Strona główna 112 Oszuści podesłali jej link do spreparowanej strony banku. 23-latka straciła kilka tysięcy...

Oszuści podesłali jej link do spreparowanej strony banku. 23-latka straciła kilka tysięcy złotych

0

Chwila nieuwagi oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy za pośrednictwem serwisów ogłoszeniowych, może skończyć się utratą oszczędności. Ostatnio przekonała się o tym 23-letnia mieszkanka powiatu świdnickiego.

Do funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Świebodzicach zgłosiła się 23-letnia mieszkanka powiatu świdnickiego, która została oszukana podczas transakcji internetowej. Na jednym z portali ogłoszeniowych wystawiła na sprzedaż łóżko za 170 złotych. Na odzew zainteresowanej osoby nie trzeba było długo czekać. Zainteresowana kupnem przekazała informację, że opłaci kuriera i pieniądze przyjdą na konto sprzedającej. Wystarczy, że tylko poda adres mailowy i dane sprzedającej – relacjonuje Magdalena Ząbek z Komendy Powiatowej Policji.

Nie podejrzewając oszustwa 23-latka podała maila, na który przyszła wiadomość zawierająca odnośnik. Kobieta otworzyła go, a następnie, mając do wyboru ikony różnych banków, wybrała swój i zalogowała się na swoje konto, wpisując login i hasło. Wtedy też, poprzez spreparowaną stronę bankową oszuści uzyskali dostęp do jej bankowości elektronicznej. Po chwili sprzedająca otrzymała telefon, aby potwierdziła płatność w aplikacji swojego banku, co też zrobiła. Rozmówczyni poprosiła też o podanie kodu BLIK i wtedy 23-latka zorientowała się, że jest to oszustwo. Nie podała kodu i rozłączyła się. Niestety było już za późno, bo oszuści zdążyli przelać z jej konta kwotę blisko 9 tysięcy złotych – opisuje Ząbek.

Świdniccy policjanci po raz kolejny przypominają, aby podczas internetowych transakcji zachowywać ostrożność, nie logować się do konta bankowego poprzez otrzymane odnośniki, a także nie podawać danych kart płatniczych oraz danych dostępowych do swojego konta. – W przypadku oczekiwania na przelew nie są potrzebne informacje dotyczące PIN-u czy trzycyfrowego kodu znajdującego się na odwrocie karty. Zwracajmy uwagę na podsyłane linki do płatności, które tylko pozornie są wiarygodne. Z dotychczasowych zgłoszeń wynika, że są w nich przestawione lub dodane kropki, cyfry czy słowa w obcych językach, mające nas przekonać, że wchodzimy na stronę portalu ogłoszeniowego. Graficznie strona może wyglądać na oryginalną. Bądźmy ostrożni – to może uratować oszczędności zgromadzone na koncie – apelują.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułChcesz przenieść numer? Sprawdź co znajdziesz w Orange na kartę!
Następny artykułNie dała się nabrać na „utopiony” telefon