Strona główna 0_Slider Wyborcze banery na kościelnym płocie. “Chętnie je przeniesiemy, gdy tylko znajdziemy inne...

Wyborcze banery na kościelnym płocie. “Chętnie je przeniesiemy, gdy tylko znajdziemy inne miejsce”

51

Na ogrodzeniu przy świdnickim kościele NMP Królowej Polski zawisły plakaty promujące popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Świdnicy. Jak tłumaczy sam Jacek Drobny, zdecydowano się na ten krok w akcie desperacji – nie uzyskano zgody na zawieszenie wyborczych materiałów w innych miejscach na terenie Osiedla Młodych. Dla części mieszkańców powieszenie plakatów na kościelnym ogrodzeniu kłóci się z wcześniejszym stanowiskiem świdnickiej Kurii, stanowczo odcinającej się od trwającej kampanii.

Przypomnijmy, we wrześniu, w nawiązaniu do sprawy wykorzystania wizerunku biskupa Ignacego Deca, bez jego wiedzy i zgody, przez KWW Beaty Moskal-Słaniewskiej, Świdnicka Kuria Biskupia wydała oświadczenie ws. trwającej kampanii wyborczej do samorządów:

W związku z trwającą kampanią wyborczą do samorządów Świdnicka Kuria Biskupia oświadcza, że żadna osoba duchowna zgodnie ze wskazaniami Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 287 §2) oraz Soboru Watykańskiego II, nie może angażować się w kampanie wyborczą, a tym samym wspierać poszczególne ugrupowania, które starają się o miejsce w samorządzie. Sobór podkreśla jednoznacznie, że Kościół, jako wspólnota religijna „w żaden sposób nie utożsamia się ze wspólnotą polityczną”, a także „nie wiąże się z żadnym systemem politycznym”, gdyż Kościół i państwo „są w swoich dziedzinach niezależne i autonomiczne” (Konst. Soboru Watykańskiego II Gaudium et spes, nr 76).

Wykorzystywanie przez poszczególne ugrupowania wizerunku osób duchownych w kampanii wyborczej, może rozbudzać niepotrzebne emocje, posądzenia, a także zmniejszyć zaufanie wiernych do swych duszpasterzy.

Wobec powyższego apelujemy o zachowanie właściwego podziału ról i kompetencji zarówno duchownych, jak i świeckich, a także kultury politycznej w duchu wzajemnego szacunku.

Pojawienie się plakatów wyborczych Jacka Drobnego na ogrodzeniu parkingu przy kościele pw. NMP Królowej Polski wywołało wśród części świdniczan poważne obiekcje, zwłaszcza w kontekście powyższego oświadczenia. Jak tłumaczy sam kandydat, nie było innego wyjścia. – Była to jedyna przestrzeń na terenie Osiedla Młodych, w której mogliśmy zamieścić nasze materiały. W akcie desperacji zwróciłem się z prośbą do proboszcza parafii, których wyraził zgodę na ich wywieszenie na ogrodzeniu parkingu. Z chęcią przeniesiemy je w inne miejsce, gdy tylko takie się znajdzie – wyjaśnia Drobny. Jak dodaje, popierający go komitet wyborczy dotychczas nie otrzymał odpowiedzi m.in. w sprawie możliwości umieszczenia plakatów na przystankach autobusowych.

Jak wyjaśnia ks. Daniel Marcinkiewicz, rzecznik prasowy Świdnickiej Kurii Biskupiej, dysponentem terenu przy kościele jest proboszcz parafii i to on może zająć stanowisko w sprawie umieszczenia materiałów wyborczych na ogrodzeniu. Do tej pory nie udało nam się skontaktować z ks. prałatem Rafałem Kozłowskim.

Podczas trwającej kampanii wyborczej już kilkukrotnie dochodziło do kontrowersyjnych sytuacji i aktów wandalizmu. 4 października nieznani sprawcy zniszczyli plakaty w Żarowie, zawieszone przez KW Wspólnota Samorządowa na słupach ogłoszeniowych. Z kolei w nocy z 6 na 7 października na celowniku wandali znalazły się plakaty KW PiS, zawieszone na płocie przy ulicy Rolniczej w Świdnicy, a także KW Koalicja Obywatelska, zerwany z płotu przy ulicy Wschodniej. Obiekcje wywoływały także plakaty zawieszone na ogrodzeniu Hospicjum Ojca Pio przy ulicy Przyjaźni, które miały zasłaniać widoczność kierowcom, a także kredowe napisy namalowane w różnych częściach miasta przez Świdnickie Forum Rozwoju.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • mieszkaniec

