„LO i stało się” – znakomity film Wernera Herzoga o niebywałej historii Internetu zyskał w poniedziałkowy wieczór dodatkową wymowę. Dokument o galopującej technologii zapowiedział dziewiątą już edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”, której przyświeca hasło „Przyszłość jest dziś”. I nie jest to deklaracja na wyrost.
Festiwal podczas gali w świdnickim teatrze otworzyli prezydent Beata Moskal-Słaniewska, Bożena Kuźma, wicedyrektorka Świdnickiego Ośrodka Kultury i pomysłodawczyni festiwalu, dyrektor Paweł Kosuń, dyrektor artystyczny Lech Moliński i prowadzący galę Stanisław Abramik.
– Świdnica jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które zaprezentuje absolutnie nowy trend w kinie – filmy w technologii VR – podkreślał podczas gali otwarcia Paweł Kosuń, dyrektor festiwalu. Widz dosłownie będzie przenosił się do „środka” filmu” za pomocą specjalnych gogli. – Niedawno miałam okazję odwiedzić stare budynki Telewizji Polskiej na Woronicza w Warszawie. Byłam zaskoczona, ze praktycznie nic się ie zmieniło od czasu moich studiów. Szare korytarze, stylistyka PRL-u. Ale to tylko pozory. Rewolucja dokonała się w technologii. Kto jeszcze pamięta montowanie filmów za pomocą cieć nożyczkami i klejenia taśmą? Produkcja filmowa zrobiła ogromny skok i cieszę się, że będziemy tego świadkami w Świdnicy – mówiła witając uczestników festiwalu prezydent Beata Moskal-Słaniewska. Oczywiście jednak osią festiwalu będą konkursy dla młodych twórców i zmagania o prestiżową nagrodę „Złotego Oka”.
W Konkursie Głównym „Okiem Młodych” – w którym brać mogą udział twórcy poniżej 30. roku życia, autorzy filmów krótszych niż 30 minut – w tym roku zobaczymy 14 filmów. O zdobywcy świdnickiego Grand Prix zadecyduje jury Konkursu Głównego „Okiem Młodych: reżyser Piotr Stasik, krytyczka filmowa Kaja Klimek oraz Marcin Podolec – reżyser, laureat 8. „Okiem Młodych”. Wybiorą oni zarówno laureata Grand Prix (5000 zł oraz statuetka „Złotego Oka”), jak i filmy, które zdobędą Nagrodę Nadleśnictwa Świdnica dla Najlepszego Filmu o Wartościach Przyrodniczych (2500 zł) oraz Nagrodę Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica (500 zł). Swojego faworyta wskaże także publiczność oraz osadzeni w Areszcie Śledczym w Świdnicy, którzy obejrzą wszystkie konkursowe filmy i jeden nagrodzą „Kinematografkiem”. Od tego roku startuje też Konkurs Młodzieżowy dla twórców nieprofesjonalnych do 21. roku życia. Laureat głównej nagrody w Konkursie Młodzieżowym otrzyma nagrodę rzeczową oraz statuetkę. W tej sekcji widzowie zobaczą 6 tytułów.
W programie imprezy – poza zmaganiami konkursowymi – znalazła się także selekcja najciekawszych produkcji dokumentalnych z Polski i świata. Gratką dla wszystkich miłośników polskiego dokumentu będzie niewątpliwie projekcja „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham” Pawła Łozińskiego, opowieść o współczesnej rodzinie, a jednocześnie swego rodzaju grupową terapię publiczności. Kolejnymi propozycjami są „Mnich z morza” w reżyserii Rafała Skalskiego (międzynarodowa premiera na festiwalu filmowym w Locarno) oraz „Koniec świata” Moniki Pawluczuk z 2015 roku – studium ludzkiej samotności transmitowanej nocami na falach Radia Łódź.
Widzowie będą mieli również okazję lepiej poznać festiwalowych jurorów – w programie znalazły się filmy trzech reżyserów, którzy wybiorą laureatów tegorocznych konkursów: Piotra Stasika („Koniec lata”), Rafała Skalskiego („52 procent”) oraz Marcina Podolca (
„Dokument”. Widzowie „Okiem Młodych” zobaczą też
„Brakujące zdjęcie” (reż. Rithy Panh),
„Facebookistan” (reż. Jakub Gottschau) oraz
„Optymistki” (reż. Gunhild Magnor).
Jak już wspominaliśmy, wyjątkową sekcją w programie będzie przegląd „Czasoprzestrzenie VR” – druga, po łódzkiej, odsłona cyklu prezentującego najlepsze filmy i doświadczenia artystyczne wirtualnej rzeczywistości z całego świata. Na „Okiem Młodych” zostanie pokazanych 18 filmów zrealizowanych w wirtualnej rzeczywistości wyselekcjonowanych przez kuratora przeglądu, Jacka Nagłowskiego. Doświadczenia zostały pogrupowane w 5 półgodzinnych bloków: trzy z nich są dedykowane filmom dokumentalnym, jeden reportażom, a jeden prezentuje najciekawsze krótkie formy pozadokumentalne cinematic VR. W wirtualną rzeczywistość zanurzymy się między 16 a 18 września na Dworcu PKP w Świdnicy. Wstęp na wydarzenie jest wolny, obowiązują zapisy dostępne od 12 września na stronie www.okiemmlodych.pl/czasoprzestrzenievr oraz w Świdnickim Ośrodku Kultury.
W ten sam weekend nowatorskie sposoby dokumentalnej opowieści zgłębiać będziemy i podczas warsztatów. W piątek i sobotę wraz z Fundacją Sztuki Współczesnej „In Situ” i reżyserem oraz jurorem Konkursu Głównego 9. „Okiem Młodych” Piotrem Stasikiem przyjrzymy się nowym formom filmowym. Do tematyki wirtualnej rzeczywistości powrócimy podczas spotkania „Cinematic VR – Początek nowego medium” – o tym, jakich rodzajów doświadczeń VR możemy spodziewać w najbliższej przyszłości opowie Jacek Nagłowski, filmowiec, producent i kurator „Czasoprzestrzenie VR”. Ostatniego dnia festiwalu wraz z Marcinem Podolcem organizatorzy zapraszają widzów na warsztat „Animadok – jak to jest możliwe? Warsztat realizacji dokumentu animowanego”.
Na festiwal zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa. Warto dodać, że „Okiem Młodych” zostało nominowane do prestiżowej nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Krajowe wydarzenie filmowe”. Nagrody PISF to jedyne polskie nagrody przyznawane za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina oraz ułatwienie dostępu do polskiej twórczości filmowej. W kategorii „Krajowe wydarzenie filmowe” nominowane zostały także 8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator w Poznaniu oraz 12. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja w Koszalinie. Uroczysta gala wręczenia Nagród PISF tegorocznym laureatom odbędzie się podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni już w przyszłym tygodniu.
/opr. asz/
Zdjęcia Artur Ciachowski