Strona główna 0_Slider Medycy z Opolszczyzny szkolili się pod okiem specjalistów z „Latawca”

Medycy z Opolszczyzny szkolili się pod okiem specjalistów z „Latawca” [FOTO]

0

W Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym „Latawiec” w Świdnicy odbyło się pierwsze z cyklu szkoleń organizowanych dla lekarzy ginekologów z kraju. Wiedzą i doświadczeniem z zaproszonymi medykami dzielił się m.in. ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego dr n. med. Filip Kubiaczyk.

W miniony piątek, 22 marca 2024 roku w naszym szpitalu odbyły się warsztaty ginekologiczne z zakresu procedury LASH (laparoskopowej nadszyjkowej resekcji macicy), prowadzone przez dr n. med. Filipa Kubiaczyka, Lekarza Kierującego Oddziałem Ginekologiczno-Położniczym SPZOZ w Świdnicy. To pierwsze z cyklu zaplanowanych w najbliższym czasie szkoleń, będących efektem współpracy pomiędzy naszym szpitalem, a BOWA Medical, producentem i dystrybutorem wysokiej klasy sprzętu medycznego, który wykorzystujemy na bloku operacyjnym – informują przedstawiciele świdnickiego „Latawca”.

Jak tłumaczą, z pomysłem organizacji warsztatów, podczas których wiedzę i wskazówki w zakresie sprawnego przeprowadzania procedury LASH mogliby czerpać zaproszeni lekarze ginekolodzy, wystąpiła firma BOWA Medical, która doceniła wysokie umiejętności dr Kubiaczyka oraz jego doświadczenie w zabiegach laparoskopowych. – Podczas piątkowych zabiegów, które przeprowadzili dr n. med. Filip Kubiaczyk oraz specjalista ginekologii i położnictwa Katarzyna Pilecka, zastosowano rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo pacjentek podczas leczenia operacyjnego mięśniaków macicy tj. laparoskopową morcelację tkanek z użyciem worka Metra Bag. Metoda ta daje możliwość gromadzenia płynów i drobnych fragmentów tkanek w systemie zamkniętym, co minimalizuje ryzyko śródoperacyjnego rozsiewania komórek nowotworowych w jamie brzusznej – tłumaczą pracownicy szpitala.

W warsztatach wzięli udział lekarze ginekolodzy ze szpitala w Krapkowicach oraz przedstawiciel firmy BOWA. – Cieszymy się, że dzięki wiedzy i doświadczeniu naszych specjalistów ginekologów, nasz szpital stał się miejscem wydarzenia edukacyjnego, które z uwagi na wysokie zapotrzebowanie na wiedzę dotyczącą procedury LASH, jest niezwykle istotne – podkreślają przedstawiciele placówki.

/SP ZOZ Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułWielkanoc z 339. urodzinami Bacha i muzyką wybitnego kompozytora
Następny artykułWystrzałowe Dni Nauki w świdnickim Banachu [FOTO]