Na ogrodzeniu przy świdnickim kościele NMP Królowej Polski zawisły plakaty promujące popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Świdnicy. Jak tłumaczy sam Jacek Drobny, zdecydowano się na ten krok w akcie desperacji – nie uzyskano zgody na zawieszenie wyborczych materiałów w innych miejscach na terenie Osiedla Młodych. Dla części mieszkańców powieszenie plakatów na kościelnym ogrodzeniu kłóci się z wcześniejszym stanowiskiem świdnickiej Kurii, stanowczo odcinającej się od trwającej kampanii.
Przypomnijmy, we wrześniu, w nawiązaniu do sprawy wykorzystania wizerunku biskupa Ignacego Deca, bez jego wiedzy i zgody, przez KWW Beaty Moskal-Słaniewskiej, Świdnicka Kuria Biskupia wydała oświadczenie ws. trwającej kampanii wyborczej do samorządów:
W związku z trwającą kampanią wyborczą do samorządów Świdnicka Kuria Biskupia oświadcza, że żadna osoba duchowna zgodnie ze wskazaniami Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 287 §2) oraz Soboru Watykańskiego II, nie może angażować się w kampanie wyborczą, a tym samym wspierać poszczególne ugrupowania, które starają się o miejsce w samorządzie. Sobór podkreśla jednoznacznie, że Kościół, jako wspólnota religijna „w żaden sposób nie utożsamia się ze wspólnotą polityczną”, a także „nie wiąże się z żadnym systemem politycznym”, gdyż Kościół i państwo „są w swoich dziedzinach niezależne i autonomiczne” (Konst. Soboru Watykańskiego II Gaudium et spes, nr 76).
Wykorzystywanie przez poszczególne ugrupowania wizerunku osób duchownych w kampanii wyborczej, może rozbudzać niepotrzebne emocje, posądzenia, a także zmniejszyć zaufanie wiernych do swych duszpasterzy.
Wobec powyższego apelujemy o zachowanie właściwego podziału ról i kompetencji zarówno duchownych, jak i świeckich, a także kultury politycznej w duchu wzajemnego szacunku.
Pojawienie się plakatów wyborczych Jacka Drobnego na ogrodzeniu parkingu przy kościele pw. NMP Królowej Polski wywołało wśród części świdniczan poważne obiekcje, zwłaszcza w kontekście powyższego oświadczenia. Jak tłumaczy sam kandydat, nie było innego wyjścia. – Była to jedyna przestrzeń na terenie Osiedla Młodych, w której mogliśmy zamieścić nasze materiały. W akcie desperacji zwróciłem się z prośbą do proboszcza parafii, których wyraził zgodę na ich wywieszenie na ogrodzeniu parkingu. Z chęcią przeniesiemy je w inne miejsce, gdy tylko takie się znajdzie – wyjaśnia Drobny. Jak dodaje, popierający go komitet wyborczy dotychczas nie otrzymał odpowiedzi m.in. w sprawie możliwości umieszczenia plakatów na przystankach autobusowych.
Jak wyjaśnia ks. Daniel Marcinkiewicz, rzecznik prasowy Świdnickiej Kurii Biskupiej, dysponentem terenu przy kościele jest proboszcz parafii i to on może zająć stanowisko w sprawie umieszczenia materiałów wyborczych na ogrodzeniu. Do tej pory nie udało nam się skontaktować z ks. prałatem Rafałem Kozłowskim.
Podczas trwającej kampanii wyborczej już kilkukrotnie dochodziło do kontrowersyjnych sytuacji i aktów wandalizmu. 4 października nieznani sprawcy zniszczyli plakaty w Żarowie, zawieszone przez KW Wspólnota Samorządowa na słupach ogłoszeniowych. Z kolei w nocy z 6 na 7 października na celowniku wandali znalazły się plakaty KW PiS, zawieszone na płocie przy ulicy Rolniczej w Świdnicy, a także KW Koalicja Obywatelska, zerwany z płotu przy ulicy Wschodniej. Obiekcje wywoływały także plakaty zawieszone na ogrodzeniu Hospicjum Ojca Pio przy ulicy Przyjaźni, które miały zasłaniać widoczność kierowcom, a także kredowe napisy namalowane w różnych częściach miasta przez Świdnickie Forum Rozwoju.
Michał Nadolski
[email protected]