Strona główna 0_Slider W jednym miejscu wycinka, w innym sadzenie. Powracają obawy o przyszłość podmiejskiego...

W jednym miejscu wycinka, w innym sadzenie. Powracają obawy o przyszłość podmiejskiego lasu

0

Zaprzestania wycinki prowadzonej w lesie sąsiadującym z Jaworzyną Śląską domaga się od świdnickich leśników grupa lokalnych radnych, których zaniepokoiły obecnie realizowane prace. – Las ten nie tylko pełni funkcje rekreacyjne dla mieszkańców, ale także leży w bardzo bliskiej odległości od źródeł wody pitnej przeznaczonej dla mieszkańców naszej gminy – wskazują. Głos w sprawie prowadzonych prac zabrał nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnica.

fot. Wojciech Syntyrz

Przypomnijmy, w kwietniu 2021 roku grupa mieszkańców Jaworzyny Śląskiej, w tym pięciu radnych Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej, postanowiła stanąć w obronie leśnych terenów znajdujących się w obrębie miasta Jaworzyna Śląska. – Dla mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości stanowią one naturalne zaplecze rekreacyjne, jednocześnie charakteryzując się unikalnymi wartościami krajobrazu przyrodniczego i kulturowego. Wartym zauważenia jest to, iż wskazane obszary są jednym z nielicznych kompleksów lasów na terenie Gminy Jaworzyna Śląska, co bez wątpienia świadczy o słabym zalesieniu naszej najbliższej okolicy – wskazywali mieszkańcy, którzy postanowili skorzystać z możliwości wniesienia uwag i wniosków do przygotowanego planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Świdnica na lata 2021-2030. Plan Urządzania Lasu jest podstawowym dokumentem gospodarki leśnej, przygotowywanym raz na 10 lat przez każde z 430 nadleśnictw w kraju.

Mieszkańcy postulowali, aby zaprzestano prowadzenia cięć w lasach sąsiadujących z Jaworzyną Śląską, a także aby prace leśne były wykonywane wyjątkowo tylko w celu zapewnienia bezpieczeństwa lub w sytuacjach nadzwyczajnych. – Uważamy, że dalsze wycinki drzew będą agresywną ingerencją w tamtejszą faunę i florę (…) Lasy w pobliżu miast z uwagi na swoje położenie powinny przede wszystkim zaspokajać potrzeby społeczne i przyrodnicze, a gospodarka leśna, w szczególności pozyskanie drewna, powinny być podporządkowane tym celom – podkreślili autorzy wniosku. Postulaty mieszkańców nie zostały uwzględnione przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych we Wrocławiu.

W sprawie ograniczenia wycinki drzew w jaworzyńskim lesie apelowała również Rada Miejska w Jaworzynie Śląskiej, która w przyjętej jednogłośnie odezwie wyraziła wątpliwości, obawy i niepokoje związane z prowadzoną gospodarką leśną. – W związku z wycinką drzew prowadzoną od 2020 roku w lasach usytuowanych w sąsiedztwie miasta Jaworzyna Śląska oraz obecnym stanem tych obszarów leśnych wzywamy Nadleśnictwo Świdnica do ograniczenia działań związanych z wycinką do niezbędnego minimum i prowadzenia jej jedynie w celu zapewnienia bezpieczeństwa dla mieszkańców korzystających z lasu. Prowadzenie prac z taką intensywnością jak w ostatnich miesiącach spowoduje utratę podstawowych i bezcennych funkcji lasu – stwierdzono w apelu skierowanym do Nadleśnictwa Świdnica.

fot. Wojciech Syntyrz

Na kontynuację prac prowadzonych na terenie leśnego kompleksu położonego między Jaworzyną Śląską a Nowicami zwrócił ostatnio uwagę jeden z lokalnych radnych. – Po wycięciu sporych połaci lasu za stadionem miejskim, po dłuższej przerwie powrócono do dalszych prac w naszym lesie. Tym razem są one prowadzone w części naprzeciw stacji uzdatniania wody – poinformował 2 kwietnia Wojciech Syntyrz, radny Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej. – Zdumiewającym jest zignorowanie przed Nadleśnictwo Świdnica apelu Rady Miejskiej sprzed niemal 4 lat, które wspominało o tej części naszego lasu… Ówczesny apel m.in. mojego autorstwa został przyjęty przez Radę jednogłośnie. Był to mocny sygnał, którym mimo wszystko został zignorowany – wskazuje radny.

Odniósł się przy tym do planowanej akcji sadzenia lasu, która odbędzie się 12 kwietnia. Wydarzenie rozpocznie się zbiórką o godzinie 10.00 na stadionie miejskim w Jaworzynie Śląskiej, skąd uczestnicy wspólnie przejdą na miejsce docelowe. – Akcje takie są ważne i niezbędne. Ale jak się ma ten szlachetny czyn, jakim jest sadzenie drzew, kiedy w innej części naszego lasu prowadzona jest wycinka? Spotkamy się ponownie za jakiś czas, aby i tam posadzić drzewa na wyciętym placu w środku lasu? – komentuje Syntyrz, który w imieniu klubu radnych Wspólna Gminy Jaworzyna Śląska zwrócił się do świdnickich leśników z zapytaniem dotyczącym prowadzonej wycinki oraz dalszych planów związanych z pozyskaniem drewna na terenie gminy.

