Bluesowe koncerty w urokliwym plenerze, rekonstrukcja bitwy w Burkatowie, polowanie na najróżniejsze skarby podczas świdnickiej giełdy staroci, wyprawa po naturalne produkty od lokalnych producentów goszczących na Targu Ziemi130, a może koncertowa zabawa podczas Dni Świebodzic? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.
Wernisaż wystawy „Świdnica w XX wieku. Migawki z życia miasta” (piątek)
Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprasza na wernisaż wystawy czasowej „Świdnica w XX wieku. Migawki z życia miasta”, który odbędzie się w piątek, 4 lipca o godz. 18.00. Najnowsza wystawa czasowa przybliży Świdnicę z przeszłości, ze szczególnym uwzględnieniem jej najcenniejszych zabytków, a także miejsc z pozoru zwyczajnych, lecz odgrywających istotną rolę w życiu społecznym dawnych mieszkańców. Stanowi również próbę uchwycenia przeobrażeń architektoniczno-urbanistycznych, jakim miasto ulegało na przestrzeni minionych dekad.
Wystawę tworzą głównie zdjęcia autorstwa znanego świdnickiego fotografika – Władysława Orłowskiego (1913-1996), długoletniego współpracownika wrocławskiej Gazety Robotniczej, który pozostawił po sobie ponad 15 tysięcy klatek dokumentujących różnorodne aspekty życia ludności Dolnego Śląska. Ważną część ekspozycji stanowią dzieła wybitnego wrocławskiego fotografa Stefana Arczyńskiego (1916-2022), autora ikonicznych ujęć z połowy lat 60., przedstawiających świdnicką wieżę ratuszową sprzed niesławnej katastrofy budowlanej, do której doszło w styczniu 1967 r. Nie zabrakło także ikonografii dawniejszej, bo powstałej przed 1945 r.
Festiwal DobroBlues 2025 (piątek-sobota)
W urokliwym plenerze tuż przy wieży widokowej w Dobromierzu znów będzie rozbrzmiewać muzyka bluesowa. W ramach dwudniowego festiwal DobroBlues 2025 odbędzie się osiem koncertów w wykonaniu polskich artystów poruszających się wokół gatunku bluesa. Nie zbraknie też strefy gastronomicznej i miejsca na odpoczynek w otoczeniu zieleni. To wszystko już w ten weekend – 4 i 5 lipca. Wstęp wolny.
Kto zagra? W piątek, 4 lipca wystąpią – świdnickie obecnie trio Pielesze oraz wałbrzyska grupa bluesowo-rockowa – Silver Heads 18. Tego dnia będzie też okazja zobaczenia koncertu wyjątkowego duetu Michał Kielak & Jakub Andrzejewski. To wielokrotni laureaci plebiscytu Blues Top 2024 – Michał Kielak w kategorii płyta roku, także harmonijkarz roku, a Jakub Andrzejewski jako wokalista roku.
Sobota, 5 lipca to aż pięć koncertów wokół gatunku blues. Na scenie festiwalu wystąpi ponownie doskonale znany mieszkańcom i odnoszący sukcesy strzegomski zespół country-bluesowy Ślad, który tworzą bracia bliźniacy – Rafał oraz Andrzej Oryńczak. Zaraz po nich zagra Gustaff Electric.
Więcej informacji w zapowiedzi festiwalu.
„Fortepian w kamieniołomie” – plenerowe koncerty w Strzegomiu (piątek-niedziela)
Już po raz kolejny Strzegom zaprasza na „Fortepian w kamieniołomie” – święto muzyki w oryginalnych lokalizacjach. – W dniach 4-6 lipca 2025 roku malownicza sceneria kamieniołomu Bazalt ponownie połączy się z dźwiękami muzyki fortepianowej. A w tym roku czeka na Was nowość – festiwal wychodzi poza kamieniołom jako Fortepian w mieście – zapowiadają organizatorzy. Muzyka zabrzmi w kamieniołomie Bazalt, na strzegomskim Rynku, w Urzędzie Miejskim oraz w tzw. „szczotkarni” – budynku obecnego Zespołu Szkół Specjalnych.
Koncerty w kamieniołomie rozpoczną się w piątek i sobotę o godz. 18.00, a w niedzielę o godz. 17.00. Występy w „szczotkarni” zaplanowano na sobotę i niedzielę o godz. 20.00. Przedpołudniowe spotkania z muzyką odbędą się w sobotę o godz. 11.00 przy fontannach oraz o 11.30 w ratuszu. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.
- Piątek, 4 lipca: wieczór otworzy Martyna Zakrzewska, pianistka oddana muzyce XX i XXI wieku. W jej wykonaniu usłyszymy utwory m.in. Ravela, Messiaena i Prokofiewa.
- Sobota, 5 lipca. Przed południem w Rynku i Ratuszu zespół Fortepiano Atelier zaprezentuje kameralistykę na instrumentach historycznych, w tym utwory Bacha/Mozarta i Krogulskiego. Wieczorem w kamieniołomie wystąpi Petra Somlai, zdobywczyni I nagrody na prestiżowym konkursie w Brugii. W programie m.in. Schumann i Mozart.
- Niedziela, 6 lipca za fortepianem zasiądzie Piotr Pawlak, zwycięzca międzynarodowych konkursów i uczestnik XVIII Konkursu Chopinowskiego. W programie m.in. Beethoven, Chopin, Liszt i Prokofiew.
Żarowski Festiwal Filmowy „Different Point of View” (od piątku)
W ramach 14. edycji Żarowskiego Festiwalu Filmowego „Different Point of View” odbędą się 4 spotkania plenerowe, które zaplanowano: 4.07 w Żarowie (ul. Wyspiańskiego, staw miejski), 5.07 w Mrowinach (ul. Zamkowa, teren przy pałacu), 11.07 w Żarowie (ul. Zamkowa, park miejski) oraz 12.07 w Łażanach (ul. Strzegomska, park). Projekcje filmowe rozpoczynają się o godz. 21.15.
