Strona główna 112 Sześć mieszkań podłączonych „na lewo”. Świdniczanie odpowiedzą za kradzież prądu

Sześć mieszkań podłączonych „na lewo”. Świdniczanie odpowiedzą za kradzież prądu

0

Nawet do pięciu lat więzienia grozi sześciu mieszkańcom Świdnicy, którzy próbując zaoszczędzić na rachunkach za prąd nielegalnie podłączyli się do instalacji elektrycznej.

Tuż przed weekendem funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością gospodarczą świdnickiej komendy wspólnie z pracownikami firmy energetycznej przeprowadzili kolejne działania mające na celu ujawnienie nielegalnego poboru energii elektrycznej. Realizując własne ustalenia odwiedzili kilka mieszkań na terenie Świdnicy, gdzie ujawnili nielegalne przyłącza do instalacji elektrycznej z pominięciem urządzeń pomiarowych – na tablicy licznikowej, w miejscu gdzie nie było liczników, stwierdzono przyłączenie przewodów dopływowych z odpływowymi. Tym sposobem użytkownicy sześciu mieszkań doprowadzili energię elektryczną do swoich lokali – mówi Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Kradzież energii elektrycznej, zgodnie z przepisami kodeksu karnego jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Ponadto sprawcy będą musieli uregulować naliczoną przez dostawcę opłatę za nielegalny pobór, której wysokość wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Nielegalne przyłącza to również zagrożenie dla bezpieczeństwa osób mieszkających w danym budynku. W wielu przypadkach nielegalny pobór energii elektrycznej wiąże się z uszkodzeniem instalacji. To z kolei jest częstą przyczyną pożarów bądź porażenia prądem nie tylko osób nielegalnie pobierających energię elektryczną, lecz również osób mieszkających w sąsiedztwie – przypomina Ząbek.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułŚwidniccy curlerzy z historycznym, brązowym medalem mistrzostw Polski!
Następny artykułPijany jazdę skończył w krzakach [FOTO]