W świdnickim Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich gościli dzisiaj żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Swidnica24.pl uzyskała oficjalną informację o celu wizyty.

Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Świdnicy działa od ponad 75 lat. Placówka, będąca własnością Skarbu Państwa i podlegająca Ministerstwu Sprawiedliwości, pełniła podwójną funkcję: zakładu poprawczego dla chłopców z limitem 48 miejsc i schroniska dla nieletnich chłopców z limitem 48 miejsc. W marcu 2022 roku wychowanków przeniesiono do innego zakładu dla nieletnich, a obiekt przekazano wojewodzie dolnośląskiemu na potrzeby zakwaterowania uchodźców – dzieci będących sierotami i ich opiekunów z Ukrainy. Obecnie przebywa tam około 100 osób.
Mimo protestów załogi i zawiązków zawodowych minister sprawiedliwości na początku września wydał zarządzenie o wygaszeniu placówki. Likwidacja ma potrwać do 31 marca 2026 roku.
Wraz z tą decyzją pojawił się szereg spekulacji, kto i na co mógłby wykorzystać nieruchomość z 15 budynkami, rozległym, ogrodzonym terenem, położoną niemal w centrum miasta, ale w otulinie parków. Widziano tu miejsce dla nowej siedziby Szkoły Podstawowej nr 315 i łakomy kąsek dla deweloperów. Czy ostateczne przeznaczenie może być inne?
Dzisiaj w placówce pojawili się żołnierze Wojsk Terytorialnych. – Przedstawiciele 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeprowadzają rekonesans dotyczący ewentualnego wykorzystania obiektu na potrzeby Sił Zbrojnych RP – odpowiedział pytany przez Swidnica24.pl o cel wizyty mjr Rafał Rylich, p. o. rzecznika prasowego DWOT. Szczegółów nie zdradził.
Likwidacja Zakładu Poprawczego oznacza problemy dla zatrudnionych tu blisko 60 osób, w tym 26 pedagogów, a przede wszystkim dla uchodźców. Nadal nie ma informacji, gdzie rodziny zastępcze z dziećmi i seniorzy zostaną ulokowani. Wiadomo jedynie, ze powinni opuścić świdnicka placówkę do końca stycznia 2026r.



![Jazdę zakończył w rowie [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/Miedzyrzecze-auto-w-rowie-2025.11.25-2-100x75.jpg)



![Zimowa aura dała się we znaki. Policjanci apelują o ostrożność na drogach [FOTO/VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/DK35-zimowe-warunki-2025.11.24-mix-100x75.jpg)

![Koncert Ponad Chmurami z kwartetem smyczkowym już jutro w Świdnicy [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/Ponad-Chmurami-z-kwartetem-3-100x75.jpg)
![Koncert Wiedeński 2 Orkiestry Księżniczek w Szczawnie-Zdroju [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/001-100x75.jpg)