Strona główna 0_Slider II tura wyborów w Świdnicy, Świebodzicach, Strzegomiu i gminie Świdnica. Kogo planują...

II tura wyborów w Świdnicy, Świebodzicach, Strzegomiu i gminie Świdnica. Kogo planują poprzeć nasi czytelnicy? Sprawdź wyniki sondy

0

Wybory samorządowe 7 kwietnia nie dały odpowiedzi, kto obejmie urzędy prezydenta, burmistrza i wójta w czterech gminach powiatu świdnickiego. Dogrywka konieczna będzie w Świdnicy, Strzegomiu, Świebodzicach oraz gminie Świdnica. II tura wyborów odbędzie się w najbliższą niedzielę, 21 kwietnia. Sprawdź, kto kandyduje oraz wyniki wyborczej sondy, w której mogli wziąć udział czytelnicy portalu Swidnica24.pl.

Świdnica

W I turze wyborów na urząd prezydenta Świdnicy najwięcej głosów otrzymała obecna prezydent Beata Moskal-Słaniewska, którą poparło 38,37% głosujących. Na drugim miejscu znalazł się Jan Dzięcielski, obecny przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy, na którego swój głos oddało 23,51% wyborców.

Kogo planują poprzeć w wyborach czytelnicy portalu Swidnica24.pl? W zorganizowanej przez nas internetowej sondzie – którą należy traktować jako rodzaj zabawy, a nie jako pełnoprawne badanie sondażowe – oddano ponad 70,5 tysięcy głosów. Dla porównania, podczas pierwszej tury wyborów samorządowych do urn udało się 19 760 świdniczan. W sondzie największe poparcie uzyskała Beata Moskal-Słaniewska, na którą oddano 61% głosów. Jana Dzięcielskiego poparło 39% głosujących.

Na kogo oddasz głos w II turze wyborów prezydenta Świdnicy?

  • Beata Moskal-Słaniewska (61%, 43 077 Votes)
  • Jan Dzięcielski (39%, 27 467 Votes)

Razem oddano 70 544 głosów

Loading ... Loading ...

Jan Dzięcielski urodził się 14 czerwca 1973 roku w Trzebnicy. Ukończył Uniwersytet Przyrodniczy im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu, gdzie uzyskał również stopień doktorski. Posiada dyplom MBA z Collegium Humanum w Warszawie, ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. W latach 2006-2016 sprawował funkcję nadleśniczego Nadleśnictwa Świdnica. Od 2016 do 2018 był zastępcą dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, a od 2018 do 2024 zastępcą nadleśniczego Nadleśnictwa Miękinia. Od stycznia 2024 roku pełni funkcję dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Uzyskiwał mandat radnego Rady Miejskiej Świdnicy w latach 2014-2018 oraz 2018-2024. Jest przewodniczącym Rady Miejskiej w Świdnicy. Działacz Platformy Obywatelskiej, na urząd prezydenta startuje z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska.

Wśród najważniejszych punktów swojego programu wylicza m.in.: prowadzenie regularnych spotkań z mieszkańcami w ramach cotygodniowych dyżurów prezydenckich, przywrócenie budżetu obywatelskiego, przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących strategicznych inwestycji miejskich, takich jak budowa hali widowiskowo-sportowej czy basenu krytego ze strefą relaksu, podjęcie działań zmierzających do powstania obwodnicy Świdnicy, zajęcie się zaniedbanymi drogami oraz chodnikami, otwarcie w Świdnicy terenowego biura paszportowego, utworzenie domu pomocy społecznej, budowę nowego przedszkola miejskiego i klubu seniora na osiedlu Zawiszów, stworzenie miejsca spotkań dla młodzieży, wprowadzenie udogodnień dla osób niepełnosprawnych, stworzenie inkubatora przedsiębiorczości, wprowadzenie bezpłatnej komunikacji dla dzieci i młodzieży, podejmowanie działań zmierzających do ożywienia Rynku, przywrócenie Święta Dzika, a także niedopuszczenie do likwidacji ogródków działkowych.

Beata Moskal-Słaniewska urodziła się 15 marca 1966 roku w Złotowie. Ukończyła Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała w tygodniku Wiadomości Świdnickie, w Kurierze Świdnickim i Świdnickich Wiadomościach Gospodarczych. Była specjalistką ds. promocji Galerii Świdnickiej. Była działaczką Unii Wolności, od 2013 roku w SLD, obecnie Nowej Lewicy, gdzie zasiada we władzach krajowych. Radna Rady Miejskiej w Świdnicy w kadencji 2010-2014. W 2014 ubiegała się o urząd prezydenta Świdnicy z komitetu wyborczego SLD. Pokonała w II turze Wojciecha Murdzka. W 2018 stratowała z własnego komitetu wyborczego z poparciem SLD oraz Platformy Obywatelskiej, wygrywając w I turze. Ubiega się o reelekcję z Komitetu Wyborczego Wyborców Beaty Moskal-Słaniewskiej.

