Strona główna 0_Slider Zmarł Kazimierz Pająkowski, świdnicki działacz antykomunistycznej opozycji

Zmarł Kazimierz Pająkowski, świdnicki działacz antykomunistycznej opozycji

0

W wieku 73 lat zmarł Kazimierz Pająkowski, świdnicki działacz NSZZ Solidarność w latach 80.XX wieku, uhonorowany odznaczeniem „Niezłomny” oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 26 kwietnia o godzinie 12.00 na cmentarzu komunalnym przy ul. W.Łukasińskiego w Świdnicy.

Kazimierz Ludwik Pająkowski od 1980 roku do 13 grudnia 1981 był przewodniczącym koła w Wydziale W1 w Świdnickiej Fabryce Urządzeń Przemysłowych i aktywnym członkiem komisji zakładowej NSZZ Solidarność. Między 13 grudnia 1981 a 4 czerwca 1989 r. był działaczem opozycji antykomunistycznej. Przed manifestacją w Świdnicy, planowaną na 31 sierpnia 1982 r. z okazji podpisania porozumień sierpniowych, funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa przeprowadzili z nim rozmowę ostrzegawczą. W październiku 1982 r. należał do grona współzałożycieli, a następnie członków redakcji konspiracyjnego czasopisma „Głos Solidarności”. Od 8 listopada 1982 do 2 lutego 1983 r. z uwagi na zaangażowanie w działalność opozycyjną był internowany w wojskowym obozie specjalnym w Rawiczu. Szkolenie rezerwistów w tej jednostce nie miało nic wspólnego z obronnością kraju ani z podnoszeniem żołnierskich umiejętności; służyło jedynie walce przeciw antykomunistycznej opozycji, będąc dotkliwą represją polityczną wobec powołanych na ćwiczenia.

Po opuszczeniu ośrodka internowania kontynuował działalność antykomunistyczną, angażując się m.in. w Tajnej Komisji Zakładowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w Świdnickiej Fabryce Urządzeń Przemysłowych, wskutek czego był rozpracowywany przez SB od 1 kwietnia 1983 r. do 11 grudnia 1985 r., a następnie od 24 listopada 1988 r. do 23 lutego 1990 r. Zajmował się głównie zbieraniem składek na potrzeby podziemnego związku oraz kolportażem wydawnictw bezdebitowych, ponadto aktywnie uczestniczył w Duszpasterstwie Ludzi Pracy przy parafii św. Józefa. 30 września 1988 r. był współzałożycielem Miejskiego Komitetu Organizacyjnego w Świdnicy, który dążył do legalizacji NSZZ „Solidarność”.

/wykorzystano biogram za ipn.gov.pl/opr. red./

Poprzedni artykułŚwiebodziczanki z brązowymi medalami mistrzostw Europy w Szwecji!
Następny artykułMedżik dla Honoraty. Festyn charytatywny już w sobotę!