Strona główna 0_Slider Barwne i radosne obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja

Barwne i radosne obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja [FOTO/VIDEO]

0

Dzisiaj mija 233. rocznica uchwalenia drugiej na świecie, a pierwszej w Europie konstytucji. Świdnickie uroczystości związane ze Świętem Narodowym Trzeciego Maja odbyły się na promenadzie na Osiedlu Młodych.

Święto Narodowe Trzeciego Maja, ustanowione pierwotnie w 1919 roku i przywrócone w 1990 roku, to – obok Święta Niepodległości – jedno z najważniejszych świąt państwowych. W tym dniu w 1791 roku Sejm Wielki na Zamku Królewskim w Warszawie uchwalił pierwszą w Europie i drugą na świecie – po amerykańskiej – nowoczesną ustawę zasadniczą. Konstytucja majowa, uznawana za ukoronowanie wszystkiego, co dobre i oświecone w polskiej historii i kulturze, przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy, a wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być Sejm. Choć obowiązywała przez rok, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji i państwowości.

W Świdnicy trzeciomajowe uroczystości rozpoczęły się przed południem na promenadzie przy ulicy Stefana Wyszyńskiego. Spotkali się tam samorządowcy, parlamentarzyści, harcerze, mieszkańcy, przedstawiciele służb mundurowych, szkół, stowarzyszeń i organizacji kombatanckich. Wydarzenie uświetnił występ Zespołu Ludowo-Estradowego „Mokrzeszów”. Po jego zakończeniu w kościele pw. NMP Królowej Polski odprawione zostało nabożeństwo w intencji Ojczyzny.

Czy była idealna? Nie, nie była. Nie znosiła nierówności, nie uwalniała chłopów pańszczyźnianych, pozostawiała wiele przywilejów polskiej szlachcie. Ale była. Przyjęta po kilku latach przygotowań, wielu negocjacjach i zmianach, w niezbyt jasnych okolicznościach. Można by było dzisiaj podważać prawidłowość tego przyjęcia. A jednak obowiązywała i stała się dla wielu Polaków w tamtym czasie symbolem tego, że potrafimy ze sobą rozmawiać, że potrafimy wypracować kompromis, a także, że są dla nas cele ważniejsze niż własne, partykularne interesy, niż własne przywileje, niż prawa, z których częściowo trzeba zrezygnować, jeżeli tym celem najważniejszym i najwyższym jest wolność ojczyzny. Konstytucja 3 Maja nie przetrwała zbyt długo – została zdelegalizowana w lipcu 1792 roku – mówiła Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

 

 

/mn/

Poprzedni artykułMarsz Równości po raz pierwszy przejdzie przez Świdnicę
Następny artykułZmarł wieloletni prezes Koła Sybiraków w Strzegomiu