Miasto żyje, zmienia się, czasem aż nie do poznania! Często jednak wydaje się, jakby czas stanął w miejscu. Zapraszamy do oglądania metamorfozy, jaką przeszła Świdnica. Archiwalne zdjęcia pokazują często nie tylko budynki, ale także ludzi i wydarzenia, jakie udało się uchwycić dawnym fotografom. W tym odcinku plac Grunwaldzki.
W każdy weekend publikujemy nowe zdjęcie, które można przez tydzień oglądać na stronie głównej Swidnica24.pl. Suwak (znajduje się połowie zdjęcia, porusza się w prawo i lewo) pozwoli Państwu przenosić się z przeszłości do współczesności.


Fot. Władysław Orłowski.
Kolekcja: Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.
Plac Grunwaldzki – lata 60.
Na pierwszym planie widoczna nawierzchnia jezdni z granitowej kostki, obecnie w większości pokryta asfaltem. Z tyłu po lewej stronie budynek dworca PKP Świdnica Miasto, po prawej kamienice ulicy Stefana Żeromskiego.
Zdjęcie archiwalne i opis portal Świdnica Moje Miasto
fot. współczesne Michał Nadolski
montaż Tomasz Kownacki
![Nowy lokator rezerwatu przyrody. Być może założy rodzinę [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/02/orzel-bielik-1-238x178.jpg)
![Mistrzowie parkowania [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/02/ul.-Kopernika-238x178.jpg)

![Mistrzowie parkowania [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/02/ul.-Kopernika-100x75.jpg)
![Zderzenie dwóch pojazdów na krajowej „piątce” w Strzegomiu [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/02/Strzegom-DK5-kolizja-2026.02.01-100x75.jpg)



![Cztery osobowości jazzu i jeden koncert. W Świdnicy zagra European Jazz Collective [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/01/European-Jazz-100x75.jpg)
![Lokalna historia i ciekawostki w najnowszym 52. „Roczniku Świdnickim” [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/01/52-Rocznik-Swidnicki-2026.01.13-1-100x75.jpg)