Strona główna 0_Slider Wyborcze banery na kościelnym płocie. „Chętnie je przeniesiemy, gdy tylko znajdziemy inne...

Wyborcze banery na kościelnym płocie. „Chętnie je przeniesiemy, gdy tylko znajdziemy inne miejsce”

51

Na ogrodzeniu przy świdnickim kościele NMP Królowej Polski zawisły plakaty promujące popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Świdnicy. Jak tłumaczy sam Jacek Drobny, zdecydowano się na ten krok w akcie desperacji – nie uzyskano zgody na zawieszenie wyborczych materiałów w innych miejscach na terenie Osiedla Młodych. Dla części mieszkańców powieszenie plakatów na kościelnym ogrodzeniu kłóci się z wcześniejszym stanowiskiem świdnickiej Kurii, stanowczo odcinającej się od trwającej kampanii.

Przypomnijmy, we wrześniu, w nawiązaniu do sprawy wykorzystania wizerunku biskupa Ignacego Deca, bez jego wiedzy i zgody, przez KWW Beaty Moskal-Słaniewskiej, Świdnicka Kuria Biskupia wydała oświadczenie ws. trwającej kampanii wyborczej do samorządów:

W związku z trwającą kampanią wyborczą do samorządów Świdnicka Kuria Biskupia oświadcza, że żadna osoba duchowna zgodnie ze wskazaniami Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 287 §2) oraz Soboru Watykańskiego II, nie może angażować się w kampanie wyborczą, a tym samym wspierać poszczególne ugrupowania, które starają się o miejsce w samorządzie. Sobór podkreśla jednoznacznie, że Kościół, jako wspólnota religijna „w żaden sposób nie utożsamia się ze wspólnotą polityczną”, a także „nie wiąże się z żadnym systemem politycznym”, gdyż Kościół i państwo „są w swoich dziedzinach niezależne i autonomiczne” (Konst. Soboru Watykańskiego II Gaudium et spes, nr 76).

Wykorzystywanie przez poszczególne ugrupowania wizerunku osób duchownych w kampanii wyborczej, może rozbudzać niepotrzebne emocje, posądzenia, a także zmniejszyć zaufanie wiernych do swych duszpasterzy.

Wobec powyższego apelujemy o zachowanie właściwego podziału ról i kompetencji zarówno duchownych, jak i świeckich, a także kultury politycznej w duchu wzajemnego szacunku.

Pojawienie się plakatów wyborczych Jacka Drobnego na ogrodzeniu parkingu przy kościele pw. NMP Królowej Polski wywołało wśród części świdniczan poważne obiekcje, zwłaszcza w kontekście powyższego oświadczenia. Jak tłumaczy sam kandydat, nie było innego wyjścia. – Była to jedyna przestrzeń na terenie Osiedla Młodych, w której mogliśmy zamieścić nasze materiały. W akcie desperacji zwróciłem się z prośbą do proboszcza parafii, których wyraził zgodę na ich wywieszenie na ogrodzeniu parkingu. Z chęcią przeniesiemy je w inne miejsce, gdy tylko takie się znajdzie – wyjaśnia Drobny. Jak dodaje, popierający go komitet wyborczy dotychczas nie otrzymał odpowiedzi m.in. w sprawie możliwości umieszczenia plakatów na przystankach autobusowych.

Jak wyjaśnia ks. Daniel Marcinkiewicz, rzecznik prasowy Świdnickiej Kurii Biskupiej, dysponentem terenu przy kościele jest proboszcz parafii i to on może zająć stanowisko w sprawie umieszczenia materiałów wyborczych na ogrodzeniu. Do tej pory nie udało nam się skontaktować z ks. prałatem Rafałem Kozłowskim.

Podczas trwającej kampanii wyborczej już kilkukrotnie dochodziło do kontrowersyjnych sytuacji i aktów wandalizmu. 4 października nieznani sprawcy zniszczyli plakaty w Żarowie, zawieszone przez KW Wspólnota Samorządowa na słupach ogłoszeniowych. Z kolei w nocy z 6 na 7 października na celowniku wandali znalazły się plakaty KW PiS, zawieszone na płocie przy ulicy Rolniczej w Świdnicy, a także KW Koalicja Obywatelska, zerwany z płotu przy ulicy Wschodniej. Obiekcje wywoływały także plakaty zawieszone na ogrodzeniu Hospicjum Ojca Pio przy ulicy Przyjaźni, które miały zasłaniać widoczność kierowcom, a także kredowe napisy namalowane w różnych częściach miasta przez Świdnickie Forum Rozwoju.

Michał Nadolski
[email protected]