Strona główna 0_Slider Wyjątkowy koncert z przesłaniem pokoju w Świdnicy. Uniwersytecki chór z Teksasu zaśpiewał...

Wyjątkowy koncert z przesłaniem pokoju w Świdnicy. Uniwersytecki chór z Teksasu zaśpiewał razem z zespołem A Capriccio [FOTO/VIDEO]

0

Świat staje się mniejszy, kiedy łączy nas muzyka – mówił do świdnickiej publiczności dyrygent dr Jonathan Palant. Nie jest to jednak przypadkowa muzyka, ale wprowadzająca nas w stan refleksji, upamiętniająca ofiary wojny i przypominająca, że drogą do naszej bezpiecznej przyszłości jest miłość i pokój. Ten pełen zadumy koncert wpisujący się w czas Wielkiego Postu w wyjątkowej przestrzeni Kościoła Pokoju w Świdnicy wykonał  około 20-osobowy chór z Uniwersytetu Teksasu w Dallas. Razem z Amerykanami wystąpił Zespół Wokalny A Capriccio z Sobótki pod dyrekcją Natalii Magnuckiej.

Świdnica stała się przystankiem na międzynarodowej trasie koncertowej w Polsce i w Niemczech UT Dallas Chamber Singers – pod dyrekcją dr. Jonathana Palanta. W świdnickim Kościele Pokoju zaśpiewali utalentowani wokaliści z różnych kierunków studiów licencjackich amerykańskiej uczelni. – Jesteśmy bardzo wdzięczni, że możemy gościć w waszym pięknym mieście. Mimo że przyjechaliśmy z bardzo daleka, świat staje się mniejszy, kiedy łączy nas muzyka. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy być tutaj w Świdnicy i dzielić się z wami naszą muzyką – mówił z wielkim zaangażowaniem po polsku, wzbudzając sympatię publiczności, amerykański pedagog i dyrygent dr Jonathana Palant, dyrektor chórów i prodziekan ds. sztuki na University of Texas w Dallas.

Uniwersytecki chór z Teksasu wykonał wyjątkowy koncert z przesłaniem wiary, pamięci i pokoju. – W dzisiejszych czasach na świecie mamy dużo wojen, strachu i smutku. Śpiewamy ten utwór, by pamiętać o tych, których straciliśmy. […] by nigdy nie zapomnieć o naszej historii i zawsze dążyć do pokoju i miłości wspólnotowej – zapowiadał jedną z zaśpiewanych kompozycji „Wie liegt die Städt so wüst” Rudolfa Mauersbergera dr Jonathan Palant.

Publiczność miała okazję wysłuchać pieśni pełnych zadumy i refleksji, wpisujących się w okres wielkopostny. Razem z Amerykanami wystąpił Zespół Wokalny A Capriccio z Sobótki pod dyrekcją Natalii Magnuckiej. Koncert zakończył wspólny występ obu grup wokalnych – amerykańskiej i polskiej. Razem chórzyści zaśpiewali przejmującą pieśń Kima André Arnesena „Even When He Is Silent” ze słowami napisanym przez więźnia obozu koncentracyjnego podczas II wojny światowej.

Organizatorami koncertu byli – University of Texas at Dallas Chamber Singers, Fundacja Dobrej Muzyki oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska Św. Trójcy w Świdnicy.

/Tekst: AN/
/Zdjęcia i video: Michał Nadolski/

Poprzedni artykułObudźmy Powiat!
Następny artykułZapraszają na spacer z bezdomniakami ze schroniska dla zwierząt