Sanitarny odradza z tego powodu podróże do Chin oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu, a także wydał zalecenia dla osób wracających z Włoch.
Zdaniem służb sanitarnych noszenie samej maseczki wcale nie gwarantuje ochrony przed wirusem. – Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2. Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek. Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2 – stwierdzono w komunikacie wydanym przez Główny Inspektorat Sanitarny.
W wydanych zaleceniach GIS przypomina:
- Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
- Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania. Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
- Zachowaj bezpieczną odległość. Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.
- Unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
- Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Ministerstwa Zdrowia. Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).
/opr. mn/