Strona główna 0_Slider Świdniccy curlerzy z historycznym, brązowym medalem mistrzostw Polski!

Świdniccy curlerzy z historycznym, brązowym medalem mistrzostw Polski!

0

W dniach 19-21 kwietnia drużyna Dolnośląskiego Klubu Curlingowego „Dzik” Świdnica zadebiutowała w mistrzostwach Polski mikstów rozgrywanych na hali Curling Łódź.

Świdniczanie w składzie: Katarzyna Żądło (Lead), Jacek Tomaszewski (Second), Marietta Dąbrowska (Vice-Skip) i Łukasz Tomaszek (Skip) zakończyli rywalizację grupową na drugim miejscu, co pozwoliło im awansować do ćwierćfinału, w którym pokonali drużynę warszawskiego MCC. W półfinale przegrali z łódzką drużyną POS Jasiecki, która następnie zwyciężyła w finale, zdobywając tym samym tytuł mistrza Polski oraz prawo reprezentowania naszego kraju w zaplanowanych na październik mistrzostwach świata mikstów. Świdnickie „Dziki” stoczyły z kolei pasjonujący bój o brązowy medal z inną drużyną łódzkiego POS, której kapitanem była wielokrotna medalistka mistrzostw Polski Marta Szeliga-Frynia. Po prawie trzygodzinnej, wyrównanej rywalizacji zakończonej rozegraniem extra-enda, nasza drużyna  statecznie zwyciężyła 7:5 i zdobyła pierwszy w historii świdnickiego curlingu medal mistrzostw kraju.

Warto podkreślić, że dokonały tego osoby, które rozpoczęły przygodę z curlingiem w sezonie 2019/2020, kiedy to reprezentant Polski – Bartosz Łobaza rozpoczął organizowanie treningów otwartych w tej dyscyplinie sportu na lodowisku świdnickiego OSiR-u. Co ciekawe, świdniczanie są pierwszą od 2019 roku drużyną, która przełamała monopol na podium mistrzostw Polski mikstów łódzkich drużyn trenujących na co dzień na profesjonalnej hali curlingowej. Miejscowi curlerzy mają nadzieję, że w wyniku zaplanowanej na lato gruntownej modernizacji lodowiska świdnickiego OSiR-u uda się zrealizować projekt budowy odrębnego od tafli samego lodowiska toru curlingowego, co umożliwi jeszcze szybszy rozwój świdnickiego curlingu, w tym w szczególności sekcji juniorskiej klubu DKC „Dzik” Świdnica.

W uzupełnieniu dobrych informacji należy także wspomnieć, że na początku kwietnia męska drużyna DKC „Dzik” Świdnica w składzie: Piotr Dąbrowski (Lead), Jacek Tomaszewski (Second), Łukasz Tomaszek (Vice-Skip) i Bartosz Pietrzak (Skip) wygrała mecz barażowy o prawo gry w przyszłym sezonie w rozgrywkach 2. Polskiej Ligi Curlingu Mężczyzn. Niestety awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej nie udało się uzyskać parze mieszanej Dąbrowska/Tomaszek w rozgrywanej przed tygodniem rywalizacji Polskiej Ligi Curlingu Par Mieszanych.

Świdniczanie zakończą sezon curlingowy w rozgrywanych za tydzień turniejach towarzyskich. Dwie drużyny udadzą się na Turniej o Czarny Kamień w Katowicach, a jedna pojedzie na turniej do niemieckiego Chemnitz. Już od jesieni świdniccy curlerzy ponownie zaproszą z kolei na treningi otwarte organizowane na terenie lodowiska OSiR-u Świdnica przy ulicy Śląskiej.