Strona główna Wydarzenia Strzegom Zmarł wieloletni prezes Koła Sybiraków w Strzegomiu

Zmarł wieloletni prezes Koła Sybiraków w Strzegomiu

0

3 maja w wieku 92 lat odszedł Jerzy Orabczuk – wieloletni prezes Koła Związku Sybiraków w Strzegomiu. Był kawalerem orderu Odrodzenia Polski, Honorowym Obywatelem Strzegomia i jednym z ostatnich żyjących świadków zsyłki Polaków przez władze sowieckie na Syberię.

– Z wielkim bólem przychodzi nam ogłosić, że dziś nad ranem na Wieczną Syberyjską Wartę odszedł nasz najbardziej zasłużony członek naszego wałbrzyskiego Oddziału Związku Sybiraków – Prezes Koła ZS w Strzegomiu Jerzy Orabczuk – poinformowało w piątek przed południem Koło Związku Sybiraków w Wałbrzychu.Jerzy Orabczuk urodził się 1 maja 1932 r. w Stanisławowie na Ukrainie. Cały swój czas i energię życiową poświęcił pracy na rzecz jednoczenia wszystkich Sybiraków oraz pozostawienia pamięci o nieludzkich czasach w świadomości zbiorowej Polaków, a zwłaszcza młodego pokolenia.

Dzięki jego niestrudzonym staraniom strzegomscy Sybiracy mają swój sztandar, powstał w Strzegomiu pomnik Bezimiennej Matki Sybiraczki oraz Skwer Sybiraków. Ponadto Jerzy Orabczuk współpracował z niemal wszystkimi szkołami z terenu miasta i gminy Strzegom, przekazując wspomnienia, wartości i wiedzę historyczną.

/Źródło Radio Sudety/

Poprzedni artykułBarwne i radosne obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja [FOTO/VIDEO]
Następny artykułBieg Pamięci w Rogoźnicy po raz 36