Strona główna 0_Slider Co dalej z planami przebudowy ruchliwego skrzyżowania na „trzydziestce piątce”?

Co dalej z planami przebudowy ruchliwego skrzyżowania na „trzydziestce piątce”?

0

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przymierza się do przebudowy skrzyżowania drogi krajowej nr 35 z powiatową trasą prowadzącą z Komorowa do Witoszowa Dolnego. W planach jest tam budowa ronda. Aktualnie drogowcy oczekują na uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.

Ruchliwe skrzyżowanie krajowej „trzydziestki piątki” z drogą powiatową Komorów-Witoszów Dolny jest jednym z najbardziej niebezpiecznych punktów na drogowej mapie powiatu. Na skrzyżowaniu wielokrotnie dochodziło do wypadków i kolizji, dlatego już od kilku lat mówi się o konieczności jego przebudowy. – Biorąc pod uwagę aktualnie niezadowalający poziom bezpieczeństwa oraz znaczne natężenie ruchu występujące na tym skrzyżowaniu, rozbudowę skrzyżowania w formie ronda zaplanowano do wykonania w pierwszej kolejności – wskazywała Lidia Markowska, dyrektor wrocławskiego oddziału GDDKiA, zapowiadając przy tym, że inwestycja zostanie ujęta w drogowych planach na 2022 rok.

Pierwszy krok związany z planowaną przebudową podjęto w maju 2022 roku. Drogowcy wyłonili wówczas firmę, której za kwotę ponad 448 tys. złotych powierzono wykonanie dokumentacji projektowej. – Zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie czterowlotowego ronda, które zastąpi obecne, zwykłe skrzyżowanie z czterema wlotami. Zaprojektowane zostaną również dwa przystanki autobusowe, chodniki i przejścia dla pieszych. Skrzyżowanie i przejścia dla pieszych zostaną doświetlone – wyliczała Magdalena Szumiata z wrocławskiego GDDKiA. Dysponując stosowną dokumentacją drogowcy mogli wykonać kolejny krok.

O aktualnym etapie przygotowań do rozpoczęcia drogowej inwestycji, której realizacja była wcześniej planowana na 2025 rok, informuje teraz przedstawicielka Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad. – Prowadzimy prace przygotowawcze, tzn. złożyliśmy wniosek do Wojewody Dolnośląskiego o wydanie decyzji ZRiD (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) dla tego zadania. Obecnie trwa etap wydawania tej decyzji. Ogłoszenie przetargu będzie możliwe po uzyskaniu gwarancji środków finansowych na realizację tego zadania – wyjaśnia Szumiata.

/mn/

Poprzedni artykułPowstanie kompleks mieszkań dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. To unikalny projekt [FOTO]
Następny artykułCo? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń