Strona główna 0_Slider Potrójna koalicja w powiecie. Fedorowicz ponownie starostą świdnickim

Potrójna koalicja w powiecie. Fedorowicz ponownie starostą świdnickim [FOTO]

0

Koalicja Obywatelska, Wspólny Powiat oraz Trzecia Droga zawiązały koalicję i przez najbliższych pięć lat będą rządzić w powiecie świdnickim. Starostą ponownie został wybrany Piotr Fedorowicz, który pełni tę funkcję od 2014 roku. Członkami zarządu powiatu zostali Zygmunt Worsa, Teresa Mazurek, Ryszard Chołko oraz Krystian Ulbin. Decyzję w tej sprawie podjęli nowo wybrani radni, którzy podczas inauguracyjnego posiedzenia złożyli ślubowanie.

Za kandydaturą Piotra Fedorowicza na stanowisko starosty świdnickiego zagłosowało 16 radnych, 6 było przeciwnych, natomiast 4 wstrzymało się od głosu. Po ponownym wyborze Fedorowicz podziękował radnym za udzielony kredyt zaufania. – Myślę, że to zaufanie jest następstwem mojej pracy przez ponad dziewięć lat na stanowisku starosty. Jest to nie tylko zaufanie do mnie, ale do ogromnego zespołu ludzi, z którymi przez lata miałem zaszczyt współpracować. Wszystko to, co zapisane jest w rocie ślubowania, co miałem ogromny honor ślubować na początku sesji, będzie mi również przyświecać jako przewodniczącemu zarządu powiatu świdnickiego 2024-2029. Raz jeszcze dziękuję za ten ogromny kredyt zaufania – mówił.

Fedorowicz przedstawił też swoich kandydatów do nowego zarządu powiatu. – Na stanowisko wicestarosty pragnę zarekomendować Zygmunta Worsę – jednego z dwóch obecnych na sali samorządowców powiatu świdnickiego od początku jego istnienia. Zygmunt Worsa to dwukrotny starosta świdnicki, trzykrotny wicestarosta świdnicki, wcześniej radny w gminie Żarów, doświadczony samorządowiec, znany z wielu działań na płaszczyźnie sportowej, szef Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki, postać znana nie tylko w Świdnicy i na terenie powiatu świdnickiego. Jako członka zarządu chciałbym zarekomendować panią Teresę Mazurek – postać nietuzinkowa, znana chyba nam wszystkim, ponad 20 lat sprawowała funkcję wójta gminy Świdnicy, wcześniej radna w gminie Świdnica. Jako drugiego z członków zarządu chciałbym zarekomendować pana Ryszarda Chołko, który jest samorządowcem powiatowym nieprzerwanie od roku 2006, w ubiegłej kadencji był członkiem zarządu powiatu świdnickiego, wcześniej szefem komisji oświaty, wieloletnim pracownikiem samorządowym, dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy, posiadający ogromny bagaż doświadczeń oświatowych i samorządowych. Jako trzeciego kandydata na członka zarządu pragnę rekomendować radnego Krystiana Ulbina – wieloletniego pracownika instytucji samorządowych, działacza w organizacjach pozarządowych – wyliczał Fedorowicz, przedstawiając najbliższych współpracowników w rozpoczętej kadencji. Zgłoszeni przez starostę kandydaci zyskali poparcie rady.

Podczas wtorkowej sesji na przewodniczącego Rady Powiatu został wybrany Krzysztof Sołtys, natomiast jego zastępcami zostali Sabina Cebula oraz Przemysław Stempniewicz. Skład Rady Powiatu Świdnickiego kadencji 2024-2029: Łukasz Apołenis, Ryszard Chołko, Sabina Cebula, Roman Etel, Piotr Fedorowicz, Urszula Ganczarek, Justyna Gąsior, Stanisław Jarzyna, Jan Jaśkowiak, Agata Kalafut, Filip Kubiaczyk, Teresa Mazurek, Leszek Michalak, Beata Nejman, Urszula Olszewska, Andrzej Pyka, Krzysztof Sołtys, Sylwester Stachurski, Przemysław Stempniewicz, Aldona Struzik, Tomasz Szuszwalak, Wioletta Świątek-Kardela, Krystian Ulbin, Ewelina Walska, Zygmunt Worsa, Marek Zywer. Do rady powiatu został również wybrany Krystian Werecki, który jednak objął stanowisko wiceprezydenta Świdnicy i będzie musiał zrzec się mandatu radnego. Jego miejsce najprawdopodobniej zajmie następna w kolejności kandydatka z listy Lewicy – Magdalena Urbańska-Malucha.

/mn/

Poprzedni artykułZmiana warty w gminie Świdnica [FOTO]
Następny artykułTydzień Bibliotek 2024 w Świdnicy i okolicy. Jakie atrakcje przygotowano?