Strona główna 0_Slider By pomóc ukoić ból. Jedyny w powiecie świdnickim Pomnik Dziecka Utraconego

By pomóc ukoić ból. Jedyny w powiecie świdnickim Pomnik Dziecka Utraconego [FOTO]

0

– Pierwszym impulsem była strata, której doświadczyła moja przyjaciółka i moja bezradność – mówi Justyna Dochniak.  Po pięciu latach starań  przy udziale mieszkańców i biskupa świdnickiego Marka Mendyka na cmentarzu komunalnym w Jaworzynie Śląskiej został odsłonięty Pomnik Dziecka Utraconego. Ten kamienny symbol stał się zaczynem wielu działań, wspierających rodziny, które straciły dziecko w wyniku poronienia.

– Nie wiedziałam, jak pomóc mojej przyjaciółce. Patrzyłam bezradnie na jej cierpienie, bo nie miała skąd uzyskać pomocy – mówi współinicjatorka budowy pomnika. – Wspólnie z mężem mamy wśród znajomych osoby, które działały w Tarnowie i tam ich staraniem został wybudowany pomnik dziecka utraconego wraz z pochówkiem. Stwierdziliśmy, ze i my chcemy zrobić coś dla rodziców, którzy cierpią.

– Cały komitet decydował o ostatecznym kształcie pomnika. Projekt został wyłoniony spośród kilku, o które poprosiliśmy artystów rzeźbiarzy. Rzeźbę wykonał w Stanowicach Jerzy Zysk, który zajął się również montażem – relacjonuje Paweł Dochniak. Pomnik został sfinansowany z datków. Udało się zebrać 22 768 złotych, 3 tysiące w ramach dotacji dla organizacji pozarządowych przekazała gmina Jaworzyna Śląska.

Pomnik nie jest tylko symbolem. – To miejsce dla rodziców, którzy często nie są w stanie pochować swojego utraconego dziecka. Dotarło do mnie wiele głosów, że potrzebują takiego miejsca, by móc wspomnieć dziecko, po którym często nie mają żadnej pamiątki – dodaje Justyna Dochniak.

Trwająca 5 lat droga do budowy pomnika była czasem realizowania wielu działań informacyjnych. – W samej Jaworzynie Śląskiej rozdaliśmy 1,5 tysiąca ulotek z telefonem zaufania dla rodziców po stracie. Rozdawaliśmy biuletyny, jak sobie radzić w takiej sytuacji. Rodzice często nie znają praw, jakie im przysługują. Po poronieniu ma się prawo do urlopu macierzyńskiego, do zasiłku pogrzebowego. To jest możliwe, jeśli tylko da się określić płeć dziecka. Cały czas działamy informacyjnie, czego przykładem jest dzisiejsze odsłonięcie, połączone z prelekcją terapeutki, jak pomóc osobie w żałobie – mówi Justyna Dochniak.

Pomnik poświęcił biskup Marek Mendyk, a po skromnej uroczystości w sali sportowej szkoły podstawowej w Jaworzynie Śląskiej prelekcję wygłosiła Aneta Rams – terapeutka NEST. Spotkaniu towarzyszyła wystawa fotograficzna “NieUtraceni” tarnowskiej Fundacji Opes139, która w symboliczny sposób ukazuje tęsknotę i miłość osób za straconymi dziećmi. Na zakończenie w kościele parafialnym w Jaworzynie Śląskiej bp Marek Mendyk odprawił mszę św. w intencji rodziców i całych rodzin, które straciły dzieci oraz za darczyńców pomnika.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułPotrzebny nowy dom
Następny artykułOldboje rywalizowali w memoriale ks. Marka Żmudy [FOTO]