Strona główna 0_Slider Zmiany na czele świdnickich sądów. Minister sprawiedliwości powołał nowych prezesów

Zmiany na czele świdnickich sądów. Minister sprawiedliwości powołał nowych prezesów

0

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podczas dotychczasowego pełnienia swojej funkcji wszczął 79 procedur odwołania prezesów i wiceprezesów sądów, a także powołał 62 prezesów i 49 wiceprezesów sądów powszechnych w porozumieniu z samorządem sędziowskim. Kadrowe zmiany zaszły już w Sądzie Rejonowym w Świdnicy, a wkrótce nastąpią w Sądzie Okręgowym w Świdnicy.

Zgodnie z art. 27. § 1 pkt. 2 Ustawy o ustroju sądów powszechnych prezes i wiceprezes sądu mogą być odwołani przez Ministra Sprawiedliwości w toku kadencji m.in. w przypadku: rażącego lub uporczywego niewywiązywania się z obowiązków służbowych lub też, gdy dalszego pełnienia funkcji nie da się pogodzić z innych powodów z dobrem wymiaru sprawiedliwości. Procedura odwołania z wymienionych stanowisk rozpoczyna się od wystąpienia przez Ministra Sprawiedliwości z uzasadnionym wnioskiem o podjęciu zamiaru odwołania osób pełniących funkcje prezesa bądź wiceprezesa sądu do kolegium właściwego sądu, które w takiej sytuacji jest zobowiązane zaopiniować działanie ministra, przy czym na czas do rozpoznania wniosku minister jest władny zawiesić osoby, których dotyczy wniosek w pełnieniu czynności, co zazwyczaj miało miejsce – wyjaśniają przedstawiciele ministerstwa sprawiedliwości.

Wprowadzona w 2017 roku zmiana przepisów ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych umożliwiła arbitralne powoływanie i odwoływanie przez ministra prezesów i wiceprezesów sądów, a z drugiej strony wyeliminowała wpływ organów samorządu sędziowskiego na wybór ich następców. Doprowadziło to do sytuacji, w której na stanowiska prezesów i wiceprezesów sądów, w tym również jednostek dużych i stojących wysoko w hierarchii sądownictwa powszechnego, minister sprawiedliwości zaczął wyznaczać osoby nieposiadające wystarczającego doświadczenia orzeczniczego i menedżerskiego, a także niecieszące się poparciem i zaufaniem środowiska sędziowskiego. Mając na uwadze konieczność i zasadność przywrócenia samorządności sędziowskiej celem działań ministra sprawiedliwości jest wybór prezesów sądów, którzy cieszą się zaufaniem i poważaniem sędziów orzekających w danym sądzie. W tym celu za każdym razem zwraca się do Zgromadzeń Ogólnych Sędziów o wskazanie co najmniej dwóch kandydatów na stanowisko prezesa sądu celem dokonania wyboru i powołania najlepszego kandydata – tłumaczą ministerialni urzędnicy.

Jak wyliczają, od 13 grudnia 2023 roku do 12 czerwca 2024 roku powołanych w tym trybie zostało 62 prezesów sądów (w tym 6 prezesów sądów apelacyjnych, 22 prezesów sądów okręgowych i 34 prezesów sądów rejonowych), jak również 49 wiceprezesów sądów (w tym 5 wiceprezesów sądów apelacyjnych, 23 wiceprezesów sądów okręgowych i 21 wiceprezesów sądów rejonowych). W tym samym okresie odwołanych zostało: 28 prezesów (w tym 4 prezesów sądów apelacyjnych, 10 prezesów sądów okręgowych i 14 prezesów sądów rejonowych) oraz 25 wiceprezesów (w tym 5 wiceprezesów sądów apelacyjnych, 12 wiceprezesów sądów okręgowych i 8 wiceprezesów sądów rejonowych). Dodatkowo, w wyniku złożonej rezygnacji zostało odwołanych 12 prezesów (w tym 1 prezes sądu apelacyjnego, 1 prezes sądu okręgowego, 10 prezesów sądów rejonowych) oraz 22 wiceprezesów (w tym 2 wiceprezesów sądów apelacyjnych, 8 wiceprezesów sądów okręgowych i 12 wiceprezesów sądów rejonowych).

Zgodnie z decyzją ministra sprawiedliwości od 7 czerwca prezesem Sądu Rejonowego w Świdnicy jest sędzia Kamila Firko. Zmiany zajdą również w Sądzie Okręgowym w Świdnicy, którym od 18 lipca kierować będzie jego były prezes Jacek Szerer. Jako sędzia wsławił się oddaleniem pozwu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS przeciwko fryzjerowi z Wałbrzycha, który odmówił płacenia tantiem za grające w salonie radio. Za uzasadnienie tego wyroku został on wyróżniony prestiżowym tytułem Sędziego Europejskiego 2014. Szerer orzeka w Sądzie Okręgowym w Świdnicy od 1999 roku, a jego prezesem był przez 6 lat.

/Ministerstwo Sprawiedliwości, mn/

Poprzedni artykułW Witoszowie Dolnym powstanie nowe przedszkole gminne
Następny artykułWypadek w ruinach pałacu w Szczepanowie. Interweniowali strażacy