Strona główna 0_Slider Jakie zainteresowanie wyborami samorządowymi? Znamy pierwsze dane o frekwencji w regionie

Jakie zainteresowanie wyborami samorządowymi? Znamy pierwsze dane o frekwencji w regionie

0

Do godziny 12.00 swój głos w wyborach samorządowych oddało przeszło 4 mln 773 tys. wyborców, co stanowi 16,52% uprawnionych do głosowania Polaków. Pięć lat temu w południe frekwencja w kraju wyniosła 15,62% – poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. Ile osób zagłosowało już w Świdnicy oraz gminach powiatu świdnickiego?

O godzinie 13.30 Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła pierwsze dane dotyczące frekwencji. Do południa w całej Polsce głos oddało 16,52% uprawnionych wyborców. W województwie dolnośląskim do lokali wyborczych udało się 15,04% wyborców (niemal 326 tys. osób), a w powiecie świdnickim 16,02% (blisko 19 tys. osób). W Świdnicy do godziny 12.00 swój głos oddało 16,29% uprawnionych. Dla porównania, podczas wyborów samorządowych przeprowadzonych w 2018 roku do południa zagłosowało 13,90% świdniczan.

Zgodnie z danymi PKW, w Świdnicy najwyższą frekwencję odnotowano dotychczas w obwodowej komisji nr 12 mieszczącej się w budynku Szkoły Podstawowej nr 4 przy ulicy Karola Marcinkowskiego, gdzie do południa swój głos oddało tam 20,04% wyborców. Najmniejsze zainteresowanie wyborami było w obwodzie nr 18 znajdującym się w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ulicy Długiej, gdzie do lokalu wybrało się 12,49% uprawnionych.

Według danych z godziny 12.00 frekwencja w gminach powiatu świdnickiego była następująca (kolejność od największej do najmniejszej frekwencji):

Z informacji przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą wynika, że w czasie ciszy wyborczej na terenie kraju doszło dotychczas do około 250 zdarzeń polegających głównie na łamaniu ciszy i prowadzeniu agitacji, czy też zerwaniu plakatów i banerów. – Na terenie Świdnicy i powiatu świdnickiego nie doszło dotychczas do żadnych incydentów – mówi Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

W komisji wyborczej mieszczącej się w budynku Przedszkola Miejskiego nr 3 przy ulicy Okrężnej problem napotkali wyborcy poruszający się na wózkach. Jeszcze podczas ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych lokal ten był dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, ale obecnie już nie jest. Fakt ten został co prawda zaznaczony na obwieszczeniach, jednak sytuacja zaskoczyła wyborców poruszających się na wózkach. Asysty musieli im udzielić członkowie komisji wyborczej.

Podczas niedzielnych wyborów Polacy wybiorą blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików, a także prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Głosowanie potrwa do godziny 21.00. Po jego zakończeniu poznamy pierwsze sondażowe wyniki dla kraju oraz poszczególnych województw.

Ze szczegółowymi danymi o frekwencji można zapoznać się w serwisie wyborczym Państwowej Komisji Wyborczej.

/PKW, mn/

Poprzedni artykułLokalne produkty na Targu Ziemi130 w Tarnawie [FOTO]
Następny artykułZnacznie lepsza gra i przełamanie w starciu z wyżej notowanym rywalem