Strona główna 0_Slider Wyprawa w przyszłość z „Okiem Młodych”

Wyprawa w przyszłość z „Okiem Młodych” [FOTO]

0

„LO i stało się” – znakomity film Wernera Herzoga o niebywałej historii Internetu zyskał w poniedziałkowy wieczór dodatkową wymowę. Dokument o galopującej technologii zapowiedział dziewiątą już edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”, której przyświeca hasło „Przyszłość jest dziś”. I nie jest to deklaracja na wyrost.

okiem-mlodych-otwarcie-10Festiwal podczas gali w świdnickim teatrze otworzyli prezydent Beata Moskal-Słaniewska, Bożena Kuźma, wicedyrektorka Świdnickiego Ośrodka Kultury i pomysłodawczyni festiwalu,  dyrektor Paweł Kosuń, dyrektor artystyczny Lech Moliński i prowadzący galę Stanisław Abramik.

– Świdnica jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które zaprezentuje absolutnie nowy trend w kinie – filmy w technologii VR – podkreślał podczas gali otwarcia Paweł Kosuń, dyrektor festiwalu. Widz dosłownie będzie przenosił się do „środka” filmu” za pomocą specjalnych gogli. – Niedawno miałam okazję odwiedzić stare budynki Telewizji Polskiej na Woronicza w Warszawie. Byłam zaskoczona, ze praktycznie nic się ie zmieniło od czasu moich studiów. Szare korytarze, stylistyka PRL-u. Ale to tylko pozory. Rewolucja dokonała się w technologii. Kto jeszcze pamięta montowanie filmów za pomocą cieć nożyczkami i klejenia taśmą? Produkcja filmowa zrobiła ogromny skok i cieszę się, że będziemy tego świadkami w Świdnicy – mówiła witając uczestników festiwalu prezydent Beata Moskal-Słaniewska. Oczywiście jednak osią festiwalu będą konkursy dla młodych twórców i zmagania o prestiżową nagrodę „Złotego Oka”.

W Konkursie Głównym „Okiem Młodych” – w którym brać mogą udział twórcy poniżej 30. roku życia, autorzy filmów krótszych niż 30 minut – w tym roku zobaczymy 14 filmów. O zdobywcy świdnickiego Grand Prix zadecyduje jury Konkursu Głównego „Okiem Młodych: reżyser Piotr Stasik, krytyczka filmowa Kaja Klimek oraz Marcin Podolec – reżyser, laureat 8. „Okiem Młodych”. Wybiorą oni zarówno laureata Grand Prix (5000 zł oraz statuetka „Złotego Oka”), jak i filmy, które zdobędą Nagrodę Nadleśnictwa Świdnica dla Najlepszego Filmu o Wartościach Przyrodniczych (2500 zł) oraz Nagrodę Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica (500 zł). Swojego faworyta wskaże także publiczność oraz osadzeni w Areszcie Śledczym w Świdnicy, którzy obejrzą wszystkie konkursowe filmy i jeden nagrodzą „Kinematografkiem”. Od tego roku startuje też Konkurs Młodzieżowy dla twórców nieprofesjonalnych do 21. roku życia. Laureat głównej nagrody w Konkursie Młodzieżowym otrzyma nagrodę rzeczową oraz statuetkę. W tej sekcji widzowie zobaczą 6 tytułów.

W programie imprezy – poza zmaganiami konkursowymi – znalazła się także selekcja najciekawszych produkcji dokumentalnych z Polski i świata. Gratką dla wszystkich miłośników polskiego dokumentu będzie niewątpliwie projekcja „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham” Pawła Łozińskiego, opowieść o współczesnej rodzinie, a jednocześnie swego rodzaju grupową terapię publiczności. Kolejnymi propozycjami są „Mnich z morza” w reżyserii Rafała Skalskiego (międzynarodowa premiera na festiwalu filmowym w Locarno) oraz „Koniec świata” Moniki Pawluczuk z 2015 roku – studium ludzkiej samotności transmitowanej nocami na falach Radia Łódź.

Widzowie będą mieli również okazję lepiej poznać festiwalowych jurorów – w programie znalazły się filmy trzech reżyserów, którzy wybiorą laureatów tegorocznych konkursów: Piotra Stasika („Koniec lata”), Rafała Skalskiego („52 procent”) oraz Marcina Podolca („Dokument”. Widzowie „Okiem Młodych” zobaczą też „Brakujące zdjęcie” (reż. Rithy Panh), „Facebookistan” (reż. Jakub Gottschau) oraz „Optymistki” (reż. Gunhild Magnor).
 

Jak już wspominaliśmy, wyjątkową sekcją w programie będzie przegląd „Czasoprzestrzenie VR” – druga, po łódzkiej, odsłona cyklu prezentującego najlepsze filmy i doświadczenia artystyczne wirtualnej rzeczywistości z całego świata. Na „Okiem Młodych” zostanie pokazanych 18 filmów zrealizowanych w wirtualnej rzeczywistości wyselekcjonowanych przez kuratora przeglądu, Jacka Nagłowskiego. Doświadczenia zostały pogrupowane w 5 półgodzinnych bloków: trzy z nich są dedykowane filmom dokumentalnym, jeden reportażom, a jeden prezentuje najciekawsze krótkie formy pozadokumentalne cinematic VR. W wirtualną rzeczywistość zanurzymy się między 16 a 18 września na Dworcu PKP w Świdnicy. Wstęp na wydarzenie jest wolny, obowiązują zapisy dostępne od 12 września na stronie www.okiemmlodych.pl/czasoprzestrzenievr oraz w Świdnickim Ośrodku Kultury.

W ten sam weekend nowatorskie sposoby dokumentalnej opowieści zgłębiać będziemy i podczas warsztatów. W piątek i sobotę wraz z Fundacją Sztuki Współczesnej „In Situ” i reżyserem oraz jurorem Konkursu Głównego 9. „Okiem Młodych” Piotrem Stasikiem przyjrzymy się nowym formom filmowym. Do tematyki wirtualnej rzeczywistości powrócimy podczas spotkania „Cinematic VR – Początek nowego medium” – o tym, jakich rodzajów doświadczeń VR możemy spodziewać w najbliższej przyszłości opowie Jacek Nagłowski, filmowiec, producent i kurator „Czasoprzestrzenie VR”. Ostatniego dnia festiwalu wraz z Marcinem Podolcem organizatorzy zapraszają widzów na warsztat „Animadok – jak to jest możliwe? Warsztat realizacji dokumentu animowanego”.
Na festiwal zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa. Warto dodać, że „Okiem Młodych” zostało nominowane do prestiżowej nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Krajowe wydarzenie filmowe”. Nagrody PISF to jedyne polskie nagrody przyznawane za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina oraz ułatwienie dostępu do polskiej twórczości filmowej. W kategorii „Krajowe wydarzenie filmowe” nominowane zostały także 8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator w Poznaniu oraz 12. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja w Koszalinie. Uroczysta gala wręczenia Nagród PISF tegorocznym laureatom odbędzie się podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni już w przyszłym tygodniu.
/opr. asz/
Zdjęcia Artur Ciachowski

PROGRAM MFFD „OKIEM MŁODYCH”. KLIKNIJ!

Poprzedni artykułTrwa walka o pracowników?
Następny artykułPocisk przy łączniku