Strona główna 0_Slider Dzień Godności z przesłaniem

Dzień Godności z przesłaniem [FOTO]

0

Dzięki determinacji rodziców niepełnosprawni intelektualnie w Świdnicy i powiecie świdnickim mają zapewnioną rehabilitację, edukację i szansę na rozwój. Przed nimi i ich rodzinami wciąż jednak stają nowe wyzwania. Dzisiaj głośno wyrażali poparcie dla protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie i apelowali o pomoc w budowie nowoczesnego ośrodka rehabilitacji społecznej w Świdnicy.

Już po raz XVIII z inicjatywy świdnickiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przez Świdnicę przeszedł Marsz Godności, do którego włączyli się przedstawiciele placówek opiekuńczych, rehabilitacyjnych, edukacyjnych i warsztatów terapii zajęciowej z całego powiatu. Niepełnosprawni z rąk prezydenta miasta przejęli na cały dzień klucze do miasta. W zamian zaprezentowali całą gamę talentów – od plastycznych, przez recytatorskie po taneczne. Podczas wspólnej zabawy trwała zbiórka w ramach akcji Kilometry Dobra. To jeden ze sposobów, by zdobyć środki na wybudowanie przy ul. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego nowego ośrodka rehabilitacji społecznej. – W obecnym jest nam już za ciasno! – mówiła Ewa Kowalska, prezes świdnickiego koła PSONI i prezentowała wizualizacje nowego obiektu. Z żalem poinformowała, że wsparcia nie zechciały udzielić duże świdnickie firmy. – Liczymy jednak na mieszkańców – apelowała ze sceny ustawionej na Rynku. Z mocą podkreślała również, że Świdnica popiera niepełnosprawnych, którzy od trzech tygodni strajkują na korytarzu sejmowym. – Nie każdy potrzebuje cewnika czy pampersów! Mają rację, domagając się po prostu dodatkowych pieniędzy. Niepełnosprawni mają prawo decydować o tym, co jest im potrzebne.

Podczas uroczystości nie zabrakło gości, z biskupem diecezji świdnickiej Ignacym Decem na czele, a także zabawy. Tradycyjnie wystąpił Zespół Ludowy „Olszaniacy”, w niebo zaś poleciały kolorowe balony ze spisanymi na karteczkach marzeniami osób niepełnosprawnych. Marzenia od lat są niezmienne – dotyczą miłości, przyjaźni i akceptacji.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułSpadek po hojnym darczyńcy trafi do TPC Hospicjum. Wyrok prawomocny
Następny artykułŚwiętowali ku czci św. Stanisława – patrona diecezji świdnickiej [FOTO]