Wierni, przedstawiciele kapituł, siostry zakonne oraz duchowieństwo diecezji świdnickiej przenieśli w uroczystej procesji z sanktuarium św. Józefa do katedry relikwie św. Stanisława. Dodatkowo tegoroczne święto patrona połączone było z 10. rocznicą święceń biskupich ks. Adama Bałabucha.

Patron katedry i diecezji świdnickiej – św. Stanisław ze Szczepanowa był krakowskim biskupem i męczennikiem. Za panowania dynastii Piastów w Polsce doprowadził do wskrzeszenia metropolii gnieźnieńskiej, dzięki czemu polskie diecezje nie trafiły pod panowanie Magdeburga. Zginął w wyniku zatargu z królem Polski Bolesławem Szczodrym. Okoliczności jego śmierci nie są do dziś znane.
Uroczystości św. Stanisława rozpoczęły się od nieszporów w kościele pw. św. Józefa, które poprowadził biskup świdnicki – Ignacy Dec. Po modlitwie wierni wraz z duchowieństwem przeszli w procesji do katedry, gdzie została odprawiona uroczysta msza święta pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Adam Bałabucha, świętującego 10. rocznicę święceń biskupich.
Biskup Adam Bałabuch pochodzi z Nowej Rudy, święcenia przyjął w archikatedrze wrocławskiej z rąk ks. kard. Henryka Gulbinowicza. Następnie pełnił posługę w Oławie jako wikariusz, a w 1997 roku został proboszczem parafii w Długołęce. Do diecezji świdnickiej trafił w 2004 roku, gdzie po czterech latach został biskupem pomocniczym.
Źródło: Diecezja Świdnicka
/Tekst i zdjęcia: Artur Ciachowski/
kontakt@swidnica24pl
![Stawiają na wiatr i słońce. MPK będzie samemu wytwarzać prąd do ładowania „elektryków” [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/MPK-Swidnica-budowa-instalacji-OZE-2026.03-04-6-238x178.jpg)





![Pożar w lokalu usługowym na Grodzkiej [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/Grodzka-pozar-2026.04.02-1-100x75.jpg)

![Koncert z piosenkami Barbry Streisand już za tydzień w Świdnicy [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/Daria-Iwan_kadr-100x75.jpg)