Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Majówkowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Majówkowy kalendarz wydarzeń

0

Oficjalne uroczystości związane ze Świętem Flagi oraz Świętem Narodowym Trzeciego Maja okraszone wydarzeniami patriotycznymi i kulturalnymi, polowanie na najróżniejsze skarby podczas świdnickiej giełdy staroci, a może majówka pośród zabytkowych maszyn Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej? Podpowiadamy, co można robić podczas długiego, majowego weekendu. 

Majowa Stacja Jaworzyna Śląska (do niedzieli, 5 maja)

Jubileuszowy rok 20-lecia Muzeum Kolejnictwa to niezwykła okazja do świętowania. Podczas długiego weekendu Majowego opowiemy Wam historię Muzeum od chwili jego powstania, podkreślając kluczowe momenty, wystawy i wydarzenia, które przyczyniły się do jego rozwoju i renomy. Wizyta w Muzeum będzie okazją m.in. do zwiedzenia warsztatu kolejowego wyposażonego w zabytkowe, sprawne maszyny i obrabiarki. Przez cały dzień organizowane będą przejazdy zabytkowym taborem po bocznicy kolejowej. W przerwie zapraszamy na piknik z kuchnią regionalną – zachęcają przedstawiciele muzeum w Jaworzynie Śląskiej.

W ramach Przemysłowej Majówki zaplanowano m.in. zwiedzanie ekspozycji stałych z przewodnikiem, warsztaty techniczne w zabytkowym warsztacie, przejazdy i pokazy zabytkowego taboru, noclegi w wagonach sypialnych, kiermasz produktów regionalnych, piknik z kuchnią regionalną, atrakcje dla dzieci – pod opieką przewodników i animatorów zorganizowana zostanie strefa gier, zabaw i warsztatów dla najmłodszych.

Z godzinami otwarcia muzeum oraz cennikiem wstępu można zapoznać się na stronie internetowej placówki.

Kino plenerowe w Wilkowie (środa, 1 maja)

Koło Gospodyń Wiejskich Słowianki, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji, a także Gmina Świdnica zapraszają na kino plenerowe. Projekcje filmów pod chmurką odbędą się w środę, 1 maja przy stanicy rowerowej. Film dla dzieci o godz. 16.00, a dla dorosłych o 20.00. Wstęp wolny.

Dmuchańcowa Majówka (środa-piątek, 1-3 maja)

Na terenie przy bosmanacie nad świdnickim zalewem Witoszówka stanie wielkie dmuchańcowe miasteczko. Firma Funhouse Świdnica zaprasza przez trzy dni od godziny 11.00 do 19.00. Na dzieciaki czekać będą także między innymi stoisko z tatuażami, malowanie twarzy, popcorn czy wata cukrowa. Wydarzenie biletowane – z cennikiem można zapoznać się na stronie wydarzenia na Facebooku.

„Halka – historia narodowej opery” – prelekcja (czwartek, 2 maja)

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na prelekcję „Halka – historia narodowej opery”, którą poprowadzi Krzysztof Dix. Wydarzenie odbędzie się w Galerii Fotografii (Rynek 44) i rozpocznie się o godz. 10.00. Wstęp wolny.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Świdnicy (czwartek, 2 maja)

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi. Z okazji tego święta na świdnickim Rynku odbędą się miejskie uroczystości, do udziału w których zaprasza Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg”.

 • godz. 11.30 – przywitanie uczestników, przekazanie flagi narodowej harcerzom przez prezydenta miasta, odśpiewanie hymnu, przemówienie prezydenta miasta,
 • godz. 12.00 – gala flagowa oraz polonez mieszkańców Świdnicy.

Dzień Flagi w Strzegomiu (czwartek, 2 maja)

Strzegomski oddział Związku Strzeleckiego zaprasza na uroczyste podniesienie flag państwowych z okazji „Dnia Flagi”. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 2 kwietnia o godz. 12:00 jednocześnie w 3 miejscach: Urząd Miejski w Strzegomiu, Góra Krzyżowa, Pomnik 1050-lecia Chrztu Polski.

Dzień Flagi, Święto Konstytucji i Dzień Strażaka w Marcinowicach (piątek, 3 maja)

Władze gminy Marcinowice zapraszają do wspólnego świętowania trzech majowych wydarzeń: Dnia Flagi, Święta Konstytucji 3-go Maja oraz Dnia Strażaka. Program uroczystości majowych w Gminie Marcinowice w dniu 3 maja:

 • 10:00 – Msza święta w imieniu Ojczyzny i Strażaków – kościół pw. św. Wacława w Marcinowicach,
 • 11:00 – Biało-czerwony korowód w asyście wozów strażackich pod tablicę pamiątkową i maszty flagowe w Marcinowicach,
 • 11:30 – Odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, złożenie kwiatów przez władze samorządowe i mieszkańców Gminy Marcinowice.