W zakresie infrastruktury drogowej Moskal-Słaniewska zapowiada budowę południowej obwodnicy miasta, realizację drugiego etapu remontu al. Niepodległości, budowę nowych miejsc parkingowych na osiedlach oraz budowę parkingu wielopoziomowego w centrum, budowę drogi pieszo-rowerowej Świdnica-Pszenno, przebudowę skrzyżowania ulic Westerplatte i Bystrzyckiej wraz z udrożnieniem przejazdu do ulicy Kliczkowskiej, budowę nowych ścieżek rowerowych. W programie komitetu znalazły się też m.in. zapowiedzi związane z budową mieszkań komunalnych oraz mieszkań w systemie TBS, budowa hali widowiskowo-sportowej, budowa basenu krytego na Zawiszowie, rewitalizacja kolejnych śródmiejskich podwórek, budowa kompleksu żłobkowo-przedszkolnego na Zarzeczu, a także przeprowadzenie rewitalizacji parku Strzelnica.

Strzegom

Dotychczas rządzący gminą Strzegom burmistrz Zbigniew Suchyta otrzymał 4495 głosów (42,92%) i to nie wystarczyło na wygraną podczas głosowania 7 kwietnia. W II turze zmierzy się z Krzysztofem Kalinowskim (2 833 głosy, tj. 27,68%). Obaj kandydaci startowali z własnych komitetów.

W internetowej sondzie portalu Swidnica24.pl oddano ponad 96 tysięcy głosów. Urzędującego burmistrza poparło 51% głosujących, natomiast na jego kontrkandydata głos oddało 49% uczestników sondy.

Na kogo oddasz swój głos w II turze wyborów burmistrza Strzegomia?

  • Zbigniew Suchyta (51%, 49 320 Votes)
  • Krzysztof Kalinowski (49%, 46 874 Votes)

Razem oddano 96 194 głosów

Loading ... Loading ...

Świebodzice

Wyborczego rozstrzygnięcia w pierwszej turze nie było też w Świebodzicach. Najwięcej głosów zdobył ubiegający się o reelekcję Paweł Ozga – 3239 (38,68%), drugi wynik osiągnął Krystian Wołoszyn – 2157 głosów (25,76%).

W naszej internetowej sondzie więcej głosów poparcia uzyskał Paweł Ozga, którego poparło 57% czytelników, natomiast Krystiana Wołoszyna zamierza poprzeć w wyborach 43% uczestników sondy.

Na kogo oddasz głos w II turze wyborów burmistrza Świebodzic?

  • Paweł Ozga (57%, 747 Votes)
  • Krystian Wołoszyn (43%, 558 Votes)

Razem oddano 1 305 głosów

Loading ... Loading ...

Gmina Świdnica

W gminie Świdnica urzędująca wójt Teresa Mazurek zrezygnowała z walki o kolejną kadencję na stanowisku włodarza gminy. Do wyścigu o objęcie jej urzędu stanęło pięcioro kandydatów, jednak 7 kwietnia żaden z nich nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów. W II turze mieszkańcy gminy będą wybierać między dwójką kandydatów: obecnym wicewójtem Bartłomiejem Strózikiem, który w pierwszym głosowaniu uzyskał 41,78% głosów, oraz Justyną Sara-Hryncyszyn, którą poparło 24,49% wyborców.

Kogo na czele gminy Świdnica widzieliby czytelnicy Swidnica24.pl? W naszej sondzie oddano w sumie 1680 głosów, z czego 54% na Justynę Sara-Hryncyszyn, natomiast 46% na Bartłomieja Strózika.

Na kogo oddasz swój głos w II turze wyborów wójta gminy Świdnica?

  • Justyna Sara-Hryncyszyn (54%, 914 Votes)
  • Bartłomiej Strózik (46%, 766 Votes)

Razem oddano 1 680 głosów

Loading ... Loading ...

/mn/

Poprzedni artykułCo? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń
Następny artykułDawid utarł nosa Goliatowi? Najciekawsze fragmenty debaty Moskal-Słaniewska kontra Dzięcielski