Strona główna Kultura Wielkanoc z 339. urodzinami Bacha i muzyką wybitnego kompozytora

Wielkanoc z 339. urodzinami Bacha i muzyką wybitnego kompozytora

0

W 339. rocznicę urodzin Johanna Sebastiana Bacha utwory słynnego kompozytora będzie można posłuchać w Kościele Pokoju w Świdnicy. Koncert na cześć twórcy muzycznych arcydzieł przygotował świdnicki organista Maciej Bator, który wystąpi wraz uczniami. Muzyczne wydarzenie zaplanowano na godz. 17.00 w Niedzielę Wielkanocną, 31 marca. Wstęp wolny.

Data urodzin lipskiego kompozytora J.S. Bacha jest datą umowną (w źródłach podaje się dwie różne 21 i 31 marca), niemniej rocznica kolejnych jego urodzin jest świetną okazją do posłuchania koncertu organowego na jego cześć! Od kilku lat organizuje go Fundacja Dobrej Muzyki i Kościół Pokoju w Świdnicy.

Nie przypadkowo też Świdnica jest miejscem, w którym rozbrzmiewa muzyka genialnego kompozytora epoki baroku. – Świdnica to miasto o tradycjach muzycznych sięgających XV w. – stała się ważnym miejscem wykonywania muzyki J.S.Bacha. Kompozytor był związany ze Świdnicą poprzez postać swojego ucznia Christopha Gottloba Weckera (1700 – 1774). Wecker został w 1729 r. organistą Kościoła Pokoju w Świdnicy, a muzyka J.S. Bacha była wykonywana w tej świątyni regularnie przez cały XIX wiek – wyjaśnia Fundacja Dobrej Muzyki.

Samą koncertową tradycję w rocznicę urodzin Bacha zainaugurował w 2017 r. świdnicki organista i doktor sztuki Maciej Bator, obecny kantor Kościoła Pokoju. Każdego roku 31 marca prezentowane są kolejne utwory organowe tego wielkiego kompozytora. Celem przedsięwzięcia jest wykonanie wszystkich znanym nam dzieł organowych Bacha – a jest ich około 720. – Potrzeba na to kilkunastu godzin, więc prawdopodobnie będziemy grali Bacha co najmniej do 2028 roku – przyznaje dr Maciej Bator.

339. urodziny Jana Sebastiana Bacha świętować będziemy 31 marca w Niedzielę Wielkanocną o godz. 17.00 w Kościele Pokoju w Świdnicy. – Jak co roku będzie to koncert wypełniony muzyką J.S. Bacha. Wystąpią uczniowie Macieja Batora wraz z nauczycielem. W tym roku poza organami zabrzmi także pozytyw, ręcznie napędzany malutki instrument, na którym zagra 9-letni Leonard Bator [red. syn świdnickich organistów – Zuzanny i Macieja Batorów]. Wystąpi także młodziutka flecistka Blanka Morawska, uczennica trzeciej klasy świdnickiej szkoły muzycznej – zapowiada Fundacja Dobrej Muzyki.

Koncert organowy „339. urodziny J.S. Bacha”
Świdnica, Kościół Pokoju
31.03.2023, piątek, godz. 17.00

Program koncertu:

Maciej Bator
Preludium i fuga a-moll BWV 551
„Erstanden ist der heilge Christ” BWV 628

Filip Zabrzewski (Uczeń Akademii Dobrej Muzyki dra Macieja Batora) – organy
Preludium G-dur BWV 568

Natalia Mielnik
Canzona in d BWV 588
„Wachet auf, ruft uns die Stimme” BWV 645

Blanka Morawska – flet, Leonard Bator – pozytyw
Menuet in g BWV Anh 114

Leonard Bator
Applicatio BWV 994

Maciej Wywrocki
Preludium e-moll BWV 533

Maciej Bator
Sonata nr 1 Es – dur BWV 525
Fuga G-dur BWV 576

WSTĘP WOLNY

/oprac. AN/
/Materiały – Fundacja Dobrej Muzyki i Kościół Pokoju w Świdnicy/

Poprzedni artykułPoseł KO Michał Jaros w Świdnicy: Media są od tego, żeby krytykować władzę
Następny artykułMedycy z Opolszczyzny szkolili się pod okiem specjalistów z „Latawca” [FOTO]