Strona główna 0_Slider Świętowali ku czci św. Stanisława – patrona diecezji świdnickiej

Świętowali ku czci św. Stanisława – patrona diecezji świdnickiej [FOTO]

4

Wierni, przedstawiciele kapituł, siostry zakonne oraz duchowieństwo diecezji świdnickiej przenieśli w uroczystej procesji z sanktuarium św. Józefa do katedry relikwie św. Stanisława. Dodatkowo tegoroczne święto patrona połączone było z 10. rocznicą święceń biskupich ks. Adama Bałabucha. 

Patron katedry i diecezji świdnickiej – św. Stanisław ze Szczepanowa był krakowskim biskupem i męczennikiem. Za panowania dynastii Piastów w Polsce doprowadził do wskrzeszenia metropolii gnieźnieńskiej, dzięki czemu polskie diecezje nie trafiły pod panowanie Magdeburga. Zginął w wyniku zatargu z królem Polski Bolesławem Szczodrym. Okoliczności jego śmierci nie są do dziś znane. 

Uroczystości św. Stanisława rozpoczęły się od nieszporów w kościele pw. św. Józefa, które poprowadził biskup świdnicki – Ignacy Dec. Po modlitwie wierni wraz z duchowieństwem przeszli w procesji do katedry, gdzie została odprawiona uroczysta msza święta pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Adam Bałabucha, świętującego 10. rocznicę święceń biskupich.  

Biskup Adam Bałabuch pochodzi z Nowej Rudy, święcenia przyjął w archikatedrze wrocławskiej z rąk ks. kard. Henryka Gulbinowicza. Następnie pełnił posługę w Oławie jako wikariusz, a w 1997 roku został proboszczem parafii w Długołęce. Do diecezji świdnickiej trafił w 2004 roku, gdzie po czterech latach został biskupem pomocniczym.

Źródło: Diecezja Świdnicka

/Tekst i zdjęcia: Artur Ciachowski/
[email protected]

Poprzedni artykułDzień Godności z przesłaniem [FOTO]
Następny artykułSpłonął samochód [FOTO]