Strona główna 0_Slider 414 urodziny świdnickiej astronomki. Maria Kunic będzie miała stałą wystawę

414 urodziny świdnickiej astronomki. Maria Kunic będzie miała stałą wystawę

0

W środę, 29 maja przypada czterechsetna czternasta rocznica urodzin Marii Kunic (1610-64). Astronomka część życia spędziła w Świdnicy i tu ma swoją ulicę i ławeczkę. W urodzinowym prezencie Muzeum Dawnego Kupiectwa przygotowuje dla wyjątkowej mieszkanki miasta stała wystawę. A to nie wszystko.

Przyszła na świat w rodzinie miejskiego lekarza Henryka Kunica, który przybył do Świdnicy około 1607 r. i zamieszkał w domu „Pod Złotym Chłopkiem” w Rynku. Maria drogą samokształcenia opanowała siedem języków, swobodnie wypowiadała się w muzyce, malarstwie i poezji. Zdobyła fachową wiedzę w zakresie medycyny i farmacji, ale to co ją najbardziej zainteresowało to astronomia i matematyka.

Wraz z mężem Eliasem von Löwen zajęła się najważniejszym problemem ówczesnej astronomii, jakim była debata nad budową wszechświata. Pisząc, że Słońce jako ster nieba jest wskaźnikiem czasu i ruchu opowiedziała się po stronie Kopernika. Dzięki badaniom astronomicznym opartym na matematycznych obliczeniach bez użycia logarytmów poprawiła i uprościła słynne Tablice Rudolfińskie Keplera.

Prowadziła kilkuletnią korespondencję z Janem Heweliuszem, a następnie z francuskim astronomem Ismaëlem Boulliau, doradcą Ludwika XIV w sprawach nauki. Niestety, prawie całe życie Marii przypadło na okres wojny trzydziestoletniej (1618-48), która zmusiła jej rodzinę do opuszczenia Świdnicy na zawsze i emigracji do Byczyny, a następnie do Ołoboku w Polsce. Tam też zostało napisane, wydane w Oleśnicy w dniu urodzin Marii 29 maja 1650 r. dzieło Urania propitia, czyli astronomia przybliżona czytelnikowi, która przyniosła astronomce europejską sławę, ponieważ była to pierwsza drukowana publikacja naukowa napisana przez kobietę. Fenomen śląskiej Pallas współcześnie budzi, także w naukowych kręgach, coraz większe zainteresowanie. Jej postać weszła na stałe do zbiorowej tożsamości współczesnych świdniczan, a ławeczka z nią jest uznaną atrakcją turystyczną naszego miasta.

Przy ławeczce z Marią, w najbliższą środę, 29 maja będziemy obchodzić jej urodziny. Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprasza na okolicznościową, plenerową wystawę, a o godz. 12.00 w muzeum na spotkanie z dr Katarzyną Borkowską – tłumaczką poezji, która została wydana w publikacji Wiersze o Marii Cunitii z Funera & nuptia carmina i Uranii propitii. Z tej okazji będzie można także podziwiać dwutomowy egzemplarz Łaskawej Uranii, a przede wszystkim zobaczyć nową wystawę stałą o Marii Kunic w wykuszu Sali Rajców, posłuchać recytacji wierszy i koncertu gitarowego. Wstęp wolny.

/dr Radosław Skowron, opr. red./

Poprzedni artykułZakończyli lekkoatletyczną część świdnickich zmagań [FOTO/WYNIKI]
Następny artykułW Świdnicy zameldowała się Prochowiczanka [RELACJA LIVE]