  Na ogrodzeniu Technikum Hotelarskiego też się pojawił plakat jedynie słusznej partii, a szkoła to chyba też nie miejsce do tego typu ogłoszeń, chociaż może tam to jeszcze nawet nie wiedzą, że plakat się pojawił, bo dopiero dzisiaj go widziałem…

 • Lewak

  To typowe dla tej partii, jak nie ma innego wyjścia, to plakaty na kościelnym płocie, konstytucja pod dywan, sędziowie na emeryturę, Piotrowicz do komisji … cel uświęca środki, tutaj jak widać dosłownie.

 • Janieon

  Ciekawe czy jak kibel ma zajęty to sra w pokoju czy jednak czeka na wolny sedes ?

  • Siostra Bernadetka

   Na pewno jak nie ma miejsca parkingowego to zastawia chodnik. A co!

  • JAcenty

   Sprowadzasz poziom dyskusji do poziomu deski klozetowej. Gratulacje.

   • abc

    Jaki kandydat, taka dyskusja 😉

 • Teresa Libędzka

  Banery kandydatów od BMS i Wspólnego Powiatu też wiszą na ogrodzeniu kościoła, więc rozumiem, że powyższe komentarze dotyczą również ludzi miłościwie nam panującej cesarzowej:)

  • Janieon

   Pokaż. W przeciwnym razie wyjdziesz na kłamce.

   • BA

    Nie musi pokazywać, bo w innym artykule są nawet zdjęcia. Wystarczy poszukać

   • Perun

    Pokazywała, jak była mała. Teraz się wstydzi:)

   • Teresa Libędzka

    To rusz tyłek zza kompa i się przejdź. Miłego spaceru:)

    • Janieon

     Którego kościoła szukać ?

 • Tomek

  To właśnie z tego powodu film Kler ogląda tyle osób!!!

  • BA

   Nie z tego powodu. Film jest ewidentną nagonką na Kościół, na maksa tendencyjną i na maksa niesprawiedliwą. Dlaczego? Takie rzeczy w Kościele pewnie się zdarzają, ale żyjąc już trochę spotkałam wielu księży (zmiana kilku parafii, no i częsta zmiana księży w danej parafii, bo w Kościele to reguła) wspaniałych jako osoby duchowne i po prostu jako ludzie. Ten film bardzo krzywdzi te dziewięćdziesiąt parę procent księży, będących prawdziwymi świadkami wiary.

   • JAcenty

    Widziałaś w ogóle ten film?

    • BA

     Wystarczy, że ktoś na nim był i powiedział, że czuł się jakby przez 2 godz. przejeżdżał po nim walec oblepiony g….Ja czułabym się tak samo. Oglądałam kilka fragmentów i to mi wystarczyło, bo gdyby były tylko one, też bym nie poszła. Jak najbardziej podtrzymuję swoją opinię. Smarzowski wybrał wszystkie możliwe świństwa jakie popełnia człowiek (właśnie to było pokazane w tych fragmentach, które oglądałam) i nie rozumiem poco miałabym zadać sobie takie tortury. Zdarzają się różni ludzie, ale to nie ma żadnego wpływu na moją wiarę.

     • Perun

      Ja też nie lubię haggis (szkockie danie), choć nigdy go nie jadłem, bo ktoś, co widział jak to podają w Szkocji powiedział, że wygląda to jak … coś, co się wydala, a nie zjada.

     • JAcenty

      Lubi Pani operę? – NIE Nie lubię!

      A była Pani kiedyś w operze? NIE! – a dlaczego? – Bo nie lubię!
      Może wzorem biskupa opolskiego pójdziesz jednak na ten film? Bo to będzie dla Ciebie jak katharsis – oczyszczenie. Ja ten film oglądałem i uważam, że przede wszystkim film ten pokazuje samotność księży, a nie wulgarność ich czynów. Najpierw obejrzyj a później krytykuj.

     • BA

      Wyjaśniłam dokładnie dlaczego nie poszłam na ten film. Można się było spodziewać dokładnie takiego ataku na moją wypowiedź. Środowisko kościelne znam całkiem nieźle i Smarzowski nie musi mi opowiadać swojej wizji. A państwo pewnie niekościelni, więc zamiast iść do kościoła korzystają Państwo z opowieści z drugiej ręki, która też nie chodzi do kościoła i nie przebywa w tym środowisku, a opowieści snuje na podstawie wiadomości właśnie z drugiej ręki.