W ramach festiwalowych kin plenerowych wyświetlonych zostanie 16 krótkometrażowych filmów o różnorodnej tematyce, na dużym ekranie kinowym, dzięki współpracy ze Studiem Munka – Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. Podczas wydarzeń festiwalowych poza kinem plenerowym obecne będą od godz. 20.00: namiotowa strefa z OKIEM, kafejka festiwalowa oraz leżaki. Więcej informacji na stronie organizatora.
Żarów (STAW MIEJSKI, ul. Wyspiańskiego) – 4 lipca 2025 | 21:15
- Egzamin – reż. Bartosz Paduch / 2019 – 27’
- Królowe – reż. Sara Bustamante-Drozdek / 2024 – 27’
- Noamia – reż. Antonio Galdamez / 2020 – 30’
- Relax – reż. Agnieszka Elbanowska / 2018 – 28’
Mrowiny (PAŁAC, ul. Zamkowa) – 5 lipca 2025 | 21:15
- Dom Lalki – reż. Magda Matwijow / 2023 – 30’
- Nagie oko – reż. Helena Oborska / 2023 – 29’
- Przybieżeli – reż. Bartosz Brzeziński / 2024 – 29’
- Szalona miłość – reż. Martyna Peszko / 2024 – 30’
Dni Świebodzic 2025 (sobota-niedziela)
Piknik „Szlakiem Góry Pyszczyńskiej” (sobota)
Rekonstrukcja bitwy pod Burkatowem (sobota)
W Burkatowie znów wystrzelą armaty i będzie słychać szczęk broni. W sobotę, 5 lipca miejscowość zapełni się grupami rekonstrukcyjnymi, które przypomną wydarzenia sprzed 263 lat. Piknik historyczny na terenie przy boisku sportowym w Burkatowie rozpocznie się o godz. 16.00. Będzie można obejrzeć wojskowe obozowisko i pokaz musztry. Na godzinę 17.00 zaplanowano rozpoczęcie rekonstrukcji bitwy.
Uczestnicy wydarzenia mogą liczyć na wiele dodatkowych atrakcji, warsztaty płukania złota, zabawy sportowe, dmuchańce, przejażdżki łodzią po stawie. Nie zabraknie lokalnych przysmaków na stoiskach gastronomicznych, a całość zwieńczy potańcówka, które rozpocznie się o 20.00 i potrwa do późnych godzin nocnych.
Plenerowe kino na Rynku w Świdnicy. Pokaz filmu „Reality” (sobota)
Plenerowe pokazy filmowe znów pojawią się na Rynku w Świdnicy. Tym razem połączy je hasło – „Szzzz….Tajemnica!”. Dyskusyjny Klub Filmowy Spektrum na pierwszy seans pod chmurką zaprasza w sobotę, 5 lipca. Początek o godzinie 21.30. Wstęp wolny.
„Reality” – reż. Tina Satter
Na podstawie rzeczywistego przesłuchania amerykańskiej sygnalistki Reality Winner, film przenosi nas w niemal teatralną przestrzeń napięcia, gdzie każda linia dialogu zaczerpnięta jest z autentycznego protokołu FBI. Tutaj tajemnica nie polega na tym co się stało – ale dlaczego, co oznacza i jakie są tego konsekwencje. Ograniczona przestrzeń, chłodna forma i dokumentalna precyzja budują atmosferę niepokoju, w której nawet cisza staje się nośnikiem znaczenia. „Reality” to portret społeczeństwa zbudowanego na informacjach – i cenie, jaką płacą ci, którzy zdecydują się je ujawnić.
Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości w Świdnicy (niedziela)
Giełda Staroci od prawie pięćdziesięciu lat gromadzi w każdą pierwszą niedzielę miesiąca tłumy świdniczan oraz przyjeżdżających z całego Dolnego Śląska kolekcjonerów, łowców okazji i miłośników rzeczy, których w sklepach już dostać nie można. Stałe spotkania mają w Świdnicy kolekcjonerzy numizmatów, pocztówek, birofiliści i filateliści. Kupić można na niej meble, dzieła sztuki i biżuterię, stare zegary oraz akcesoria i części służące do przywracania starym przedmiotom ich dawnego blask.
Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości zawita na świdnicki Rynek i okoliczne uliczki w niedzielę, 6 lipca. Na polowanie można się wybrać w godzinach od około 8.00 do 14.00. Organizatorem giełdy jest Świdnicki Ośrodek Kultury.
Targ Ziemi130 w Tarnawie (niedziela)
Już w najbliższą niedzielę odbędzie się Targ Ziemi130, czyli kolejna odsłona znanych i lubianych spotkań lokalnych producentów żywności, rękodzielników oraz rzemieślników z osobami poszukującymi zdrowych, ekologicznych produktów i unikalnych wyrobów. Targ Ziemi odbędzie się w Ekologicznym Gospodarstwie Rodzinnym Ożga w Tarnawie w gminie Żarów w godzinach 11.00-15.00.
Wystawcy, którzy wezmą udział w lipcowej edycji wydarzenia, prezentowani są na stronie Targu Ziemi130 na Facebooku.
„Muzyczna altana” w Parku Młodzieżowym (niedziela)
Już po raz trzeci do świdnickiego Parku Młodzieżowego zawitają letnie koncerty plenerowe. W ramach „Muzycznej altany” lokalni muzycy będą występować w każdą niedzielę lipca i sierpnia. Pierwszy koncert już 6 lipca. Początek o godz. 16.00.
/opr. mn/