Strona główna 0_Slider 52. Rajd Świdnicki czas zacząć!

52. Rajd Świdnicki czas zacząć! [FOTO/VIDEO]

0

Dwa dni rywalizacji, zróżnicowana stawka rajdówek – od najnowszych konstrukcji za ponad milion złotych po samochody historyczne sprzed kilkudziesięciu lat, 13 odcinków specjalnych i blisko 170 km ścigania. Rusza 52. edycja Rajdu Świdnickiego, będącego pierwszą rundą mistrzostw Polski i pierwszym rajdem w tegorocznym kalendarzu Millers Oils Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Rajd Świdnicki to druga najstarsza impreza w kalendarzu mistrzostw Polski. Zawody rozgrywane na asfaltowych trasach w Górach Sowich i Górach Wałbrzyskich obchodzą w tym roku 46-lecie obecności w kalendarzu mistrzostw Polski. Uczestnicy Rajdu Elmot, bo tak do 2010 roku nazywała się ta impreza, po raz pierwszy walczyli o punkty do klasyfikacji RSMP w 1978 roku.

Tegoroczna edycja Rajdu Świdnickiego potrwa od 27 do 28 kwietnia. Zawody rozpoczęły się od odcinka testowego wytyczonego na trasie z Przełęczy Walimskiej do Walimia (3,1 km). W sobotę zawodnicy zmierzą się na czterech odcinkach specjalnych, w tym na dwóch przejazdach ulicami Świdnicy. W niedzielę zawodników czekają trzy odcinki specjalne, każdy przejeżdżany trzykrotnie. Ceremonia zakończenia zawodów i wręczenie pucharów odbędzie w niedzielę, od 18.00 w hali świdnickiego lodowiska przy ulicy Śląskiej.

Do rajdu zgłosiły się 74 załogi. 32 pojadą samochodami z napędem na cztery koła. W tym gronie jest 12 duetów dysponujących konstrukcjami klasy Rally2 i R5. To najszybsze i najbardziej zaawansowane samochody, jakimi można się ścigać w Polsce. Mają ponad 300 KM mocy, stały napęd na cztery koła, zawieszenie o imponującym skoku oraz sekwencyjną skrzynię biegów. Jeden egzemplarz rajdówki Rally2 kosztuje ponad milion złotych. W ramach inauguracyjnej rundy RSMP wystartuje 49 załóg. Z kolei udział w historycznym czempionacie zaanonsowało 25 załóg w rajdówkach sprzed lat.

Rozstawiony z jedynką Grzegorz Grzyb (Skoda Fabia Rally2 evo, pilot: Adam Binięda) powalczy o swoje szóste zwycięstwo w tej imprezie. Faworytem zawodów jest także Mikołaj Marczyk (Skoda Fabia RS Rally2), dla którego będzie to trening przed Rajdem Wysp Kanaryjskich – kolejną rundą europejskiego czempionatu (FIA ERC). Pilotowany przez Szymona Gospodarczyka kierowca ma już na swoim koncie triumf w Rajdzie Świdnickim, odniesiony w sezonie 2019.

Samochodami najwyższej klasy dysponować będą także inni kierowcy. W tym gronie jest wicemistrz Polski Łukasz Byśkiniewicz (Skoda Fabia Rally2 evo, pilot: Daniel Siatkowski). Identycznymi rajdówkami pojadą Jarek i Marcin Szejowie oraz Jakub Matulka i Daniel Dymurski. W stawce są dwa Citroeny C3 Rally 2 (Tochowicz/Białowąs oraz Kotarba/Kotarba), a na trasie kibice zobaczą jeszcze takie samochody, jak Hyundai i20 R5 (Ulanowski/Fiołek), Ford Fiesta Rally2 (Kołtun/Pleskot), Citroen DS3 R5 (Temple/Temple) czy też najnowsza konstrukcja Skody – Fabia RS Rally2 evo (Gabryś/Sadowski).

W Rajdzie Świdnickim debiut w RSMP zaliczy nowa rajdówka – Renault Clio Rally3, którą pojadą ubiegłoroczni wicemistrzowie „ośki” (auta z napędem na jedną oś) – Hubert Kowalczyk i Jarosław Hryniuk. Debiut w krajowym czempionacie czeka również Huberta Laskowskiego (Ford Fiesta Rally4). 18-latek ma już na swoim koncie tytuły w mistrzostwach Łotwy i Estonii. Pilotowany przez Michała Kuśnierza kierowca uzyskał niedawno prawo jazdy, co umożliwia mu starty w kraju.