    • YES

     najwięcej o filmie maja do powiedzenie ci co go nie widzieli 🙂

   • Loli

    Kobieto promujesz taki ciemnogród, że aż boli. Obejrzyj film i potem komentuj. No chyba, że masz w sobie jakiś rys zależny i nie potrafisz wyrobić sobie swojego zdania i opierasz się tylko i wyłącznie na cudzej opinii. TRAGEDIA

    • BA

     Jaki ciemnogród? Wyjaśniłam dokładnie dlaczego nie poszłam na ten film. Można się było spodziewać dokładnie takiego ataku na moją wypowiedź. Środowisko kościelne znam całkiem nieźle i Smarzowski nie musi mi opowiadać swojej wizji. A państwo pewnie niekościelni, więc zamiast iść do kościoła korzystają Państwo z opowieści z drugiej ręki, która też nie chodzi do kościoła i nie przebywa w tym środowisku, a opowieści snuje na podstawie wiadomości właśnie z drugiej ręki.

     • Tomek

      Wiara- to nie jest kwestia chodzenia do Kościoła czy nie. Wręcz przeciwnie, czy samo chodzenie do Kościoła usprawiedliwia czynienie zła? A film trzeba obejrzeć, aby móc go ocenić. Ale wróćmy do sedna sprawy. Biskup przestrzega a proboszcz i tak robi swoje, bo biedny kandydat nie ma gdzie wywiesić swoje banery. Jaka empatia!!! Akurat w takiej sprawie

     • abc

      Widzę, że Szanowna BA nawet w postach stosuje kopiuj-wklej.
      Identyczna odpowiedź udzielona Jacentemu i Loli. Czy tutaj też ktoś za Ciebie myśli i wydaje opinie a Ty tylko przekazujesz je dalej?

      Noc cóż. Wiedziałem, że PISowski elektorat to lemingi, ale żeby aż tak!

     • Loli

      Ksiądz, który prowadził religie w klasach 1-3 w podstawówce, do której uczęszczałam był poądzony o molestowanie seksualne dwóch 8letnich chłopców. W klasach 4-6 ksiądz między innymi na moich lekcjach religii rzucał w uczniów kredą bądź linijka, zdarzały się też klucze od sali za źle powiedzianą modlitwę, która trzeba było zdać na ocenę. W gimnazjum ksiądz katecheta chwalił się nam uczniom, że oglądał takie filmy jak „Poranek kojota”, „E=Mc2” itp. są to filmy nasycone wulgaryzmami i erotyzmem. Ksiądz z małej wsi niedaleko Świdnicy oficjalnie jeździł autem po pijaku, kiedy przychodził czas kolędy ministranci, którzy wchodzili przed księdzem do domu prosili, żeby nie dawać mu żadnego alkoholu bo już ma „ w czubie” a wraca autem na parafię. Nadal uważa Pani, że nie mam pojęcia o czym mówie i opinie na ten temat czerpie tylko z filmu? Jeżeli tak to pozdrawiam serdecznie

   • Tomek

    Tak jak ta apolityczność Kościoła w oświadczeniach a za chwilę banery kandydatów na ogrodzeniach Parafii. Kościół sam się krzywdzi przez takie właśnie postępowanie i daje asumpt do krytyki

   • Janieon

    BA. Ale Ty nie masz racji. I jeszcze brniesz w bagno swojej niewiedzy.

 • Wiktor Lis

  “Dla części mieszkańców powieszenie plakatów na kościelnym ogrodzeniu kłóci się z wcześniejszym stanowiskiem świdnickiej Kurii, stanowczo odcinającej się od trwającej kampanii.” Co za bzdura. Sam widziałem, że wczoraj przed kościołem Św. Józefa, przy ul. Kotlarskiej, po mszy dwie kobiety wciskały wychodzącym z kościoła ludziom ulotki wyborcze PiS. Jedną z tych kobiet była kandydująca do samorządu córka jednej ze starszych pań, które od wielu lat zajmują się wystrojem tego kościoła…. Kuria się odcina ????

  • BA

   Orkiestra Świątecznej Pomocy stosuje też takie metody i nikogo to nie gorszy, wręcz zachwyca. No i co ma Kuria do postępowania dwóch kobiet?

