SUV i crossover to często mylone typy samochodów. Jednak, choć auta te mają rzeczywiście wiele cech wspólnych, sporo je także różni. Chodzi tu przede wszystkim o gabaryty samochodu i jego przeznaczenie. Poniżej znajdziesz szczegółowe omówienie podobieństw i różnic między crossoverem a SUV-em. Jeśli jesteś na etapie poszukiwania nowego samochodu, artykuł pomoże Ci także podjąć decyzję, który z nich nadaje się lepiej dla Ciebie.
SUV i crossover – cechy wspólne
Zarówno crossover, jak i SUV mają podwyższone nadwozie i podniesiony prześwit. Dzięki temu, że kierowca siedzi w nich nieco wyżej, niż w standardowej osobówce, lepiej widzi to, co znajduje się na drodze, jazda jest więc bardziej komfortowa i bezpieczniejsza.
Obydwa omawiane typy aut mają też nieco większą kabinę i bagażnik, niż większość aut osobowych z tej samej klasy. Wszystko to powoduje, że często wybierane są jako samochody rodzinne. Kupują je też klienci, którzy często podróżują i chcą mieć miejsce na bagaże, dziecięce foteliki samochodowe czy przewożony ekwipunek turystyczny.
SUV-y i crossovery w różnych przedziałach cenowych znajdziesz w ofercie Kia. Popularne są m.in. modele Stonic, Sorento, XCeed i Sportage.
Czym crossover różni się od SUV-a?
SUV (Sport Utility Vehicle, czyli pojazd sportowo-użytkowy) zaprojektowany został jako samochód uniwersalny, łączący w sobie cechy auta terenowego i takiego przeznaczonego do jazdy w terenie miejskim. Słowo „sport” obecne w nazwie odnosi się w tym przypadku bardziej do stylu życia posiadacza samochodu, niż do samej sylwetki auta czy jego funkcji.
Crossover to natomiast, tłumacząc dosłownie z języka angielskiego, krzyżówka, czyli połączenie cech samochodów pochodzących z różnych segmentów. W praktyce obecnie są to najczęściej auta prezentujące walory aut z segmentu B i C. Mimo że zwykle są większe, niż standardowe samochody osobowe, ustępują rozmiarami kabiny i bagażnika SUV-om, które zaliczane są raczej do kategorii D, a nawet E.
Crossovery mają zwykle napęd tylko na przednie koła, podczas gdy większość SUV-ów ma w standardzie napęd 4×4, a co za tym idzie, dużo lepiej sprawdza się podczas jazdy po drogach nieutwardzanych i ma lepszą przyczepność. Wszystko to przekłada się nie tylko na komfort jazdy, ale i na jej bezpieczeństwo.
Część SUV-ów jest wyposażona w dwa rzędy tylnych siedzeń, dzięki czemu auta te mogą pomieścić więcej pasażerów. Takie masywne SUV-y nadają się dla naprawdę dużej rodziny.
SUV-y są zwykle droższe, niż miejskie crossovery, jednak należy pamiętać, że za wyższą ceną idą też najczęściej bardziej zaawansowane funkcje wspomagające jazdę: np. wspomniany napęd na obydwie osie, reduktor oraz blokada dyferencjału.
Za większymi rozmiarami idzie zwykle większe spalanie, dlatego co do zasady SUV-y są droższe w eksploatacji, niż crossovery. Nie zawsze jednak musi tak być, gdyż w sprzedaży są także SUV-y z oszczędnymi silnikami, koszty jazdy zależą też oczywiście od rodzaju zasilania. Decydując się na hybrydę albo samochód elektryczny, wydamy o wiele mniej, niż używając auta na benzynę czy też gaz.
SUV czy crossover: który typ auta wybrać?
Wybór między SUV-em a crossoverem powinien być podyktowany przede wszystkim Twoimi potrzebami. Jeżeli wiesz, że będziesz jeździć głównie po drogach utwardzanych i zależy Ci na dużym aucie z dobrą widocznością, które bez problemu pokona przeszkody napotkane w mieście (takie jak np. podwyższone krawężniki, progi zwalniające, podjazdy po nieutwardzonej drodze), ale nie zamierzasz raczej wykorzystywać samochodu do transportowania sprzętu sportowego czy wypraw na drogi leśne, wybierz crossover – może zainteresować Cię np. Kia Stonic albo Kia XCeed.
Natomiast jeżeli jesteś amatorem wypadów za miasto i zależy Ci na samochodzie, który świetnie poradzi sobie w terenie i będzie w stanie też pociągnąć przyczepę lub zależy Ci na napędzie na cztery koła, rozważ zakup SUV-a. Doskonale na Twoje potrzeby odpowie m.in. Kia Sorento i Kia Sportage.
W sprzedaży są jednak też duże crossovery z napędem na cztery koła, które bardzo przypominają SUV-y, a także nieco mniejsze SUV-y, dlatego nie ma tu jednej uniwersalnej zasady. Rozpatrując ofertę sprzedaży samochodu, należy zawsze szczegółowo przeanalizować wszystkie parametry i zastanowić się, co jest dla Ciebie najważniejsze.
/Artykuł sponsorowany/