Strona główna 0_Slider 65-latek uwierzył w historię o czekających na niego pieniądzach. Przelał oszustom 20...

65-latek uwierzył w historię o czekających na niego pieniądzach. Przelał oszustom 20 tys. złotych

0

Oszuści nie odpuszczają i nadal wyłudzają pieniądze od mieszkańców regionu. Ostatnio ich ofiarą padł 65-letni mężczyzna, który skuszony obiecaną mu kwotą przelał na obcy rachunek 20 tys. złotych, a dodatkowo przekazał przestępcom swoje dane oraz zdjęcie dowodu osobistego. Świdnicka policja ponownie apeluje o ostrożność.

Do Komisariatu Policji w Żarowie zgłosił się 65-latek, który został oszukany. Z poszkodowanym skontaktował się telefonicznie nieznany mu mężczyzna, który oświadczył, że jego środki pieniężne na ich koncie zostały powiększone do kwoty 62 tysięcy złotych. Mężczyzna przekazał też informację, jak uruchomić te pieniądze i móc je przekazać na konto bankowe należące do 65-latka, a mianowicie musi on wpłacić zaledwie 20 tysięcy złotych. Mężczyzna skuszony pokaźną kwotą zgodził się na ten warunek – informuje Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

65-latek otrzymał na jednym z komunikatorów kody i informację dotyczącą dalszego postępowania. Następnie w trakcie rozmowy podał swój numer konta oraz swoje dane, a także przesłał zdjęcie dowodu osobistego oraz ubezpieczenia samochodu, wysłał także swoje zdjęcie. Za pomocą otrzymanych kodów przelał także umówioną kwotę 20 tysięcy złotych – opisuje Ząbek.

Po 15 minutach 20 tysięcy miało powrócić na koto 65-latka, a obiecane 62 tysiące miały dotrzeć dnia następnego. Mężczyzna otrzymał kolejne kody i kwoty, które wpisał zgodnie z instrukcjami. Po tym rozmowa został zakończona, ale po jakimś czasie znów wznowiona. Wcześniejszy rozmówca poinformował, że ma problem ze zwrotem 20 tysięcy na konto 65-latka. Wówczas zaproponował, by ten wziął kredyt w swoim banku w kwocie 62 tysięcy złotych, ale 65-latek oświadczył, że bank nie udzieli mu takiej pożyczki. Wtedy oszust zaproponował, by ten zaciągnął mniejszą pożyczkę w kwocie 48 tysięcy. Zapewniał również by się nie obawiał i gotówki tej nie musi wypłacać, wystarczy by zostawił ją na koncie. Mężczyzna jednak kredytu nie zaciągnął odebrał jeszcze kilka telefonów z różnych numerów i wówczas dotarło do niego, że padł ofiarą oszustów – relacjonuje rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.

Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. – Niech ta historia będzie przestrogą. Jeśli dzwoni do nas osoba i namawia do przekierowania środków na inne konto, wygenerowania i przekazania kodów płatności elektronicznych czy zainstalowanie oprogramowania na telefonie lub komputerze – z cała pewnością rozmawiamy z oszustem – przypominają.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułKod 95 dla cudzoziemca: Kluczowa Legitymacja w Świecie Kierowców
Następny artykułŚwidnickie przedszkolaki śpiewały w teatrze. Wkrótce finałowa gala [DUŻO ZDJĘĆ]