Strona główna Wydarzenia Niebieska skrzyneczka zdrowia psychicznego trafi do szkół

Niebieska skrzyneczka zdrowia psychicznego trafi do szkół

0

Niebieska Skrzyneczka zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży to projekt, który powstał  w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Mazowieckiego, a którego idea dotarła właśnie do powiatu świdnickiego.

Projekt ma na celu stworzenie przestrzeni, w której każdy uczeń może anonimowo wyrazić swoje obawy, problemy, prosić o pomoc lub wskazać, że ktoś potrzebuje takiej pomocy. Niebieskie Skrzyneczki zawieszane będą w szkołach, w bezpiecznym, w miarę możliwości odizolowanym miejscu, do których uczniowie będą mogli wrzucać anonimowe wiadomości z prośbą o wsparcie lub informacje o trudnych sytuacjach, z którymi zmagają się sami lub ich rówieśnicy – przybliża ideę projektu Marcelina Maciąg, przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego i jednocześnie pomysłodawczyni i koordynatorka akcji.

– To bardzo cenna inicjatywa, gdyż od wielu lat notujemy alarmujące statystyki dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Tylko w 2023 roku odnotowano 2139 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży, z których 146 zakończyło się tragicznie. O 150% wzrosły próby samobójcze w 2022 roku w porównaniu z rokiem 2023. Dostępność do specjalistów i porad z zakresu zdrowia psychicznego dla młodzieży wygląda fatalnie. 238 dni – tyle wynosi średni czas oczekiwania na konsultację u psychiatry dziecięcego w ramach NFZ a 1 psychiatra dziecięcy przypada na przeszło 12 tys. dzieci! – alarmuje wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska, która wraz z senator Agnieszką Kołacz – Leszczyńską próbują zaszczepić ideę Niebieskich Skrzyneczek na Dolnym Śląsku, w tym w regionie wałbrzyskim.

Projekt Niebieskich Skrzyneczek w założeniach objąć ma cały kraj i w najbardziej optymistycznym scenariuszu każda szkoła ponadgimnazjalna powinna mieć na swoim terenie chociaż jedną Niebieską Skrzyneczkę.

– Cieszymy się, że tak cenna inicjatywa, dzięki parlamentarzystom z regionu wałbrzyskiego, dotarła do Powiatu Świdnickiego. Deklarujemy, że już w czasie wakacji zaczniemy konsultacje ze szkołami, dla których organem prowadzącym jest Powiat Świdnicki, aby od 1 września taka skrzyneczka znalazła się w każdej szkole ponadgimnazjalnej na terenie naszego powiatu – deklaruje starosta Świdnicki Piotr Fedorowicz. –Cieszy również pozytywny odzew naszej młodzieży, która czynnie chce się włączyć w promocję projektu, o czym świadczy obecność na  spotkaniu świdnickiej młodzieży.

– Niebieskie Skrzyneczki w swoim założeniu mają też pomóc szkolnym pedagogom, którzy po przeanalizowaniu wrzucanych do nich karteczek będą wiedzieli z jakimi problemami boryka się młodzież z ich szkół, będą trzymali rękę na pulsie i mieli możliwość szybkiej reakcji w razie sytuacji kryzysowych – dodaje koordynatorka projektu Marcelina Maciąg z Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Projekt dotarł już na Dolny Śląsk a w jego promocję włączył się Młodzieżowy Sejmik Województwa Dolnośląskiego i Młodzieżowa Rada Miasta Świdnica. Patronat na projektem objęli: wicemarszałek Sejmu RP Monika Wielichowska, minister zdrowia Izabela Leszczyna, minister edukacji Barbara Nowacka oraz Monika Horna – Cieślak Rzecznik Praw Dziecka.

/inf. Starostwa Powiatowego w Świdnicy, opr. red./
fot. Starostwo Powiatowe w Świdnicy

Poprzedni artykułŚwidnickie „środowiska patriotyczne” wzywają do poparcia księdza z prokuratorskimi zarzutami
Następny artykułBędzie gorąco i burzowo. Alerty IMGW