Strona główna Kultura Powojenna historia regionu w powieści „Przystanek”. Wkrótce spotkanie z autorką Moniką Bisek-Grąz...

Powojenna historia regionu w powieści „Przystanek”. Wkrótce spotkanie z autorką Moniką Bisek-Grąz w Świdnicy

0

Przystanek” to powieść obyczajowa osadzona historycznie w Wałbrzychu oraz jego okolicach. Napisała ją kulturoznawczyni, folklorystka, miłośniczka dziejów regionu Monika Bisek-Grąz. Z pisarką związaną z Wałbrzychem, któremu poświęciła wiele innych publikacji i artykułów naukowych będzie można spotkać się już w czwartek, 4 kwietnia o godz. 17.00 w świdnickiej bibliotece. Rozmowę przeprowadzi Anna Podbielska. Wstęp wolny.

Kasia w związku z pracą ma zbadać losy powojennych mieszkańców Wałbrzycha i okolic. Chce to wykorzystać jako pretekst, by lepiej poznać historię nieżyjącego już ojca, reemigranta z Francji. Ku swemu zdziwieniu natrafia na wiele związanych z nim tajemnic. W Zawodziu, jej rodzinnej miejscowości, żyją potomkowie różnych nacji, które osiedliły się tu po wojnie lub uniknęły wysiedlenia. Poznaje losy silnych i charyzmatycznych kobiet, a pewien intrygujący mężczyzna spowoduje sporo zamieszania w jej pogmatwanym życiu. Czy osoby, którym przez wiele lat ufała, są z nią szczere?Co ukrywa matka za milczeniem na temat rodziny ojca? I co wydarzy się w życiu Kasi, czy wreszcie znajdzie swoje małe szczęście? – przedstawia zarys powieści „Przystanek” Wydawnictwo Lucky.

Monika Bisek-Grąz to doktor kulturoznawstwa, miłośniczka historii i kultury regionu. Ważniejszymi publikacjami autorki są chociażby ,,Powojenny Wałbrzych. Miasto kultur” (2009), ,,Dziedzictwo kulturowe Wałbrzyskiego. Wierzenia, zwyczaje i obrzędy rodzinne” (2011). Jest również redaktorką i współautorką dwóch publikacji wspomnieniowych mieszkańców regionu – ,,Zatrzymać w pamięci” oraz ,,Dziedzictwo kulturowe Gór Sowich”. To także autorka licznych artykułów naukowych związanych z związanych z regionem. W swoich pracach i badaniach zajmuje się m.in. procesem adaptacji i integracji społeczno-kulturowej mieszkańców Dolnego Śląska po 1945 roku, tematyką kultury ludowej (obrzędowość rodzinna i doroczna) oraz kształceniem tożsamości kulturowej mieszkańców regionu. ,,Przystanek” to jej debiut w literaturze obyczajowej. Powieść ukazała się w marcu 2023 roku.

Spotkanie z Moniką Bisek-Grąz odbędzie się w czwartek, 4 kwietnia o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy, przy ul. Franciszkańskiej 18. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki. Wstęp wolny.

/oprac. AN/

Poprzedni artykułPośpiech zaprowadził go wprost do aresztu
Następny artykułSłono zapłacili za zbyt szybką jazdę