   • Wiktor Lis

    Kuria głupa wali, że nie zajmuje się polityką. Co do WOŚP to:
    1. nie widziałem aby jakikolwiek wolontariusz wciskał na chama skarbonkę pod czyjeś ręce- te panie wciskały na siłę ulotki każdemu kto wychodził z kościoła;
    2. Nie potrafiły się powstrzymać w momencie gdy kręcili się tam lekarze z Pogotowia Ratunkowego i była w tym momencie udzielana pierwsza pomoc stosunkowo młodej kobiecie;
    2. WOŚP zbiera pieniądze na szczytne cele- na przykład na inkubatory dla naszych dzieci. Gdybyś kiedykolwiek był/była na oddziale patologii noworodków w świdnickim Latawcu to zwróć uwagę na to, że niemal każdy inkubator, każde urządzenie do oddychania itp itd – mają nalepione serduszka WOŚP. Jakoś nie widziałem urządzeń Caritasu lub tych bez serduszek- w domyśle- zakupionych ze środków NFZ; Karetkę dla szpitala noworodkowego w Szczecinie też Orkiestra zakupiła 3 dni temu- bo jak wyjaśniała dyrektor szpitala, placówka od lat nie mogła się jej doczekać od NFZ…

    • JAcenty

     Caritas nie kupuje urządzeń i sprzętu medycznego dla szpitali, każda organizacja ma własne, różne od siebie cele które realizuje. Porównywanie w ten sposób Caritasu i WOŚP nie ma po prostu sensu.

     • Tomek

      Ważne, że te organizacje pomagają, ale wykorzystywanie Kościoła do kampanii przedwyborczej?!

   • Tomek

    BA- To porównanie do WOŚP jest wręcz kuriozalne!!! Jak można zestawić aktywność, przeważnie dzieci i młodzieży, na rzecz innych osób – dzieci i osób starszych, do agitacji politycznej w czystej postaci tj. rozdawania ulotek kandydatów po mszy świętej !!! Proszę nie kompromituj się takimi wpisami

    • BA

     już odpowiedziałam abc. Wyobraź sobie, że niektórych kandydatów na radnych znam i kandydują, żeby zrobić dla was coś dobrego. Jeszcze istnieją tacy ludzie, ale rzeczywiście jest ich coraz mniej.

     • Tomek

      Dla Was….?! Czyżby BA nie był/a świdniczaninem? To Ci kandydaci mają robić coś tylko dla mnie a dla Ciebie już nie? Tylko dyskusja dotyczyła innego tematu. Agitowaniu niektórych przed Kościołem. Czy to Ci kandydaci nie szanują ludzi, którzy wychodzą z Kościoła? Czy nawet po mszy świętej muszą szukać poparcia pod kościołem?!

     • JAcenty

      No właśnie, najlepszy przykład dał dziś marszałek Sejmu niemego pan Kuchciński, który prowadził agitację w szkole i namawiał do głosowania na PiS. Tymczasem kodeks wyborczy wyraźnie zabrania prowadzenia agitacji wyborczej w szkołach. No cóż, ale niektóre świnie są równiejsze od innych…

   • abc

    A jakie to niby metody stosuje WOŚP????
    Nie widziałem, żeby podczas jakiegokolwiek finału WOŚP jakikolwiek wolontariusz rozdawał ulotki wyborcze.
    Cóż, widzę u Ciebie wysoki poziom uwielbienia do jedynie słusznej partii stosującej UBeckie metody rządzenia.
    Kuria w tym przypadku jest cyniczna, bo mając swoich ludzi u władzy ma realny wpływ na lokalną politykę i realne profity. Przypomnij sobie, za jakie śmieszne pieniądze kościół zakupił teren wraz z budynkami po byłym Pogotowiu Ratunkowym.

    • BA

     Bardzo zdziwił mnie ten dziwny atak. Po pierwsze co roku widzę młodzież pod kościołem zbierającą na WOŚP. Po każdej mszy stoją i zbierają. Inni też zbierają. Przynajmniej część z ludzi rozdających ulotki chce pracować dla państwa i naprawdę nie rozumiem dlaczego WOŚP może, a oni nie. Obie akcje są dla obywateli. Co do samodzielnego myślenia, to po pierwsze nie znasz mnie, więc dlaczego obrażasz? Ty wolisz wierzyć Smarzowskiemu, ja moim sprawdzonym przez lata przyjaciołom. Co do sprzedanego terenu, to sprzedawało starostwo, a Worsa nie jest specjalnie wierzący, więc wynika z tego, że nikt inny nie chciał kupić.

