Strona główna Artykuł sponsorowany Czym jest data driven organization?

Czym jest data driven organization?

0

Sprawne i wydajne przetwarzanie oraz analizowanie danych to jeden z najważniejszych elementów, który niejednokrotnie przesądza o pozycji przedsiębiorstw w wielu branżach. Dzięki danym można przeprowadzać optymalizacje, które skutkują poprawą rentowności a także wzrostem zadowolenia klientów. Te przedsiębiorstwa, dla których głównym celem jest wykorzystywanie danych w celu wprowadzania na rynek jeszcze lepiej dopracowanych produktów i usług, określa się jako data driven organization. Po polsku nazywa się to po prostu jako organizacje oparte na danych. Czym wyróżniają się tego typu podmioty? Garść cennych informacji na ten temat znajdziesz w niniejszym artykule.

Organizacje oparte na danych, czyli data driven organization 

Wykorzystywanie danych w celu budowania istotnych przewag konkurencyjnych oraz możliwości szybkiego i efektywnego reagowania na zmieniające się potrzeby klientów – to najważniejsze cechy charakterystyczne, które wyróżniają organizacje oparte na danych (z angielskiego data driven organizations). Jak wskazano w raporcie przygotowanym przez branżowych specjalistów z firmy Forrester Research w 2018 roku, już wtedy tego typu przedsiębiorstwa notowały roczne wzrosty na poziomie 30 procent. Jest to oczywiście spowodowane prowadzoną przez nie polityką.

Tym, co cechuje tego typu podmioty, jest oczywiście ogromne skupianie się na możliwościach w zakresie efektywnego przetwarzania danych. Oczywiście, gromadzenie danych to nie jest główny cel. Tego typu przedsiębiorstwa stawiają sobie za cel to, aby te dane wykorzystywać w określonych celach biznesowych, które z kolei mają przynieść konkretne, wymierne korzyści. Dane są starannie analizowane, aby móc podejmować odpowiednie, trafne decyzje, które w konsekwencji powodują, że przedsiębiorstwo odnosi kolejne sukcesy.

Wszystkie firmy, dla których punktem wyjścia są dane i potrafią je w odpowiedni sposób wykorzystywać w celu zwiększania swojej pozycji, można określić mianem data driven organizations. 

Niezwykle istotnym elementem, który wyróżnia tego typu przedsiębiorstwa, jest demokratyzacja danych. Co to dokładnie oznacza? To bardzo proste. Mianowicie: dane oraz możliwości pod kątem ich analizowania są bardzo szeroko dostępne dla wszystkich pracowników – mogą z nich korzystać nie tylko osoby piastujące najwyższe stanowiska kierownicze, ale również szeregowi pracownicy. Dostęp do danych to swego rodzaju DNA tego typu firm, które chcą aby było to elementem kultury organizacyjnej całego podmiotu. Dane stanowią łącznik wszelkiego rodzaju inicjatyw i projektów a także pozwalają na sprawną, owocną współpracę poszczególnych zatrudnionych w firmie osób.

Więcej informacji o organizacjach opartych na danych można przeczytać na https://mindboxgroup.com/pl/data-driven-organization-czym-jest-i-jakie-niesie-za-soba-korzysci/.

Dlaczego inwestycje w dane są tak ważne?

Z jakiego powodu stawianie na dane jest szczególnie ważne? To bardzo proste. Te podmioty, które stawiają na właściwe analizowanie i przetwarzanie danych, najczęściej radzą sobie znacznie lepiej aniżeli konkurencja. 

Jeff Bezos, założyciel i szef Amazona, wskazał, że dla rentowności firm – przede wszystkim tych dużych – ogromne znaczenie ma nie to, by decyzje były słuszne, tylko to, by były podejmowane w odpowiednim czasie. Jeśli pracownicy nie mają dostępu do niezbędnych danych, wówczas tworzenie analiz i podejmowanie trafnych decyzji może być prawdziwym wyzwaniem. 

Dzięki danym możliwe jest szybkie i skuteczne reagowanie na dynamicznie zmieniającą się sytuację przedsiębiorstwa. Oprócz tego, jest to też element pozwalający na nawiązywanie trwałych relacji z klientami i partnerami biznesowymi.

Jak zamienić firmę w przedsiębiorstwo oparte na danych? 

Absolutnie najważniejszym elementem w zakresie zmiany strategii firmy w kierunku takiej, która byłaby oparta na danych, jest oczywiście zmiana kultury organizacyjnej. W tym celu należy przeprowadzić szkolenia dla pracowników. Kolejna kwestia to oczywiście implementacja odpowiednich narzędzi technicznych, a następnie przeszkolenie w zakresie ich obsługi pracowników.

Te narzędzia powinni obsługiwać zarówno przedstawiciele tzw. IT arystokracji jak i osoby piastujące mniej eksponowane stanowiska. O IT arystokracji więcej można przeczytać na https://mindboxgroup.com/pl/it-arystokracja-czyli-jacy-specjalisci-obecnie-zarabiaja-najwiecej/.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułDyrektor biblioteki w Świebodzicach dolnośląskim Bibliotekarzem Roku 2023
Następny artykułŚwidniccy policjanci przypominają o zabezpieczaniu ogródków przed złodziejami