Strona główna 0_Slider Bezpieczeństwo pieszych do poprawy. Na Westerplatte jedno przejście zniknie, drugie zyska sygnalizację...

Bezpieczeństwo pieszych do poprawy. Na Westerplatte jedno przejście zniknie, drugie zyska sygnalizację [FOTO]

0

W ubiegłym tygodniu ruszyły prace związane z poprawą bezpieczeństwa pieszych na ulicy Westerplatte. Docelowo zlikwidowane zostanie przejście dla pieszych położone na wprost wejścia do Galerii Świdnickiej, natomiast „zebra” znajdująca się bliżej placu Michała Drzymały zyska wzbudzaną sygnalizację świetlną oraz dodatkowe oświetlenie.

Przejście dla pieszych wyznaczone na wprost wejścia do Galerii Świdnickiej powstało w maju 2014 roku w ramach zmian w organizacji ruchu na ulicy Westerplatte. Ich celem miało być przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa pieszych. Już wcześniej, z uwagi na częste przypadki potrąceń i problemy z przedostaniem się mieszkańców na drugą stronę Westerplatte, pojawiały się różne propozycje mające na celu poprawę sytuacji pieszych. Sugerowano m.in. budowę sygnalizacji „na żądanie”.

Zmiany wprowadzone w 2014 roku poprzedziło badanie natężenia ruchu przeprowadzone przez Urząd Miejski, zaś z obserwacji ruchu pieszych wynikało, że wiele osób skracało sobie drogę do centrum handlowego, przechodząc przez ruchliwą ulicę w niedozwolonym miejscu. Dodatkowo na odcinku od skrzyżowania z ulicą Zygmuntowską do ronda Orląt Lwowskich ulica Westerplatte została zwężona do jednego pasa ruchu w obu kierunkach. W miejscu skrajnych pasów ruchu wyznaczone zostały miejsca postojowe. Jak tłumaczyli wówczas urzędnicy, dwa pasy ruchu w każdą stronę skłaniały kierowców do brawurowej jazdy.

W 2020 roku o zrewidowanie istniejącej organizacji ruchu drogowego wystąpiła do władz miasta ówczesna radna Aldona Struzik, wnosząc o likwidację przejścia dla pieszych na łuku przy Galerii Świdnickiej. – Przejście znajduje się w niebezpiecznym miejscu, zaparkowane samochody ograniczają widoczność zza zakrętu. Ponadto przejście znajduje się pomiędzy dwoma innymi przejściami – tłumaczyła. Radna wskazywała również, że z powodu takiego nagromadzenia przejść, kierowcy zmuszeni są do zatrzymywania się co 50 metrów, co z kolei potęguje emisję spalin, zanieczyszczenie hałasem, a także generuje korki.

Sugestia radnej została wzięta pod rozwagę przez świdnicki magistrat i wkrótce doczeka się urzeczywistnienia. W ramach miejskiej inwestycji związanej z poprawą bezpieczeństwa pieszych przewidziano realizację dwóch zadań: budowę nowego przejścia przez ulicę Kazimierza Wielkiego w miejscu dzikiego przejścia łączącego starą i nową część osiedla Zawiszów, a także wykonanie prac na ulicy Westerplatte. Koszt obu zadań to ponad 1 mln 88 tys. złotych, z czego sporą część pokryje dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Przy ul. Westerplatte zlikwidowane zostanie przejście dla pieszych na łuku drogi, przy galerii handlowej. Budowa nowego z sygnalizacją świetlną wzbudzaną i dedykowanym oświetleniem planowana jest przy pl. Drzymały – informowała wcześniej Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy. – Przejście dla pieszych przez ul. Westerplatte zlokalizowane jest w ścisłym centrum miasta. Jego przebudowa polegać będzie na zwężeniu jezdni do 7 metrów (obecna szerokość to 9,5 metra), budowie sygnalizacji świetlnej wzbudzanej oraz doświetleniu. Istotnie wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa przechodniów, gdyż jest to droga o bardzo dużym natężeniu ruchu, zarówno kołowego, jak i pieszego. Tuż przy planowanym do budowy przejściu znajduje się przystanek autobusowy. Przez jezdnię piesi przechodzą z osiedla mieszkaniowego, z przystanków autobusowych, idąc do szkół: podstawowej i średniej, przedszkola, przychodni zdrowia, największej w Świdnicy galerii handlowej i innych licznych sklepów, a także na miejskie targowisko – wskazywała Dzwonkowska.

/mn/

Poprzedni artykułZdobędą Górę Pyszczyńską. Wyprawa już w niedzielę
Następny artykułPrzerwany mecz w Żarowie został dograny do końca