Strona główna Wydarzenia Świebodzice Dyrektor biblioteki w Świebodzicach dolnośląskim Bibliotekarzem Roku 2023

Dyrektor biblioteki w Świebodzicach dolnośląskim Bibliotekarzem Roku 2023

0

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach Beata Wiciak została uznana Bibliotekarzem Roku 2023 województwa dolnośląskiego i awansowała do Ogólnopolskiego Konkursu Bibliotekarz Roku 2023.

Konkurs składa się z dwóch etapów. Kapituły Okręgowe Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich wyłoniły 15 laureatów, którzy w ubiegłym roku wyróżnili się imponującymi dokonaniami i kreatywnością i dzięki temu zyskali największe uznanie w poszczególnych województwach. Następnie spośród tak wyłonionych finalistów wybierany jest Bibliotekarz Roku w skali krajowej. Zwycięzca zostanie ogłoszony 30 kwietnia.

Beata Wiciak pracuje jako bibliotekarz od 34 lat, ma wykształcenie wyższe bibliotekarskie i pedagogiczne. W 2023 r.  przeprowadziła modernizację MBP w Świebodzicach, dostosowując ją w pełni do osób ze szczególnymi potrzebami. Wniosek pt. „Biblioteka nie wyklucza” którego była autorką, uzyskał dofinansowanie MKiDN na kwotę 500000 zł, co razem z wkładem gminy w wys. 226 900 zł pozwoliło na realizację tego projektu. W efekcie została zamontowana winda, toalety przystosowano do osób ze szczególnymi potrzebami oraz zakupiono urządzenia z zakresu nowych technologii dla osób słabo słyszących. W wyniku modernizacji powstały przestrzenie dedykowane poszczególnym grupom czytelników: kącik malucha, pokoje: młodzieżowy (young room), dla seniorów (senioral room) oraz pokój cichej pracy. Zmodernizowana biblioteka, która spełnia teraz wszystkie wymogi ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, została uroczyście otwarta 20.10.2023 r.

Beata Wiciak jest świetnym organizatorem wyjazdów na poza lokalne wydarzenia kulturalne odbywające się w okolicznych miejscowościach, w których uczestniczą użytkownicy świebodzickiej biblioteki (Festiwal Góry Literatury, Festiwal Kieślowskiego w Sokołowsku, koncerty i spektakle w Wałbrzychu i Świdnicy). To odpowiedź na potrzeby tych, którzy oprócz kontaktu z biblioteką cenią także możliwość szerszego udziału w kulturze. Od wielu lat jest moderatorką Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. W 2023 r. poprowadziła 5 spotkań DKK. Prowadziła również, według autorskich scenariuszy spotkania autorskie i większość imprez jakie odbywają się w bibliotece, zwłaszcza skierowanych do dorosłych odbiorców. W 2023 r. z jej inicjatywy zostało podpisane porozumienie między MBP a Szkołą Podstawową Nr 1 na realizację innowacyjnego projektu czytelniczego „Bajki Poczytajki” – wylicza organizator konkursu.

Ogólnopolski Konkurs Bibliotekarz Roku organizowany jest przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2011 r, a podstawowym cel, który mu przyświeca to promocja zawodu bibliotekarza i bibliotek.

/UM Świebodzice, www.sbp.pl, opr. red./

Poprzedni artykułWidowiskowe ćwiczenia strażaków [FOTO]
Następny artykułCzym jest data driven organization?