Do sytuacji odniósł się nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnica. – Przedmiotowa sprawa dotyczy powierzchni, na której zgodnie z zatwierdzonym przez ministra Planem Urządzenia Lasu realizujemy wskazania gospodarcze polegające na przebudowie drzewostanu rębnego, a więc drzewostanu, który z racji wieku osiągnął czas, kiedy należy przystąpić do jego przebudowy. Przebudowa tego drzewostanu jest realizowana rębnią złożoną polegającą na tym, że w czasookresie kilkudziesięciu lat ten drzewostan zostanie przebudowy pod względem struktury gatunkowej oraz wiekowej. Odbywać się to będzie na zasadzie wykonywania kilkudziesięciu arowych gniazd, które w roku następnym zostaną odnowione najlepiej dopasowanymi gatunkami do warunków glebowych, wodnych i świetlnych – tłumaczy nadleśniczy Jerzy Zemlik.

Lokalizacja tych gniazd była podporządkowana głównie potrzebom sanitarnym. Na tych powierzchniach, w miejscach, gdzie są zlokalizowane te gniazdach, w głównej mierze rósł jesion. Jesion jest gatunkiem, który od kilku-kilkunastu lat ulega systematycznemu procesowi zamierania. Jest to skala nie tylko ogólnokrajowa, ale też jest to problem ogólnoeuropejski. W związku z tym, gdybyśmy te drzewa zostawili w takim stanie, w jakim są, to po jakimś czasie stanowiłyby istotne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale być może też i życia osób, które by się tam znalazły. Bardzo ważną rzeczą jest utrzymanie lasów podmiejskich, znajdujących się w strefach oddziaływania społecznego, w jak najlepszej kondycji zdrowotnej. Krótko mówiąc: żeby nie było drzew posuszowych, drzew zamierających, drzew posiadających zgnilizny, gdyż pod wpływem wiatru istniałoby zagrożenie, że te drzewa mogłyby się łamać i obłamywać. Musimy pod tym względem zapewnić bezpieczeństwo. Na tych powierzchniach uwzględniliśmy wszystkie formy i elementy ochrony przyrody: zabezpieczone zostały drzewa ekologiczne, czyli drzewa, które mają na przykład dziuple, czy drzewa okrajkowe, które znajdują się na styku las-pole. Gniazda są zlokalizowane w miejscach, które na pewno będą sprzyjały bardzo szybkiemu wzrostowi odnowień naturalnych – wyjaśnia Zemlik.

– Prace pozyskaniowe związane ze ścinką drzew zostały już zrealizowane w 95%. Praktycznie ścinka została już zakończona. To, co pozostało do wykonania na tej powierzchni, to zrywka drewna, czyli zebranie tego drewna, złożenie je w stosy. Następnie, w okresie późniejszym, czyli jesiennym, przystąpimy do prac związanych z przygotowaniem tej powierzchni do odnowień. Czyli będziemy wykonywali prace melioracyjne polegające na uporządkowaniu gałęzi, a także przygotowaniu powierzchni po to, aby wiosną znowu odnowić ten las. Proszę też pamiętać, że na części tej powierzchni, na części tych gniazd, istnieją już odnowienia naturalne. W maksymalnie możliwym zakresie będziemy realizowali odnowienie tego lasu drogą naturalną, czyli poprzez samosiew z wykorzystaniem wszystkich samosiewek, jakie pojawią się na tych gniazdach. Oczywiście tam, gdzie oczekiwanego sukcesu nie osiągniemy, będziemy wprowadzali sztucznie gatunki. Myślę, że będzie to fajny moment, żeby lokalną społeczność zaprosić w to miejsce, aby wytłumaczyć, dlaczego takie działania w lasach gospodarczych są prowadzone. Jest to proces rozłożony na kilkadziesiąt lat – mówi nadleśniczy.

Zachęca przy tym wszystkich chętnych do udziału w planowanej akcji sadzenia drzew. – Celowo zainicjowaliśmy taką akcję sadzenia lasu w Jaworzynie Śląskiej po to, aby mieszkańcom, samorządowcom, radnym zakomunikować, że cięcie lasu jest koniecznością. Jest to jedna z form jego ochrony, zachowania trwałości i stabilności. Posadzenie lasu będzie sprzyjało temu, żeby na gruncie, z przykładami i podczas bezpośredniej rozmowy uświadamiać społeczeństwo, aby wiedziało, że użytkowanie lasów gospodarczych warunkuje ich przyszłą stabilność i zdrowie, aby były w jak najlepszej kondycji – wskazuje.

/mn/

Poprzedni artykułZderzenie osobówki z motocyklem
Następny artykułZnakomite emocje i wartościowe rezultaty. Kolejny Świdnicki Czwartek Lekkoatletyczny za nami [FOTO]