     • Tomek

      BA- Dalej brniesz nie potrafiąc oddzielić akcji charytatywnej WOŚP od agitacji wyborczej!!! Jak Ci już wybrani radni po wyborach przyjdą pod Kościół z puszką na jakiś szlachetny cel to sam ich wesprę!!!

     • BA

      Widzę, że rzeczywiście myślimy innymi torami. Ty kojarzysz kościół tylko z akcjami charytatywnymi, a ja szerzej.

     • Tomek

      Tak. Pewnie Ty BA torami z kolejki wąskotorowej🤣

     • abc

      Kobieto!!! Ty dalej nie rozumiesz tekstu, jaki przeczytałaś. Może poproś swojego mentora piszącego Ci odpowiedzi, żeby objaśnił Ci mojego posta?

      Czy młodzież z puszkami WOŚP pod kościołem rozdaje ULOTKI WYBORCZE??? Specjalnie dużą literą piszę istotne słowa, może w ten sposób naprowadzę Twój tok myślenia na właściwe tory. Piszesz, że skoro Cię nie znam to dlaczego Cię obrażam. Stosuję tutaj analogię, jak Ty w przypadku filmu “Kler”. Nie musisz go znać, żeby mieć o nim opinię. Dokładnie tą samą zasadę stosuję w tym przypadku wobec Ciebie.

      Co do terenu po pogotowiu to z takimi rabatami jakie dostał kościół to sam bym kupił ten teren. Poza tym to nie sam Worsa pchał ten temat. Co bardziej religijni radni to po same pięty weszli by biskupowi w tyłek.

      Ciężko dyskutuje się z kimś, kto ma tak ograniczone horyzonty myślowe jak Ty.

 • Alojzy

  Nie ma jak kłamać, oszukiwać, kiwać i wykorzystywać wizerunek Boga …

 • xdcam

  Ogrodzenie kościoła należy do Parafii którą reprezentuje proboszcz a proboszcz czyli szef parafii ma możliwość zadecydowania czy chce powiesić baner czy nie chce. To jego suwerenna decyzja. Dziwne by było gdyby na ogrodzeniu kościoła wywieszono baner BMS zwolenniczki czarnych marszy bo to kłóciło by sie z nauką kościoła i moglo wywoływać zgorszenie. Ze wszystkich ugrupowań startujących w wyborach najbliżej Kościołowi a wiec wspólnocie chrzescijan bedzie do PIS to chyba normalne. Nienormalne byłoby gdyby kościół popierał SLD, PO czy Nowoczesną. Teoretycznie nikt z chodzących do kościoła nie powinien głosować na SLD PO czy Nowoczesną

  • YES

   a dlaczego nie miał by popierać SLD? przecież za czasów Kwaśniewskiego podpisano dokument zniewalajacy(konkordat) i obrabowano kraj (komisja majątkowa) – tak więc SLD zapisał sie złotymi zgłoskami w historii kościoła-tyle nikt im nie nawciskał i w d.. wchodził- powinni się odwdzięczyć bo pieniądz nie smierdzi 🙂 zwłaszcza im

  • Tomek

   Teza wg xdcam: “chodzisz do Kościoła- to musisz głosować na PiS🤣👏!!! Brawo!!! A ja myślałem, że chodzi się do Kościoła, aby się pomodlić. A Proboszcz może robić co chce a co mu tam Biskup!!!

  • abc

   To się nazywa fanatyzm religijny nasączony polityką. Przypominam, że Hitler też był katolikiem i nawet miał poparcie ówczesnego papieża.

  • Teresa Libędzka

   To idźcie i popatrzcie na ogrodzenie kościoła na Zawiszowie wisi tam i kandydat BMS i Wspólnego Powiatu… I jakoś przeciwnicy PiS tego nie widzą….

 • Wynalazca Diodak

  Jak bardzo ta kampania przypomina 2010 rok i nieporadność ówczesna kandydata PO Szczygła, teraz jest Drobny, sztabowcy WS ówcześni ośmieszali kandydata partii rządzącej jak chcieli, ataki były też w stronę Markiewicza i Barcickiego. “Jak nie idzie to nie idzie” mawiał Czarzasty, tutaj o kampanii PIS w Świdnicy tak by powiedział.

 • mieszkaniec

  Proponuje, zeby cesarzowa, pokojowka czy jak jej tam wyslala swoje bojówki z grupy patologii swidnickiej i beda plakaty posprzatane.

 • YES

  kościół bezstronny ? mój boże ty widzisz i nie grzmisz?