Strona główna 0_Slider Po raz piąty przez Świdnicę przejdzie marsz pamięci rotmistrza Pileckiego

Po raz piąty przez Świdnicę przejdzie marsz pamięci rotmistrza Pileckiego

0

Mszą w kościele pw. św. Józefa w Świdnicy rozpoczną się niedzielne uroczystości upamiętniające rtm. Witolda Pileckiego – oficera ZWZ-AK i dobrowolnego więźnia Auschwitz, który po wojnie został skazany przez władze komunistyczne na śmierć. 19 maja ulicami miasta przejdzie V Świdnicki Marsz Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu. Był bohaterem wojny z bolszewikami i uczestnikiem kampanii 1939 r. W okupowanej stolicy współtworzył Tajną Armię Polską. 19 września 1940 r. wszedł w „kocioł” podczas łapanki i trafił do niemieckiego obozu Auschwitz, skąd uciekł pod koniec kwietnia 1943 r. Służył w AK i brał udział w Powstaniu Warszawskim. W latach 1944-45 był w niewoli niemieckiej w oflagu w Murnau. Po wyzwoleniu obozu dołączył do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 r. wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu.

W maju 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy UB; oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji, w śledztwie był torturowany. 15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu przy ul. Rakowieckiej. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie jego ciało wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami komunizmu na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Do 1989 roku wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały w PRL cenzurze. Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego, a w 2013 roku został awansowany do stopnia pułkownika.

W 76. rocznicę zamordowania przez władze komunistyczne rotmistrza Witolda Pileckiego, Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne, świdnicki oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i poseł Ireneusz Zyska zapraszają na V Świdnicki Marsz Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Uroczystości z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego oraz orkiestry wojskowej z Garnizonu Wrocław odbędą się w najbliższą niedzielę, 19 maja 2024 roku.

Program obchodów:

11.45-12.00 – Zbiórka przed Kościołem Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy ul. Kotlarska 19-21.

12.00-13.00 – Kościół Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin ul. Kotlarska 19-21.

13.00-13.20 – Przemarsz na Pl. Św. Małgorzaty pod Pomnik Katyński.

13.20-14.00 – Uroczystości przed Pomnikiem Katyńskim

14.00 – Zakończenie uroczystości

/opr. red./

Poprzedni artykułOlej, keczup, musztarda, rozbite jajka na placu zabaw [FOTO]
Następny artykułDziki koncert powraca. Świdnicki Dziki Chór szykuje nowy występ