Bociany, zachęcone przez ludzi, założyły w Lutomi Dolnej aż pięć gniazd i dochowały się potomstwa. Małgorzata Hayder, inicjatorka osiedlenia tych niezwykle lubianych ptaków, szuka sposobów, by móc lepiej je obserwować i zapewnić obrączkowanie. W zamian za pomoc odda 55 kilkunastometrowe, dorodne świerki, które mogą stanowić wyjątkową ozdobę podczas zbliżających się świąt.
– Z uwagi na zmiany klimatyczne i wiejące silne wiatry moje świerki, która kupiłam jako małe drzewka z plantacji, stały się dużym zagrożeniem. Zgodnie z wymogami i przepisami posiadam zgodę na korektę lub wycinkę tych pięknych drzew. Zapraszam firmy, sklepy, hotele, galerie handlowe i wszystkich, którzy w swoim otoczeniu mają miejsce na tak imponującą ozdobę – mówi inicjatorka akcji.
Świerki odda za darmo, pod warunkiem ich samodzielnego wycięcia i transportu, w zamian oczekuje wsparcia dla projektu „Bocianie gniazda”.
– Chciałabym doprowadzić do zainstalowania kamerek na naszych 5 gniazdach. Mamy nadzieję, że darczyńcy w zamian za świerki pomogą je zakupić. Kolejny krok to nadajniki GPS dla naszych bocianów, by można było śledzić ich trasy przelotu – wylicza Małgorzata Hayder. Osoby, instytucje i firmy zainteresowane odbiorem świerków i współpracą z inicjatorką akcji, proszone są o kontakt na adres e-mail: [email protected].
– Spodziewam się, że nie wszystkie świerki zostaną zagospodarowane w tym roku, więc akcję będę kontynuować i mam nadzieję, że już jako Fundacja, którą planuję założyć – dodaje mieszkanka Lutomi Dolnej.
Latem tego roku bociany z Lutomi Dolnej zostały zaobrączkowane przez Hannę Sztwiertnię, Małgorzatę Pietkiewicz, Emilię Brzęk i Marcelinę Poddaniec z Wrocławskiej Grupy Obrączkarskiej Odra. Był to pierwszy krok, by zapewnić informację o przelotach ptaków. Niestety, w Czechach został znaleziony Junior, jedyny potomek bocianów z gniazda na posesji Małgorzaty Hayder. – To była bardzo smutna informacja, jednak przynajmniej dowiedzieliśmy się, jaki los spotkał naszego bociana – mówi.
Jak podkreśla inicjatorka projektu „Bocianie Gniazdo”, nowe działania pomogą lepiej poznać te piękne ptaki.
/red./
fot. Małgorzata Hayder i archiwum Wrocławskiej Grupy Obrączkarskiej „Odra”