Od pozyskania finansowego wsparcia ze źródeł zewnętrznych uzależniono możliwość rozpoczęcia budowy drugiego w Świdnicy skateparku, który miałby powstać na Osiedlu Młodych. Wcześniej podjęte w tej sprawie starania zakończyły się niepowodzeniem, jednak władze miasta podtrzymują zamiar realizacji inwestycji.
W 2021 roku pojawiła się propozycja wybudowania w Świdnicy nowego skateparku, który miałby odciążyć istniejący obiekt położony przy ulicy Polna Droga i niedaleko zalewu Witoszówka. – Jazda na hulajnogach i ćwiczenia tzw. tricków stała się w ostatnim czasie bardzo popularnym sportem wśród młodych świdniczan. Często widuję jak grupy młodych ludzi na hulajnogach pędzą z Osiedla Młodych w kierunku jedynego skate parku w naszym mieście przy Polnej Drodze. Skutkiem tego jest przeludnienie tego jedynego w naszym mieście skateparku, gdzie ściągają młodzi ludzie z terenu całego miasta – wskazywał radny Krzysztof Grudziński. – Teren rekreacyjny przy ulicy Prądzyńskiego na Osiedlu Młodych ma jeszcze trochę rezerwy terenowej i należałoby rozważyć budowę skateparku na tym terenie, tak by amatorzy jazdy na hulajnogach, rowerach BMX, deskorolkarze mogli korzystać z takich urządzeń w miejscu swego zamieszkania. Jednocześnie powstanie skateparku na największym osiedlu mieszkaniowym w Świdnicy znacznie odciąży już istniejący skatepark – tłumaczył samorządowiec.
Pomysł zyskał poparcie ze strony władz miasta, a w grudniu 2021 roku za blisko 47 tys. złotych zlecono przygotowanie dokumentacji projektowej. W lutym 2022 roku Urząd Miejski w Świdnicy zaprezentował wizualizacje przedstawiające możliwy wygląd przyszłego skateparku.
Posiadając potrzebną dokumentacją projektową oraz pozwolenie na budowę miasto zaczęło rozglądać się za środkami zewnętrznymi na sfinansowanie prac. – W czerwcu 2023 Gmina Miasto Świdnica złożyła wniosek o dofinansowanie zadania z Ministerstwa Sportu i Turystyki z programu „Sportowa Polska – program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej”. W przypadku otrzymania dofinansowania w roku 2024 planuje się wykonać roboty budowlane. SkatePark będzie zawierał dwa poziomy przeznaczone do jazdy na rolkach, deskorolkach, hulajnogach oraz rowerach BMX wyposażony w bowl o dwóch głębokościach. Będzie wyposażony w elementy skateingowe wykonane z prefabrykatów żelbetowych i w technologii DST. Planowany SkatePark ma być wykonany z betonu, wyposażony w różnego rodzaju przeszkody oraz drobne elementy tj. murki, podjazdy i poręcze oraz małą architekturę – ławki, kosze na śmieci wraz z oświetleniem terenu. Zadanie inwestycyjnie planuje się zrealizować w latach 2024-2025, a jego całkowity koszt wynosić będzie 3 mln 45 tys. zł – opisywali świdniccy urzędnicy w materiałach dołączonych do projektu miejskiego budżetu na 2024 rok.
Pod koniec czerwca 2024 roku poinformowano, że Świdnica nie uzyskała dotacji z programu „Sportowa Polska”. Wobec tego władze miasta postanowiły wykreślić skatepark z inwestycyjnych planów. Pomysł ten spotkał się ze sprzeciwem części miejskich radnych, a zaproponowane zmiany w budżecie nie zyskały wymaganej większości podczas czerwcowych obrad Rady Miejskiej. Ostatecznie samorządowcy ustalili, że budowa osiedlowego skateparku nie zostanie całkowicie wykreślona z listy inwestycji na kolejne lata. Prezydent Świdnicy zgłosiła autopoprawkę do Wieloletniej Prognozy Finansowej, wedle której zadanie byłoby realizowane nie w latach 2024-2025, a w latach 2025-2026. – Jeżeli zrobiliśmy projekt i złożyliśmy raz wniosek [o dofinansowanie], to będziemy to robić po raz kolejny – deklarowała prezydent Beata Moskal-Słaniewska.
Do planów budowy nowego skateparku powrócili w styczniu radni Beata Szczepankowska, Danuta Morańska oraz Krzysztof Grudziński, którzy zwrócili się do władz miasta z zapytaniem dotyczącym realizacji inwestycji. Do sprawy odniosła się prezydent Świdnicy. – Gmina Miasto Świdnica jest w posiadaniu dokumentacji projektowo-kosztorysowej z ważną decyzją pozwolenia na budowę. (…) Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie w roku 2023 do Ministerstwa Sportu z programu „Sportowa Polska-program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej – edycja 2023”, jednak nie udało się uzyskać środków finansowych na ten cel. Obecnie Gmina Miasto Świdnica próbuje pozyskać środki zewnętrzne na realizację zadania inwestycyjnego – przekazała Moskal-Słaniewska.
/mn/