Strona główna 0_Slider Plenerowe biblioteczki z problemami

Plenerowe biblioteczki z problemami [FOTO]

0

Idea jest prosta. Do oszklonej szafki wkłada się książki, broszury czy czasopisma i wybiera dla siebie interesującą pozycję, pozostawioną przez inną osobę. Plenerowe biblioteczki są obecne w Świdnicy od 3 lat, ale najwyraźniej nie wszyscy potrafią zrozumieć zasad. Jedni zabierają po kilkadziesiąt egzemplarzy na raz, inni wyrzucają zawartość na ziemię.

Dwie plenerowe biblioteczki zostały oddane do użytku 24 września 2021 roki, a projekt został zrealizowany w ramach świdnickich obchodów roku Cypriana Kamila Norwida i Stanisława Lema przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Urząd Miejski w Świdnicy. Szafki stanęły na promenadzie na Osiedlu Młodych i przy fontannie na ul. Wałowej. Każda biblioteczka kosztowała 2 706 zł brutto. Trzecią zainstalowano rok temu w Parku Centralnym.

Dzisiaj rano przechodnie na ul. Wałowej zastali przykry widok. Biblioteczka była otwarta, a zawartość leżała w trawie i na żwirowej alejce. Co się wydarzyło, strażnicy miejscy obejrzeli na miejskim monitoringu. – Tuż po północy mężczyzna podszedł do biblioteczki, otworzył drzwiczki i wyrzucił książki, po czym szybko się oddalił. Cała „akcja” trwała” minutę – mówi Edward Świątkowski, zastępca komendanta straży miejskiej w Świdnicy. – Ten mężczyzna jest nam dobrze znany z innych interwencji i na pewno poniesie odpowiedzialność za swój czyn – dodaje. Książki pozbierała i włożyła do szafki przechodząca ulicą Wałową kobieta.

Ostatni czyn ma ewidentnie charakter chuligański, są jednak sytuacje, które strażnikom trudno zakwalifikować. – Zdarza się, że z szafek zabierane są na raz wszystkie książki, zwłaszcza w okresie zimowym. W jednym przypadku było to aż 50 egzemplarzy. Dotarliśmy do osoby, która je zabrała. Tłumaczyła nam, że to akurat była jej ulubiona seria i po przeczytaniu odda wszystkie. Sprawdziliśmy, kilka dni później zwróciła, ale tylko około 20 książek – mówi Edward Świątkowski. Wszystkie biblioteczki objęte są miejskim monitoringiem. Przy okazji – widać już, że dwie najstarsze szafki zaczyna nadgryzać rdza i przydałby się lifting.

/asz/

Poprzedni artykuł18 medali dla świdnickich mażoretek Royals [FOTO]
Następny artykułUbezpieczenie podróżne – spokojna głowa podczas urlopu