Z kolei w Millers Oils HRSMP zobaczymy 25 załóg oraz takie samochody, jak Lancia Delta Integrale 16V, Ford Escort RS Cosworth, Subaru Legacy 4WD Turbo, Renault Megane Maxi, Porsche 911 czy też… Trabant 601.

52. Rajd Świdnicki – co, gdzie i kiedy?

Sobota, 27 kwietnia

Od 16:00 i 19:18: ściganie na odcinku Świdnica – Fundusz Regionu Wałbrzyskiego (3,1 km)
Gdzie: w Świdnicy [LINK: mapa]

Od 16:45: ściganie na odcinku Olszyniec – Zagórze Śląskie (11,1 km)
Gdzie: w okolicach Jedliny-Zdroju [LINK: mapa]

Od 17:38: ściganie na odcinku Miłków – Kamionki (12,9 km)
Gdzie: w miejscowościach Miłków, Jugów i Kamionki [LINK: mapa]

Od 18:45: zawodników i rajdówki, a także mechaników pracujących przy samochodach
Gdzie: w parku serwisowym na terenie OSiR w Świdnicy

Niedziela, 28 kwietnia:

Od 7:28, 10:56 i 14:24: ściganie na odcinku Bystrzyca – Zagórze Śląskie (18 km)
Gdzie: w miejscowościach Zagórze Śląskie, Dziećmorowice, Złoty Las i Modliszów [LINK: mapa]

Od 8:00, 11:28 i 14:56: ściganie na odcinku Michałkowa – Rościszów (15,2 km)
Gdzie: w miejscowościach Michałkowa Dolna, Walim i Rościszów [LINK: mapa]

Od 8:44, 12:12 i 15:40: ściganie na odcinku Kamionki – Miłków (13,1 km)
Gdzie: w miejscowościach Zagórze Śląskie, Dziećmorowice, Złoty Las i Modliszów [LINK: mapa]

Od 10:13 i 13:41: zawodników i rajdówki, a także mechaników pracujących przy samochodach
Gdzie: w parku serwisowym na terenie OSiR w Świdnicy

Od 19:00: rajdówki i zawodników podczas uroczystego zakończenia rajdu i rozdania pucharów
Gdzie: hala lodowiska OSiR w Świdnicy

Jak kibicować bezpiecznie?

Rajdy samochodowe to sport widowiskowy, emocjonujący, ale także niebezpieczny. Dla bezpieczeństwa kibiców ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku i podstawowych zasad kibicowania. Organizatorzy radzą i apelują:

  • Nie wchodź na trasę rajdu, nie przechodź ani nie przebiegaj przez drogę.
  • Podporządkuj się wszystkim poleceniom i instrukcjom służb porządkowych.
  • Pod żadnym pozorem nie stawaj w miejscach szczególnie niebezpiecznych – na zewnętrznych zakrętów, za hopami, na końcu prostych i zbyt blisko drogi.
  • Przy trasie rajdu nie pozostawiaj dzieci i zwierząt bez opieki.
  • Nie rzucaj żadnych przedmiotów na drogę.
  • Nie śmieć.
  • Szanuj cudzą własność – nie stawaj na polach uprawnych, trawnikach i w innych miejscach, które w ten sposób możesz zniszczyć.
  • Nie blokuj dojazdów do trasy rajdu, w szczególności dróg ewakuacyjnych.
  • Poinformuj służby porządkowe, jeśli widzisz zagrożenie lub niebezpieczne zachowanie.
  • Kibicuj na stojąco i w miejscach umożliwiających ucieczkę, by w razie zagrożenia szybko przemieścić się w bezpieczne miejsce.
  • Przygotuj się. Weź ze sobą odzież przeciwdeszczową i nakrycie głowy. Przydadzą się także woda i przekąski oraz środek odstraszający owady.

/RSMP, opr. mn/

Poprzedni artykułZaginął Tobi
Następny artykułMiało być 50 złotych zysku jest blisko 9 tysięcy złotych straty