Strona główna 0_Slider Wirki wybrały nowego sołtysa. Jego skazana prawomocnie poprzedniczka była na sali

Wirki wybrały nowego sołtysa. Jego skazana prawomocnie poprzedniczka była na sali

0

Mieszkańcy Wirek tłumnie stawili się na dzisiejsze wybory sołtysa. Tę funkcję przez wiele ostatnich lat sprawowała Teresa M., prawomocnie skazana na rok więzienia za znęcanie się nad swoim psem, którego ciągnęła za samochodem na łańcuchu. Nie było jednak wniosku lokalnej społeczności o wcześniejsze wybory. Dzisiaj zgodnie z kalendarzem wyborczym o urząd sołtysa ubiegali się Anna Michalak i Michał Wojtyra. Miażdżącą przewagą głosów wygrał Wojtyra. W wyborach uczestniczyła Teresa M.

Wirki złą sławą okryła historia z kwietnia 2021r. Przypadkowi podróżni na drodze z Wir do Wirek w gminie Marcinowice zobaczyli psa ciągniętego za samochodem na łańcuchu. Jak się okazało, zwierzę doznało starcia kości i pazurów, rozdarcia mięśni i skóry, a także zwęglenia tkanek. Okazało się, że tak do domu swojego podopiecznego doprowadzała wieloletnia sołtyska Wirek Teresa M., która po dotarciu na miejsce rannego psa zapakowała do budy ze słomą. Po długiej batalii kobieta została przez sąd prawomocnie uznana winną znęcania się ze szczególnym okrucieństwem i skazana na rok pozbawienia wolności bez zawieszenia. Obrońca, mimo zdecydowanego sprzeciwu prokuratury, wywalczył dla niej zamianę odsiadki w więzieniu na dozór elektroniczny.

„Każdemu skazanemu, indywidualnie, sąd wyznacza szczegółowy harmonogram odbywania kary pozbawienia wolności, zgodnie z którym osoba poddana kontroli musi przebywać w swoim domu lub innym miejscu odbywania kary w ściśle określonych godzinach. System Dozoru Elektronicznego umożliwia prowadzenie normalnego życia pod stałą, lecz dyskretną kontrolą. Za zgodą sądu, w godzinach wskazanych w harmonogramie, można przebywać poza miejscem odbywania kary pozbawienia wolności, aby w tym czasie pracować w zakładzie pracy, gospodarstwie rolnym, kontynuować naukę lub wykonywać inne obowiązki życiowe i rodzinne.” – informuje Biuro Dozoru Elektronicznego. Teresa M. skorzystała z przysługujących jej praw i uczestniczyła w dzisiejszych wyborach, w których wystartowała jej synowa.

Mieszkańcy wybrali zdecydowaną zmianę. Anna Michalak otrzymała 35 głosów, Michał Wojtyra 112. Wirki mają również nową Radę Sołecką.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułZapowiada się burzowa noc
Następny artykułJesteśmy czwartą drużyną w Polsce!