Święto Konstytucji 3 Maja w Strzegomiu (piątek, 3 maja)

Burmistrz Strzegomia, Przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu, Strzegomskie Centrum Kultury zapraszają na obchody 233. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 • 10.30 – Kościół Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej w Strzegomiu
  Msza św. w intencji Ojczyzny celebrowana przez biskupa pomocniczego diecezji świdnickiej ks. Adama Bałabucha, z udziałem Kompanii Honorowej 10. Brygady Łączności we Wrocławiu, władz samorządowych, pocztów sztandarowych oraz mieszkańców Gminy Strzegom.
 • 11.50 – skwer przy pomniku 1050. Rocznicy Chrztu Polski – skrzyżowanie ulic Świdnickiej i Kasztelańskiej
  Uroczysty Apel Pamięci – Salwa Honorowa – złożenie wiązanek i zniczy.
 • 15.00 – Fort Gaj, ul. Niepodległości
  Piknik majowy. W programie: występ Granit Wind Orchestra ze Strzegomskiego Centrum Kultury, prezentacje amatorskich zespołów artystycznych, wspólne grillowanie, strefa dla dzieci: gry i zabawy z animatorem: balonowe zoo, bańki mydlane, konkursy z nagrodami, eksplozja kolorów, zabawa z DJ-em.

Święto Narodowe Trzeciego Maja w Świdnicy (piątek, 3 maja)

Świdnickie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja odbędą się na Osiedlu Młodych. O godzinie 11.50 przewidziano zbiórkę pocztów sztandarowych na placu przed kościołem pw. NMP Królowej Polski. O godz. 12.00 rozpocznie się wystąpienie okolicznościowe prezydent Świdnicy. Program artystyczny zaprezentuje następnie Zespół Ludowo-Estradowy „Mokrzeszów” z gminy Świdnica. Po jego zakończeniu, o godz. 12.30 rozpocznie się msza święta w kościele pw. NMP Królowej Polski.

Święto Konstytucji 3 Maja w Żarowie (piątek, 3 maja)

Burmistrz Żarowa Leszek Michalak oraz burmistrz-elekt Przemysław Sikora zapraszają na oficjalne uroczystości upamiętniające 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody rozpoczną się mszą świętą w intencji Ojczyzny o godz. 12.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie. Ceremonia składania wieńców i kwiatów będzie miała miejsce o godz. 13.30 pod pomnikiem Pomnikiem Pamięci Narodowej w Żarowie.

Majówkowy Festiwal Dmuchańców (sobota-niedziela, 4-5 maja)

4-5 maja na terenie przy bosmanacie nad świdnickim zalewem Witoszówka raz jeszcze zagoszczą dmuchańce. – Na szaleństwo na dmuchańcowych urządzeniach zaprosi Event Junior. Dodatkowo będą też klocki i kolory! Młodsze i starsze dzieci zapraszamy w godzinach 11.00-19.00 – zapowiada OSiR Świdnica. Wydarzenie biletowane – z cennikiem oraz szczegółowymi informacjami można zapoznać się na stronie wydarzenia na Facebooku.

Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości w Świdnicy (niedziela, 5 maja)

Giełda Staroci od prawie pięćdziesięciu lat gromadzi w każdą pierwszą niedzielę miesiąca tłumy świdniczan oraz przyjeżdżających z całego Dolnego Śląska kolekcjonerów, łowców okazji i miłośników rzeczy, których w sklepach już dostać nie można. Stałe spotkania mają w Świdnicy kolekcjonerzy numizmatów, pocztówek, birofiliści i filateliści. Kupić można na niej meble, dzieła sztuki i biżuterię, stare zegary oraz akcesoria i części służące do przywracania starym przedmiotom ich dawnego blasku.

Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości jest organizowana w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w godzinach 8.00 – 14.00. Stoiska rozkładają się w Rynku, na ul. Łukowej, Pułaskiego, Bohaterów Getta, placu Grunwaldzkim i w Zaułku Świętokrzyskim. Organizatorem jest Świdnicki Ośrodek Kultury.

/opr. mn/

Poprzedni artykułLeśny savoir-vivre na majówkę. Przypominają, jak odpowiedzialnie wypoczywać na łonie natury
Następny artykułWypadek na Szarych Szeregów. Ciężarówka przewożąca śmieci wywróciła się na bok [FOTO]